Działalność kulturalno - oświatowa

tu jesteś: strona głównadziałalność kulturalno-oświatowa

> archiwa

Kalendarium imprez     |     Archiwa     |    Salonik Trzech Muz

 

Archiwa

 

 

GRUDZIEŃ 2018

 

Termin:  Poniedziałek, 03 grudnia 2018 r.  godz. 18:00

Temat:  ELŻBIETA ZAKRZEWSKA – "Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną, czyli co mi w duszy gra?" otwarcie wystawy malarstwa (techniki mieszane)

 

W programie wernisażu: wieczór autorski męża autorki wystawy SŁAWOMIRA ZAKRZEWSKIEGO, który promować będzie najnowszy tomik wierszy pt. „Nadawanie znaczeń”
 
ELŻBIETA ZAKRZEWSKA
„Zielono mam w głowie i fiołki w niej kwitną, czyli co mi w duszy gra?” Pod takim tytułem, zapożyczonym od Kazimierza Wierzyńskiego (pierwsza część) zapraszam na trzecią z kolei wystawę moich obrazków. Zbiór ten powstał wskutek inspiracji wynikającej z marzeń o ilustrowaniu książek, szczególnie bajek. Tym razem, w przeciwieństwie do poprzednich moich wystaw, posłużyłam się techniką mieszaną: pastelą, akwarelą, temperą i akrylem. W pewnym sensie wybrany przez mnie temat jest dopełnieniem (inną perspektywą?) trzeciego zbioru wierszy mojego męża. Bo czyż „bajkowa” symbolika nie skłania nas do odkrywania nowych znaczeń spraw i rzeczy pozornie znanych, opatrzonych i osłuchanych? Mam nadzieje, że obraz i słowo poprowadzą Państwa do miejsc, z których już samodzielnie będziecie mieli możliwość do wybrania kolejnych kierunków.
 
O WIERSZACH SŁAWOMIRA ZAKRZEWSKIEGO – Anna Maria Musz:
W najnowszym tomie wierszy Sławomira Zakrzewskiego czytelnicy znajdą bardzo szeroką panoramę ludzkiego życia – zarówno w jego wymiarze duchowym, jak i doczesnym, codziennym. Treść książki podzielona jest na cztery części – a właściwie rozpostarta pomiędzy czterema ważnymi pojęciami: „Przypominaniem”, „Ojczyznami”, „Świadectwami” i „Poszukiwaniami”. Podmiot liryczny patrzy na rzeczywistość czasem jako jednostka, innym razem jako przedstawiciel swojego pokolenia, a nieraz jedynie jako czujny i wnikliwy obserwator sytuacji i wydarzeń rozgrywających się w świecie zewnętrznym i będących udziałem innych ludzi. A przy tym – dobry znawca ludzkiej natury i psychologii. W wiersze zawarte w najnowszym tomie Sławomira Zakrzewskiego włączają się fragmenty rozmów, urywki zdań zasłyszanych w radiu czy telewizji, co czyni tę poezję bliską zarówno odbiorcom, jak i prawdziwemu (a nie literackiemu) światu. To wiersze, które pokonują granicę między światem „literackim” a „realnym”, dlatego mogą spodobać się nawet czytelnikom, którzy na co dzień liryki nie czytają.
 
 
Wystawa czynna do 31 grudnia 2018 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00

 

 

 

                      

 

                       Elżbieta Zakrzewska - Co mi w duszy gra

 

 


 

Termin:  Piątek, 07 grudnia 2018 r.  godz. 10:00

Temat:   Spotkanie z psychologiem

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem w programie m.in. gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i poznać się na nowo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych prosimy o kontakt tel. 501210671

 


 

Termin:  Poniedziałek, 10 grudnia 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe Warsztaty Literackie

 


 

Termin:  Wtorek, 11 grudnia 2018 r.  godz. 16:30

Temat:   Premiera Kabaretu Piosenki "GRS"

 


 

Termin:  Czwartek, 13 grudnia 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Koncert z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości w programie : Ignacy Paderewski, Grażyna Bacewicz, Romuald Twardowski

 


 

Termin:  Piątek, 14 grudnia 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Salonikowe pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 17 grudnia 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe Warsztaty Literackie

 


 

Zajęcia Kabaretu "GRS"   wtorki; 04.12; 11.12; 18.12 godz. 16.00

 

Nauka gry na gitarze w     środy;  05.12; 12.12; 19.12 godz. 16.00

 


 

LISTOPAD 2018

 


 

Termin:  Poniedziałek, 05 listopada 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Otwarcie wystawy "Tkanina Artystyczna Grupa BABIE LATO"

 

W programie wernisażu:
KONCERT
uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
Grupa Tkacka  „BABIE LATO” istnieje już 31 lat. Obecnie działa pod patronatem Ogniska Kultury Plastycznej we Wrocławiu, a prowadzi ją wykładowca tkaniny ROBERT WIECZOREK. Została utworzona z myślą o ludziach, którzy chcą tworzyć i utrzymać tradycję tkacką na terenie Dolnego Śląska. W ramach grupy można zauważyć zmieniające się trendy i poszukiwania tkackie: od płaskich gobelinów, wykonywanych tradycyjnymi metodami, poprzez aranżację przestrzeni, gdzie tkanina wychodzi w przestrzeń, stając się już nie tylko utkanym obrazem, ale zaczyna istnieć jako miękka rzeźba. Oprócz wełny należące do Grupy artystki wykorzystują inne media, wplatając je w osnowę, tworząc nowe spojrzenie na tkaninę i możliwości twórcze. 
Obecnie grupę tworzą: ANITA KIEŁBASA, URSZULA MAZUREK, ANNA PILCH, GRAŻYNA POGORZELSKA, ZOFIA WERBLICKA, HALINA WITKOWSKA oraz ELŻBIETA ZATOKA. To ich prace złożyły się na wystawę pt. „To, co nas łączy”.
 
