Działalność kulturalno - oświatowa

tu jesteś: strona głównadziałalność kulturalno-oświatowa

> kalendarium imprez

Kalendarium imprez     |     Archiwa     |    Salonik Trzech Muz

 

Kalendarium:

 

Koło Terenowe Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów przy Saloniku zaprasza na spotkania klubowe w drugi i trzeci piątek miesiąca

w godz. 16.00 – 18.00. 

 

 

LUTY 2019

 

Termin:  Poniedziałek, 04 lutego 2019r.  godz. 18:00

Temat:  Grupa "MOTYLA NOGA" - "Kolorowe wariacje" otwarcie wystawy malarstwa

 

W programie wernisażu: koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych

 

Grupę "MOTYLA NOGA" tworzą: Anna Gutt, Marta Konstantynowicz, John Winnicki i Marek Żarczyński. To artyści, którzy mieszkają i pracują we Wrocławiu. Przygodę ze sztuką rozpoczynali na papierze i płótnie już w czasach szkolnych. W swojej twórczości starają się łączyć klasyczne motywy i malarskość z nowoczesnym trendem i oryginalnymi koncepcjami. Największą inspiracją jest dla nich malarstwo XIX i początków XX wieku, a ich styl można określić jako mieszanina impresjonizmu z realizmem i naturalizmem.

 

 

Wystawa czynna do 27 lutego 2019 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00
 
 

 

        

 

             MOTYLA NOGA - KOLOROWE WARIACJE - prace zebrane

 

 


  

Termin:  Poniedziałek, 11 lutego 2019r.  godz. 18:00

Temat:  SALONIKOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY

 

W pierwszej części wieczoru przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich.

 

W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.

 

W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej części wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!

 

 


 

Termin:  Poniedziałek, 18 lutego 2019r.  godz. 18:00

Temat:  Ryszard Sławczyński - "Syberyjskie drogi Polaków do niepodległości. Relacja z podróży do obwodu irkuckiego i Buriacji" (prelekcja połączona z pokazem multimedialnym)

 

Ryszard Sławczyński (ur. 1962) - animator kultury, publicysta, podróżnik, miłośnik Odry popularyzator kultury Kresów Wschodnich. Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Podyplomowe Studium Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową o tematyce kresowej. Autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy z motywem rzeki "Kiedy Ty mówisz Odra" (Wrocław 1999). Interesuje się Kresami, które często odwiedza. Pierwsza wyprawa odbyła się jeszcze w okresie trwania Rosji Sowieckiej w 1987 roku (Lwów, Buczacz, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Okopy Świętej Trójcy). Celem tej podróży było również przejrzenie się z bliska pierestojce. Autor licznych wystaw fotograficznych o tematyce kresowej min. w Panoramie Racławickiej i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Wygłasza na temat Kresów prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, gromadząc materiały na temat Polaków zesłanych tam, decyzją władz sowieckich w 1936 roku z okolic Żytomierza, Winnicy i Kamieńca Podolskiego. Owocem tej podróży jest film "Polacy na Stepach Kazachstanu". W 2014 roku opublikował album pt. "Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie". w 2019 roku opublikował broszurę pt. "O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii". W konkursie ogłoszonym przez Urząd Miejski Wrocławia oraz redakcję "Gazety Wrocławskiej" otrzymał prestiżowy tytuł "Życzliwy Wrocławianin 2009". W 2013 roku odznaczony medalem "Dziedzictwo Kresów Wschodnich" przez Stowarzyszenie Rodzin Osadników Wojskowych i Cywilnych Kresów Wschodnich w Warszawie. Honorowy członek Dolnośląskiego Towarzystwa im. F. Chopina we Wrocławiu.

 

 

  

                                                                            

      Irkuck. Kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny,

                  nazywany kościołem polskim (fot. R. Sławczyński)

 


  

Termin:  Poniedziałek, 25 lutego 2019r.  godz. 18:00

Temat:  SALONIKOWY WARSZTATY LITERACKIE

 


  

STYCZEŃ 2019

 

Termin:  Poniedziałek, 07 stycznia 2019r.  godz. 18:00

Temat:  GRAŻYNA ZAREMBA-JUJECZKA – “Woda i papier” otwarcie wystawy (papier czerpany)

 

W programie wernisażu: koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
 
GRAŻYNA ZAREMBA-JUJECZKA ukończyła malarstwo w ramach Studiów Podyplomowych w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu oraz roczny kurs w Pracowni Rzeźby Prof. Grażyny Jaskierskiej. Prezentowane w Saloniku Trzech Muz prace są wynikiem przemyśleń i doświadczeń, które miały miejsce podczas pleneru w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju w 2016 roku. Autorka formułuje swoją subiektywną wypowiedź na temat podstawowych znaczeń takich materiałów, jak woda, drewno, papier. Przekraczając granice materiału, poszukuje znaczeń i odczuć, jakich może doznawać człowiek. Człowiek i woda. Woda i papier. Słowa i papier. A może da się uchwycić słowa i dźwięk na powierzchni wody? Autorka zaprasza, by zobaczyć, co wyczerpała z wody.
 
Wystawa czynna do 30 stycznia 2019 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00

 


 

Termin:  Poniedziałek, 14 stycznia 2019r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe Warsztaty Literackie

 


 

Termin:  Poniedziałek, 21 stycznia 2019r.  godz. 18:00

Temat:  “JESTEŚ TU Z NAMI” - wieczór poświęcony twórczości Jerzego Wocha w pierwszą rocznicę śmierci

 

JERZY WOCH urodził się 18 stycznia 1946 r. Pisał wiersze, limeryki, fraszki. W humorystyczny, często prześmiewczy sposób ukazywał otaczającą go rzeczywistość. Był też autorem wierszy lirycznych, poruszających tematykę miłości, smutku, przemijania i śmierci. Pisał o tym, co go poruszyło, rozbawiło, zaciekawiło. Związany z Salonikiem Trzech Muz, szczególnie upodobał sobie to miejsce. Prezentował w nim swoją twórczość i czuł się tutaj u siebie. Odszedł niespodziewanie 21 stycznia 2018 r. Miał jeszcze wiele planów, których nie zdążył zrealizować, m.in. wydanie tomiku swoich wierszy. Tak o odejściu Jurka napisała jego znajoma Grażyna Szczurkowska, oddając trafnie odczucia bliskich mu osób: “Wciąż nie potrafię sobie uzmysłowić, że odszedł od nas Jurek. Poeta, prześmiewca, szyderca, ale i ciepły, zawsze pamiętający o bliskich kolega. Będzie mi brakowało: filmików poświęconych znajomym, jego wierszy, komentarzy, a nawet zaciekłych kłótni o politykę czy feminizm. Ciesz teraz swoim talentem Anioły, Jureczku.”

 


 

Termin:  Poniedziałek, 28 stycznia 2019r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe Warsztaty Literackie 

  

X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.wroclawskidom.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