Wystawa czynna do 28 listopada 2018 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00
 

 


 

Termin:  Sobota, 09 listopada 2018 r.  godz. 08:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 12 listopada 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe Warsztaty Literackie

 


 

Termin:  Piątek, 16 listopada 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 19 listopada 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Wieczór autorski z promocją tomika pt. "Wycinki" Izabeli Moniki Bill

 

wieczór autorski
IZABELI MONIKI BILL
15-lecie twórczości i promocja tomiku “Wycinki”
 
 
IZABELA MONIKA BILL
wrocławska poetka, publicystka, satyryczka, aktorka w serialach paradokumentalnych (Dlaczego ja, Trudne sprawy, Detektywi w akcji, Oszukane, Czyja wina, Dzień, który zmienił moje życie, Na ratunek 112, Sprawiedliwi. Wydział Kryminalny, Pierwsza miłość, Lombard – życie pod zastaw), oraz w filmach fabularnych (Najlepszy w reż. Łukasza Palkowskiego, Powrót w reż. Magdaleny Łazarkiewicz, Żydowski śpiewnik wojenny w reż. Andrzeja Celińskiego). Autorka 7 tomików: Seksapil duszy (2011), Kameleony (2012), Sztuka jedzenia jabłek (2013), Podróże poezją (2014), Erotyki motoryzacyjne (2015), Przestrzenie (2017), Wycinki (2018). Tworzy kolaże motoryzacyjne i fotografie artystyczne. Jest prekursorką nowego nurtu w polskiej poezji współczesnej: nurtu erotyków motoryzacyjnych. Należy do Salonu Literackiego „Pociąg do Pióra” i Saloniku Trzech Muz we Wrocławiu, Dolnośląskiej Grupy Literackiej NURT z Lubania, Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki. Jest laureatką konkursu fotograficznego „Szklane Szlaki Wrocławia”. Została umieszczona w antologii „Poeci Polscy XXI wieku” (2015) jako jedna z 25 autorów polskich na świecie. „Walentynkowa Mistrzyni Pióra” 2018 za prozę poetycką w Salonikowym Konkursie na Najpiękniejszy Wiersz Miłosny. Drukowana w zagranicznych magazynach m.in. „The Australia Time”, „Literature Today”. Sama tłumaczy swoje teksty.
 
Podczas wieczoru
autorka zaprezentuje teksty wybrane ze wszystkich wydanych dotąd tomików,
podsumowując tym samym 15-lecie twórczości,
ze szczególnym uwzględnieniem najnowszej publikacji pt. „Wycinki”
 
Oprawa muzyczna:
ELŻBIETA ANNA KOŁODZIEJCZYK (śpiew, gitara)
... dlatego zapraszam również od siebie ;)

 


 

Termin:  Piątek, 23 listopada 2018 r.  godz. 10:00

Temat:   Spotkanie z psychologiem

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem w programie m.in. gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i poznać się na nowo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych prosimy o kontakt tel. 501210671

 


 

Termin:  Poniedziałek, 26 listopada 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe  Warsztaty Literackie

 


 

Zajęcia Kabaretu "GRS"   wtorki; 13.11; 20.11; 27.11 godz. 16.00

 

Nauka gry na gitarze w     środy;  07.11; 14.11; 21.11; 28.11 godz. 16.00

 


 

 PAŹDZIERNIK 2018

 


 

Termin:  Poniedziałek, 01 października 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   JOANNA FRĄTCZAK - "Labirynty wyobraźni" otwarcie wystawy malarstwa

 

W programie wernisażu:

koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
JOANNA FRĄTCZAK
Absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. W czerwcu 2017 r. ukończyła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni prof. Leszka Mickosia. W jej twórczości dominują przede wszystkim prace abstrakcyjne, wyrażające głęboki świat odczuć, marzeń i nadziei. Poprzez zastosowanie gry kolorów, kształtów i faktur tworzy obrazy działające każdego dnia inaczej na odbiorcę, w zależności od jego potrzeb i emocji. Malarstwo jest dla niej inspiracją do zmian i pozytywnego myślenia. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach. Jest członkiem Grupy Ukrytej oraz Dolnośląskiego Związku Artystów Plastyków.
 
„Labirynty wyobraźni” to drogi, którymi autorka pragnie prowadzić swojego odbiorcę. Wielowymiarowa i wieloaspektowa wyobraźnia, z jednej strony chce współpracować z realną rzeczywistością, ale z drugiej strony może stać się fikcją i marzeniem. Wyobraźnia daje, zarówno autorce jak i odbiorcy, wolność w kreowaniu ich ,,świata”, siłę tworzenia i odnajdywania form dotąd nie odkrytych, ukazywania nowych kontekstów, a tym samym nadawania rzeczywistości nowych walorów.
 
 
Wystawa czynna do 31 października 2018 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00
   
 
 
                      
 
 

         Joanna Frątczak "Labirynty wyobraźni"

 


 

Termin:  Poniedziałek, 08 października 2018 r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe warsztaty literackie

 


 

Termin:  Poniedziałek, 15 października 2018 r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe warsztaty literackie

 


 

Termin:  Poniedziałek, 22 października 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   z cyklu "POETYCKIE SPOTKANIA Z ANNA" wieczór poetycko-muzyczny pt. "W jesiennej aurze"

 

z cyklu „POETYCKIE SPOTKANIA Z ANNĄ" (5)
wieczór poetycko-muzyczny pt.  „W jesiennej aurze”
 
W części poetyckiej wystąpią:
IZABELLA DEGEN, ANNA PACIOREK
Oprawa muzyczna:
BEATA SIELICKA-KOWALSKA, PAWEŁ WENDERSKI
Prowadzenie spotkania:
ANNA PACIOREK
 
ANNA PACIOREK
Urodzona na Mazowszu, od 1969 roku mieszka we Wrocławiu, z czego jest bardzo dumna. Kocha Wrocław. Z zawodu biegły rewident, z zamiłowania pasjonatka szeroko rozumianej literatury, z naciskiem na poezję. Interesuje się też muzyką, malarstwem, przyrodą. Fascynuje ją kosmos i prawa w nim rządzące oraz ciekawe osobowości, takie jak Nikola Tesla, Albert Einstein, Jan Paweł II, Edward Stachura. Wydała 7 tomików poetyckich, jej wiersze znajdują się także w 31 antologiach. Przynależy do 6 organizacji zajmujących się animacją kultury.
 
IZABELLA DEGEN
Współczesna „kobieta renesansu”, spełnia się w wielu artystycznych dziedzinach. Absolwentka Wrocławskiej AWF, nauczycielka chińskiego kierunku Qi-Gong. Całe życie towarzyszy jej wiele pasji, pisze poezje, prozę, maluje obrazy, fotografuje i podróżuje. Wydała dziesięć pozycji książkowych w prozie i poezji. Co roku uczestniczy w Targach Książki w Warszawie, udziela się literacko we Wrocławiu, w Warszawie i we Frankfurcie. Od roku 2009 zajmuje się dziennikarstwem i publikuje regularnie dla polskiego serwisu informacyjnego Wiadomości24.pl, obecnie Nasze Miasto.pl.
 
PAWEŁ WENDERSKI
Były lekkoatleta (absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego), wokalista. Dwukrotnie zwyciężył w telewizyjnym programie "Szansa na sukces" (z Renatą Przemyk i Ireną Santor). Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym cenne Wyróżnienie Honorowe Danuty Grechuty na Festiwalu "Korowód" w Krakowie. W grudniu 2013 roku wydał płytę świąteczną "Czas nadziei", a obecnie pracuje nad płytą autorską. W swoim repertuarze ma następujące koncerty: "Pocałunek ognia" (piosenki Violetty Villas), "Świecie nasz" (piosenki Marka Grechuty), "Szalone lata 80-te", "Wielcy Nieobecni" (utwory artystów, którzy odeszli: Cz. Niemena, V. Villas, A. German, I. Jarockiej, A. Zauchy, A.Jantar, M. Grechuty, W. Młynarskiego, Z. Wodeckiego).
 
BEATA SIELICKA-KOWALSKA
Ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, w zakresie Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wizualnej, oraz Studium Podyplomowe Dyscypliny Plastyczne w Architekturze przy ASP we Wrocławiu. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest również pieśniarką i poetką, jak również autorką muzyki do tekstów kilku współczesnych poetek. Obrazy, wiersze i ballady artystki są wynikiem swobodnej ekspresji, powstają na skutek wewnętrznych poszukiwań. Przemawiają poprzez symbole i alegorie. Jest w nich zawarta próba odpowiedzi na egzystencjalne pytania - Dokąd zmierzamy? Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Zadebiutowała tomikiem wierszy i ballad „Ballady o podróży” w roku 2014. Jest członkiem zarządu Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków, oraz Stowarzyszenia Polka International we Wrocławiu. W roku 2014 otrzymała List Gratulacyjny z rąk prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza za kreowanie i upowszechnianie pozytywnego obrazu wrocławskiej kultury i sztuki.

 


 
Termin:  Poniedziałek, 29 października 2018 r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe warsztaty literackie

 


 

Termin:  Poniedziałek, 29 października 2018 r.  godz. 17:00

Temat:  DROGA DO NIEPODLEGŁEJ - Widowisko plenerowe z okazji 100 lecia odzyskania niepodległości

 

Miejsce widowiska: FORT PIECHOTY NR 9 - Muzeum Militarne (w organizacji) Wrocław ul. Pełczyńska 33

 

Całość widowiska przygotowali: prof. Katarzyna Łaszkiewicz i szef Muzeum Militarnego red. Marek Łaciak. Realizacja nagrań dźwiękowych - Waldemar Kłodnicki, reżyseria świateł - Maciej Łaciak, kostiumy Maria Duffek, koordynator widowiska - Halina Łaciak

 

WSTĘP WOLNY Informacje telefon: 693 075 522 lub 603 634 446, mail:fortwroclaw9@gmail.com

DOJAZD: autobusem linii Nr 105, 108, 111 lub pociągiem do stacji kolejowej "Wrocław Osobowice"

 

 

                     

 

 

 


 

WRZESIEŃ 2018

 


 

Termin:  Poniedziałek, 03 września 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   OLKA CAŁA - "Cała natura" otwarcie wystawy malarstwa

 

W programie wernisażu:

koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
OLKA CAŁA (ur. 1983 r. w Siedlcach) - artystka malarka, mieszka i tworzy we Wrocławiu. Studentka Wydziału Malarstwa Wrocławskiej ASP w pracowni prof. Leszka Mickosia w latach 2015-2017 i dr Krzysztofa Wałaszka w latach 2017-2018. Od kilku lat z wielką pasją uprawia malarstwo olejne i akrylowe. Zainspirowana twórczością francuskich impresjonistów oraz Chaimem Soutinem i Henrim Epsteinem konsekwentnie wypracowuje swój styl malarski, odważnie eksperymentując z kompozycją i kolorem. Od 2016 roku jest członkiem „Grupy Ukrytej”. Uczestniczy w plenerach i wystawach zbiorowych.
 
 
Wystawa czynna do 26 września 2018 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki
w godz. 16.00 – 19.00
 

  

Termin:  Piątek, 07 września 2018 r.  godz. 10:00

Temat:  Spotkanie z psychologiem

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem w programie m.in. gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i poznać się na nowo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych prosimy o kontakt tel. 501210671

 


  

Termin:  Poniedziałek, 10 września 2018 r.  godz. 18:00

Temat:  Salonikowe warsztaty literackie

 


   

Termin:  Piątek, 14 września 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 17 września 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Wieczór autorski ANNY MUSZ pt. "W świetlnym gąszczu"

 
W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku poetki pt. “Świetlny gąszcz”
 
Słowo wstępne:
Stefan Jurkowski - poeta, publicysta, krytyk literacki i dziennikarz
 
ANNA MARIA MUSZ (ur. 1988 r.) – debiutowała w 1999 roku na łamach młodzieżowego czasopisma „Nowe Twarze”, teksty poetyckie publikowała m.in. w „Autografie”, „Gazecie Kulturalnej”, „Latarni Morskiej”, „Metaforze”, „Migotaniach”, „Poezji dzisiaj”, czasopiśmie „Shyhta”, „Świętokrzyskim Kwartalniku Literackim”, „sZAFie”, Kwartalniku Kulturalnym „TygiEL”. Pisze także recenzje i eseje. Stale współpracuje z e-Dwutygodnikiem Literacko-Artystycznym Pisarze.pl. Autorka pięciu tomów wierszy: „Errata do trzech wymiarów” (Wydawnictwo Nowy Świat, 2010), „Odrastamy z kamienia” (Wydawnictwo Pisarze.pl, 2011), „Inkantacje” (wybór polsko-bułgarski, Wyd. Simolini'94, 2015), „Lot nad miastem” (Wyd. Zaułek Wydawniczy „Pomyłka”, 2016) oraz „Świetlny gąszcz” (seria poetycka Fundacji Arkona „44 wiersze” – Wydawnictwo Książkowe IBIS, 2018), a także książki krytycznoliterackiej „Poeta i przestrzeń. Sylwetka twórcza Stefana Jurkowskiego” (Oficyna Wydawnicza STON2, 2016). Laureatka Złotej Róży – Nagrody Literackiej im. Jarosława Zielińskiego za tom „Lot na miastem” (2017) oraz III nagrody w X Turnieju Jednego Wiersza „Wiosna poetów” organizowanym przez wrocławski oddział SPP. Należy do Oddziału Warszawskiego ZLP. Jej wiersze tłumaczone były na języki: ukraiński, rosyjski i bułgarski.
 
Tom "Świetlny gąszcz" to część Nagrody Złotej Róży im. Jarosława Zielińskiego, przyznawanej przez Fundację Arkona. Książka ukazała się w serii poetyckiej "44 wiersze", nakładem Wydawnictwa Książkowego IBIS. To książka o człowieku - i ludzkości - podlegającym prawom historii i natury; o świecie mikro i makro, które okazują się swoimi odbiciami, różniącymi się jedynie skalą. Może też o tym, że trwać można jedynie w drugim człowieku...
 
 

 

Termin:  Wtorek, 18 września 2018 r.  godz. 19:00

Temat:   Kabaret Elita i OTTO dla seniorów

 


 

Termin:  Piątek, 21 września 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 24 września 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe warsztaty literackie

 


 

Termin:  Środa, 26 września 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Zapisy na naukę gry gitary

 

Proszę przyjść z gitarą i zeszytem do nut. Koszt jednych zajęć 20,00 zł.

 


 

Termin:  Piątek, 28 września 2018 r.  godz. 10:00

Temat:   Spotkanie z psychologiem

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem w programie m.in. gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i poznać się na nowo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych prosimy o kontakt tel. 501210671

 


 

Zajęcia Kabaretu "GRS" wtorek; 04.09, 11.09, 25.09, w godz. 16.00 - 19.00

 

 


SIERPIEŃ 2018

 


 

Termin:  Poniedziałek, 27 sierpnia 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   wieczór autorski MIROSŁAWA OWCZARKA pt. “Wiatr od Baryczy”

 
W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku wierszy pt. “Wiatr od Baryczy”
 
oprawa muzyczna wieczoru:
Elżbieta Anna Kołodziejczyk (gitara, śpiew)
 
MIROSŁAW OWCZAREK
Od urodzenia (1974) mieszka w okolicy Żmigrodu. Podróżnik i poszukiwacz przygód, miłośnik zimowych kąpieli. Kawaler Brązowego Krzyża Zasługi nadanego w imieniu Prezydenta RP (2016) za honorowo oddaną krew. Aktualnie pracuje jako rybak. Od 2012 roku uczestniczy w warsztatach literackich prowadzonych w Saloniku Trzech Muz we Wrocławiu. Debiutował w 2015 roku zbiorem wierszy pt. „Pod piórem anioła”. Swoje utwory publikował też w kilku antologiach. „Wiatr od Baryczy” zawiera teksty traktujące o dojrzewaniu do męskości, o relacjach, o duchowości i o doświadczanym wszystkimi zmysłami pięknie Doliny Baryczy, przemierzanej przez autora ścieżkami rzeczywistości i legend.

 


  

LIPIEC 2018 

 


  

Termin:  Poniedziałek, 02 lipca 2018 r. 

Temat:   Wystawa "Wilno w grafice"

 


 

Termin:  Poniedziałek, 09 lipca 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe warsztaty poetyckie

 


 

Termin:  Piątek, 13 lipca 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Niedziela, 15 lipca 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Koncert Grupy Quantum of Jazz w ramach obchodów Setnej Rocznicy Niepodległości Polski i 20 - lecia Saloniku Trzech Muz

               koncert odbędzie się na Polanie Karłowickiej  Al. Kasprowicza 61 (naprzeciwko kościoła)

 

Skład zespołu: Paweł Scharoch – skrzypce, Maciej Drwal – gitara elektryczna, Paweł Konieczny – gitara akustyczna, Marek Kopel – gitara basowa, Katarzyna Halamus – klawisze, Alicja Ostrowska – śpiew, Bartosz Ostrowski – perkusja. Kierownictwo muzyczne: Paweł Scharoch, Maciej Drwal. Zespół wykonuje standardy jazzowe w stylu: swing, latino, gypsy, blues.

 


 

Termin:  Piątek, 20 lipca 2018 r.  godz. 16:00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Poniedziałek, 23 lipca 2018 r.  godz. 18:00

Temat:   Salonikowe warsztaty poetyckie

 


 

CZERWIEC 2018  

 

 Zajęcia Kabaretu "GRS" we wtorki w godz. 16.00 - 18.00

 


 

Termin:  Poniedziałek, 04 czerwca 2018 r.  godz. 18.00

Temat:   Wernisaż MAŁGORZATA ANNA BOBAK - KOŃCOWA akwarele pt. "Kobieta nieidealna"

 

w programie wieczór autorski malarki i poetki w jednej osobie z promocją tomiku pt. "Co pachnie ciszej"

oprawa muzyczna ELŻBIETA ANNA KOŁODZIEJCZYK

 


 

Termin:  Piątek, 08 czerwca 2018 r.  godz. 16.00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin:  Sobota, 09 czerwca 2018 r.  godz. 15.00

Temat:   Festyn Rady Osiedla "Karłowice-Różanka"

 


 

Termin:  Poniedziałek, 11 czerwca 2018 r.  godz. 18.00

Temat:   Salonikowe warsztaty poetyckie

 


 

Termin:  Piątek, 15 czerwca 2018 r.  godz. 16.00

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki 

  


Termin:  Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.  godz. 18.30  zapraszam do SALONIKU TRZECH MUZ (Wrocław, ul. Zawalna 7, róg Żmigrodzkiej i 

               Kasprowicza, wejście od podwórza

Temat:   Wieczór autorski BARBARY NATALLI-WASILEWSKIEJ  pt. "… w wierszami szytej opowieści"

              Oprawa muzyczna wieczoru: ELŻBIETA ANNA KOŁODZIEJCZYK (gitara, śpiew)
 
BARBARA NATALLI-WASILEWSKA - ur. 1957, pochodzi z Wrocławia. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (praca magisterska o grotesce w prozie K. I. Gałczyńskiego). Uczy języka polskiego w jednym z wrocławskich liceów. Miłośniczka twórczości B. Schulza, B. Leśmiana i E. Tkaczyszyna-Dyckiego. Woli poezję od prozy, bo można całą książkę wyrecytować z pamięci, co zbliża do wielkich początków literatury. Debiutowała tomem wierszy „Androgyne” w maju 2017 roku, a rok 2018 przyniósł jej dwie kolejne publikacje: „Trzy siostry” oraz „Jak koła są biodra i wiersze”.
 


 

Termin:  Poniedziałek, 18 czerwca 2018 r.  godz. 18.00 -  Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH SPOTAKNIE ZOSTAJE ODWOŁANE

Temat:   Wieczór autorski MIROSŁAWA OWCZARKA promocja najnowszego tomiku wierszy pt. "Wiatr od Baryczy"

               opracowanie muzyczne ELŻBIETA ANNA KOŁODZIEJCZYK 

 


 

Termin:  Piątek, 22 czerwca 2018 r.  godz. 10.00

Temat:   Zajęcia z psychologiem

 


 

Termin:  Piątek, 22 czerwca 2018 r.  godz. 16.00

Temat:   Premiera Kabareciku "GRS" tylko za zaproszeniem przez organizatora

 


 

Termin:  Poniedziałek, 25 czerwca 2018 r.  godz. 18.00

Temat:   SALONIKOWE WARSZTATY POETYCKIE 

 


  

MAJ 2018

 


 

 

Termin:  Poniedziałek, 7 maja 2018, godz. 18.00

Temat:   JOLANTA MARKOWICZ – "Lądy nieznane" - otwarcie wystawy malarstwa

 

W programie wernisażu:

koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych

 

JOLANTA MARKOWICZ - absolwentka Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, dziennikarka, przez 20 lat pracowała w takich gazetach, jak Wieczór Wrocławia, Gazeta Wyborcza, Panorama Dolnośląska oraz wielu innych gazetach i czasopismach o zasięgu ogólnokrajowym. Specjalizowała się w reportażu interwencyjnym i śledczym. Sekretarz redakcji „Nowej Gazety Trzebnickiej”, a później redaktor naczelny lokalnego tygodnika „Nasze sprawy”. W 2003 roku przeniosła się na wieś, gdzie zaczęła wykorzystywać swoje dziennikarskie doświadczenia w malarstwie. Przez kilka lat studiowała rysunek i malarstwo we Wrocławskiej Szkole Rysunku, pod kierunkiem Karoliny i Michała Koseckich. W 2017 roku ukończyła studia na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni prof. Leszka Mickosia. Tym razem znana z malarskich eksperymentów autorka zaprezentuje prace stworzone metodą Pouring painting. Malowanie przez wylewanie to ostatnio coraz popularniejsza na Zachodzie technika, która jest swobodną grą kolorów i kształtów nadawanych przez rozlewającą się po płótnie farbę. Dzięki stosunkowo prostym trickom, przy użyciu suszarki do włosów, opalarki, silikonu czy durszlaka, możemy uzyskać nieskończoną gamę barw i kształtów, którym nasza wyobraźnia nadaje niezliczoną liczbę znaczeń. Autorkę, która wcześniej eksperymentowała już z niekonwencjonalnymi narzędziami malarskimi, takimi jak mydelniczka w roli pędzla, zafascynowała właśnie ta różnorodność. I umożliwiła niezwykłą podróż przez LĄDY NIEZNANE, wyobraźnią malowane.

 

Wystawa czynna do 30 maja 2018 r.

w poniedziałki, wtorki, czwartki

w godz. 16.00 – 19.00

 


 

Termin:   Wtorek, 8 maja 2018, godz.17.30

Temat:    spotkanie grupy członkowskiej

 


 

Termin:    Piątek, 11 maja, godz.16.00

Temat:      Klub Seniora zaprasza na pośwpiewanki

 


 

Termin:    Poniedziałek, 14 maja 2018, godz. 18.00

Temat:     SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

Termin:    Piątek, 18 maja 2018, godz. 10,00

Temat:      Zajęcia z psychologiem

 


 

Termin:     Piątek, 18 maja 2018, godz. 16.00

Temat:       Klub Seniora zaprasza na pośwpiewanki  

 


 

Termin:    Sobota, 19 maja 2018, godz. 8.00 – wyjazd

Temat:     wycieczka autokarowa pt. “Ludowy zawrót głowy w Tomaszowie Bolesławieckim”

 

szczegóły i zapisy: tel.:  501-210-671

 


             

Termin:    Poniedziałek, 21 maja 2018, godz. 18.00

Temat      KONCERT KAMERALNY pt. “Henryk Wieniawski” z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia Saloniku Trzech Muz
                                            
(drugi z cyklu koncertów polskich kompozytorów w  Saloniku Trzech Muz)

 


 

Termin:     Piątek, 25 maja 2018, godz. 10,00

Temat:       Zajęcia z psychologiem

 


 

Termin:     Sobota, 26 maja 2018, godz. 15.00

Temat:      KONCERT PLENEROWY Big Bandu Politechniki Wrocławskiej  z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia Saloniku Trzech Muz

 


 

Termin:  Poniedziałek, 28 maja 2018, godz. 18.00

Temat:   SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

 KWIECIEŃ 2018

 

ZAJĘCIA KLUBU "GRS" we wtorki w godz. 16.00 - 19.00

 


 

Termin:  Środy: 04,11,18,25 kwietnia 2018 r. godz. 16.00 

Termin:  Nauka gry na gitarze dla młodzieży

 


 

Termin: Piątek, 06 kwietnia 2018 r. godz. 10.00

Temat:   Zajęcia z psychologiem

 


 

Termin: Poniedziałek, 09 kwietnia godz.18.00

Temat:  Wernisaż malarstwa   Haliny Wartak - Gierut  pt. : " Zaczarowany Świat ",

              w programie koncert ucznia OSM        

  


 

Termin: Piątek, 13 kwietnia 2018 r.  godz. 16.00

Temat:  Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin: Piątek, 20 kwietnia 2018 r. ,godz. 16.00

Temat:  Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki

 


 

Termin: Poniedziałek, 23 kwietnia 2018 r. godz. 18.00

Temat:  Wieczór autorski Ireny Brojek pt. : " Jak być twórczym Seniorem? "

 


 

Termin: Piątek, 27 kwietnia 2018 r. godz. 10.00

Temat:   Zajęcia z psychologiem

 


 

Termin: Poniedziałek, 30 kwietnia  2018 r.

Temat:  PARADA NIEPODLEGŁOŚCI   W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI RZECZPOSPOLITEJ POLSKI

 

             godz. 11.00     Msza Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Św. Antoniego

             godz. 12.00     Parada z kościoła do amfiteatru Osiedle "Polanka"

             godz. 12.30      Koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu Chóru Dziecięcego "REMIX"
                                      ze Szkoły Podstawowej  nr 50

                                      * koncertowi towarzyszy wystawa Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków
                                       pt. : „Ojczyzna w plenerze”

 

                             ZAMIAST BILETU WSTĘPU - FLAGA NARODOWA

 

          MILE WIDZIANE STROJE OD XVIII w. do 1918 r.

 

                 Ogłaszamy konkurs na najpiękniejszy strój !!!

 

 


 

Zajęcia Kabaretu ,,GRS”  w każdy wtorek  w godz. 16.00 - 18.00                        

 


 

 MARZEC 2018  

 

Termin: Piątek, 02 marca 2018 r..  godz. 10.00

Temat:  Zajęcia z psychologiem

___________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Termin: Poniedziałek 5 marca 2018 r.   godz. 18.00  

Temat:  Wernisaż  pt. ,,Co w duszy gra” Ireny Bigosińskiej     (w    programie koncert ucznia OSM)

___________________________________________________________________________________________________________________________________

 

Termin: Środa, 7, 14, 21 i 28 marca 2018 r.  godz. 16.00 

Temat:  Nauka gry na gitarze dla młodzieży 

 ___________________________________________________________________________________________________________________________________

Termin: Piątek, 16 marca 2018 r.  godz. 16.00  

Temat:    Klub Seniora  zaprasza na pośpiewanki.

___________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Termin: Poniedziałek, 19 marca 2018 r.   godz. 18.00      

Temat:   Wieczór  słowno – muzyczny  Bronisława Wojciechowskiego pt.: ,,Na falach ciszy”

___________________________________________________________________________________________________________________________________ 

Termin: Piątek, 23 marca 2018 r..  godz. 10.00

Temat:   Zajęcia z psychologiem ___________________________________________________________________________________________________________________________________

Termin: Piątek, 23 marca 2018 r.  godz. 16.00 

Temat:   Klub Seniora zaprasza na pośpiewanki.

___________________________________________________________________________________________________________________________________   

Zajęcia Kabaretu ,,GRS”  w każdy wtorek  w godz. 16.00 - 19.00 

 

                   

LUTY 2018

 Termin: Poniedziałek, 5 lutego 2018, godz. 18.00

Temat: JAGODA NIERZECKA - "Papierowe marzenia" - otwarcie wystawy (wycinanki i grafika)
 
W programie wernisażu: koncert w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
JAGODA NIERZECKA
Wrocławianka. Z wykształcenia ekonomistka, pracuje w prywatnej firmie. Wolne chwile poświęca na odkrywanie nowych możliwości wyrażania siebie. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia grafiki warsztatowej w Ognisku Plastycznym im. Gepperta pod kierunkiem Macieja Sicińskiego.
“Drzemią we mnie dwie natury, które wzajemnie się uzupełniają – mówi o sobie. – Jedna związana z ruchem, podróżami, nieustanną pogonią za czymś nieuchwytnym, i druga – skupiona, cierpliwa i zamyślona. Prace, które chcę Państwu pokazać, powstały w wyniku połączenia pasji podziwiania natury z chęcią utrwalenia wrażeń i emocji, jakie we mnie wyzwala piękno świata. Każda z prac wyłaniała się z papieru pod wpływem ostrza skalpela, skrawek po skrawku, przez wiele godzin. Zapraszam serdecznie do obejrzenia mojej wystawy.”
 
Wystawa czynna do 28 lutego 2018 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

                                      

                                                                                                  

                                                 Jagoda Nierzecka "Papierowe marzenia"

 


Termin: Poniedziałek, 12 lutego 2018, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY
 
W pierwszej części wieczoru
przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich.
 
W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się
BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.
 
W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej części wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!
 Termin: Poniedziałek, 19 lutego 2018, godz. 18.00
Temat: Wieczór autorski Ks. KUBKA pt. "Okiem Kubka"

 
Ks. KUBEK –
ksiądz i felietonista, swoje pisanie traktuje jako posługę myślenia, aby wspierać wzrastanie w mądrości. Jego marzeniem zawsze było uprawiania dziennikarstwa. Czynił to w specyficzny sposób z kościelnej ambony, a gdy nadszedł czas spoczynku, zgodził się kontynuować misję na łamach “Nowin Jeleniogórskich” i czyni to z powodzeniem począwszy od 1 stycznia 2002 roku. Jego felietony doczekały się wydań książkowych opatrzonych wspólnym tytułem “OKIEM KUBKA”.
“Sokrates twierdził, że prawdę o sobie i o świecie ma człowiek WPISANĄ w naturę, w głębi swego jestestwa. Też tak uważam. Żeby ją w sobie odkryć – zobaczyć, trzeba umieć w siebie patrzeć. Wielka radość jest tylko jedna – DOBRO. I smutek wielki jeden – ZŁO. Kropelkami odmierza nam CZAS. Tyle na ten temat słów wypowiedzianych i napisanych. Nauczyłem się wychylać z uśmiechem każdą zawartość, którą LOS napełnia mój kubek. Pięćdziesiąt lat minęło... Nadal param się słowem, by do takiego sposobu na życie zachęcać moich Czytelników.”

 

                 Ks. Kubek           

 


 

Termin: Czwartek, 22 lutego 2018, godz. 18.00

Temat: KONCERT CHOPINOWSKI z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości i 20-lecia Saloniku Trzech Muz (pierwszy z cyklu koncertów polskich kompozytorów w  Saloniku Trzech Muz)
 
Utwory Fryderyka Chopina wykonają:
NATALIA SPERCZYŃSKA
z klasy fortepianu Mikołaja Ferenca, kl. I OSM II st. oraz KAMIL PIOTR GRABOWSKI (fortepian)
 
Wprowadzenie:
 -
Referat p. Marka Gadowicza (IPN) pt. “Polska w sercach Polaków”
 


 

Termin: Poniedziałek, 26 lutego 2018, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

 

 GRUDZIEŃ 2017

 

Termin: Poniedziałek, 4 grudnia 2017, godz. 18.00

 Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 
Termin: Poniedziałek, 11 grudnia 2017, godz. 18.00
 Temat: Otwarcie wystawy fotografii JOLANTY GROCHOLSKIEJ-JANCZARY pt. "Portrety – Twarze – Emocje"
 
W programie wernisażu:
KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
JOLANTA GROCHOLSKA-JANCZARA
Absolwentka PWSSP we Wrocławiu (obecnie ASP), studiowała na Wydziale Grafiki pod kierunkiem prof. J. J. Aleksiuna. Głównym motywem jej twórczości jest portret. Bogata galeria prac artystki obejmuje portrety ludzi biznesu, kultury, przedstawicieli świata nauki i arystokracji, w tym cykl 12 obrazów przedstawiających „Królów Polski” wg. J. Matejki, który zdobił wnętrza Zamku króla Leszczyńskiego w Rydzynie, a następnie „Dworu Polskiego” we Wrocławiu. Malarka od wielu lat współpracuje z wyższymi uczelniami w całej Polsce, tworząc kolekcje portretów Rektorów (m.in. Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Łódzki, AWF we Wrocławiu, WAT w Warszawie, Akademia Rolnicza i Akademia Medyczna w Lublinie). Jej prace znajdują się także w kilku kościołach i klasztorach w Polsce i za granicą. Artystka dysponuje wspaniałym warsztatem rysownika i bogatym wyczuciem koloru. Łączy precyzję rysunku ze śmiałymi pociągnięciami pędzla i swobodnym kładzeniem plam barwnych. Cały czas szuka i eksperymentuje, stąd obrazy - w zależności od osobowości postaci portretowanej, jej charakteru, temperamentu czy wykonywanego zawodu - różnią się stylem: od klasycznego do realizmu spontanicznego. „Malarstwo Jolanty Grocholskiej-Janczary wyróżnia dbałość o ukazanie niepowtarzalnych cech psychicznych i fizycznych osoby portretowanej oraz znakomite poczucie dekoracyjności” (Mieczysław Wojtas). Jolanta Grocholska-Janczara jest autorką około 36 wystaw indywidualnych i kilku zbiorowych. Obecna prezentuje obrazy z podkreśleniem emocji portretowanych osób - ich radości, smutku, zadumy lub tęsknoty - powstałe w ostatnim czasie i przedstawiające mniej lub bardziej znane postacie m.in. muzyków (Miles Davis, Jimi Hendrix, Bomsori Kim), aktorów (Penélope Cruz, Michał Malinowski) czy portret uroczej księżnej Kate Middleton.
 
Wystawa czynna do 28 grudnia 2017 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 16.00 – 19.00
 

 
Termin:  Poniedziałek, 18 grudnia 2017, godz. 18.00
 
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 
 

LISTOPAD 2017

 

Termin: Poniedziałek, 6 listopada 2017, godz. 18.00


Temat: GRAŻYNA HABA - "Italia" - otwarcie wystawy fotografii.
 
W programie wernisażu koncert zespołu QUANTUM OF JAZZ, w składzie: Paweł Scharoch (skrzypce), Maciej Drwal (gitara elektryczna), Paweł Konieczny (gitara elektroakustyczna).
 
GRAŻYNA HABA
Fotografik, były członek Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych we Wrocławiu, pasjonatka tej dziedziny od wielu lat. Jej prace brały udział w konkursach krajowych i światowych (m.in. w Belgii, Japonii) oraz w wystawach pokonkursowych i poplenerowych. Laureatka wielu wyróżnień, m.in. w Japonii. Poza pracą zawodową wiele czasu poświęca podróżom i fotografii, stąd obecna wystawa. Należy do osób ciekawych wszystkiego, interesuje się sztuką, muzyką, architekturą, zabytkami, krajobrazem i przyrodą w szerokim tego słowa znaczeniu. Potrafi wypatrzeć szczegół, niedostrzegany przez większość, który staje się tematem jej prac. Wystawa pt. "Italia" jest efektem wielokrotnych pobytów we Włoszech, fascynacją tamtejszą architekturą, krajobrazem i ludźmi, którzy tworzą niepowtarzalną atmosferę.
 
Wystawa czynna do 29 listopada 2017 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 16.00 – 19.00 

 

            Fotorelacja z otwarcia wystawy

 

          

 

           

                                                                                     

 Termin: Sobota, 11 listopada 2017, godz. 18.00


Temat: WIECZÓR PATRIOTYCZNY z okazji Narodowego Święta Niepodległości pt. "Tworzyli drogę do WOLNOŚCI"
 
W programie!
Okolicznościowa wystawa przygotowana przez Wrocławski Klub Kolekcjonera oraz prezentacja literacko-muzyczna, w której udział wezmą:
Liceum Ogólnokształcące nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, Hufiec ZHP, IPN Oddział Wrocław, Klub Seniora przy Saloniku Trzech Muz. 

 

  Fotorelacja z wieczoru

 

 

         

 

            

 


 
Termin: Poniedziałek, 13 listopada 2017, godz. 18.00


Temat : SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Sobota, 18 listopada 2017, godz. 19.00


Temat: Urodzinowy wieczór autorski ELŻBIETY ANNY KOŁODZIEJCZYK pt. “W drodze do siebie”.
 
ELŻBIETA ANNA KOŁODZIEJCZYK
Redaktor i wydawca, od kilkunastu lat prowadzi własną działalność edytorsko-wydawniczą (EL-ArtPress, dawniej Kwiatpress), od 1998 roku związana z wrocławskim Salonikiem Trzech Muz, gdzie prowadzi warsztaty literackie; pisze, śpiewa, gra na gitarze i komponuje, m.in. współpracując muzycznie z innymi poetami; autorka i współautorka wielu publikacji książkowych i płytowych, w tym tomików poetyckich: „Morskość źrenic” (2003), „Wszystkie wiersze płyną do morza” (2008); laureatka wielu konkursów literackich i przeglądów piosenki autorskiej, poetyckiej, morskiej; założycielka i liderka zespołu Betty Blue (2005–2012), wokalistka hardrockowej formacji SIN (2012–2016); od kilku lat przeciera nowe ścieżki zawodowe związane z rozwojem osobistym i duchowym, a także szeroko pojętym uzdrawianiem (certyfikowany hipnoterapeuta Polskiego Instytutu Hipnozy, terapeuta Reiki). Podczas wieczoru świętować będzie swoje 44. urodziny ("a imię jego...";), a światło dzienne ujrzy jej najnowszy tomik pt. "W drodze do siebie".
 


 
Termin: Poniedziałek, 27 listopada 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 

PAŹDZIERNIK 2017

 

Termin: Poniedziałek, 2 października 2017 r., godz.18.00


Temat:  Wernisaż Janiny Sołtysik pt. ,,Babie lato”.

 W programie koncert uczniów  Szkoły Muzycznej we Wrocławiu..

 


 

Termin: W środy: 4.10, 11.10, 18.10 i  29.10.2017 r.  godz.16.00  Nauka gry na gitarze.

 


 

Termin: Piątek, 6 października 2017 r., godz. 10.00


Temat: Klub Seniora zaprasza na spotkanie z Panią Kasią Psycholog pt. "Barwy życia ”.

 


 

Termin: Sobota, 7 października 2017 r.


Temat: Wycieczka autokarowa "Ziemia Strzegomska ".

 


 

Termin:  Poniedziałek, 16 października  2017 r. godz.18.00


Temat: Wieczór autorski Pani Anny Zawadzkiej  pt. ,,DROGA DO DOMU”.
W programie koncert studenta Akademii Muzycznej.

 

                    

 

 


 

Termin:  Piątek, 20 października 2017 r., godz.10.00


Temat: Klub Seniora zaprasza na spotkanie z Panią Kasią Psycholog pt.,, Stymulacja i rozwój funkcji ...”

 


 

Termin: Piątek, 20 października 2017 r., godz.17.00 


Temat:  Premiera Kabareciku Grupy Radosnych Seniorów pt: ,, Od 1,, A” do Matury i od Matury do Emerytury”.
Wejście tylko z zaproszeniami (ze względu na ilość miejsc w Saloniku).

 

 

WRZESIEŃ 2017

 

Termin: Sierpień, do 27 września 2017 r.

 

Temat: BRONISŁAW CWYNAR “Moje miasto – Lwów”,wystawa fotografii
 
BRONISŁAW CZESŁAW CWYNAR
Urodzony we Lwowie 15 kwietnia 1939 r. Od stycznia 1946 r. mieszka we Wrocławiu. Miał różne pasje w ciągu tych paru(dziesięciu) lat, w tym od 1957 r. fotografia. Najbardziej lubi fotografować
pejzaże, architekturę, kwiaty i dzieci. Zdarzają mu się także zdjęcia reporterskie. Ponieważ zajmował się tym w czasach, kiedy jego „guru” byli: Stefan Arczyński, Jan Korpal, Henryk Derczyński czy Harwig, nie miał odwagi ich ujawniać. Teraz, w erze „cyfrówek” robi bardzo dużo zdjęć i zaczyna mu się to podobać, dlatego chce się nimi podzielić, jak sercem.
Ponieważ jest to moja „dziewicza” wystawa — mówi — proszę o wybaczenie zauważonych mankamentów, ale to „moje miasto” jest mi serdecznie bliskie. Następne będzie „Moje miasto II”, czyli Wrocław, bo przecież we Lwowie przebywałem 6,5 roku, a we Wrocławiu już 71,5 (!).
 
Otwarcie wystawy miało miejsce w sierpniu i będzie czynna aż do 27 września 2017 r.
w poniedziałki, wtorki, czwartki w godz. 16.00 – 18.00


 

           

 

           

   

 


 

Termin: Poniedziałek, 11 września 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 18 września 2017, godz. 18.00

 

Temat: Wieczór autorski BARBARY KAMIŃSKIEJ i JERZEGO WOCHA pt. “Ogrody słów”.
 
BARBARA KAMIŃSKA i JERZY WOCH
to rodzeństwo, które łączą nie tylko więzy krwi, ale także umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć za pomocą wierszy. Różni ich styl i tematyka twórczości, potrafią jednak wzajemnie świetnie się uzupełniać. Wieczór zatytułowany “Ogrody słów” składa się z dwóch części. Pierwszą “Pamięć” autorka poświęca swojej córce Joasi, zmarłej przedwcześnie po krótkiej chorobie. Wiersze te przepełnione są bólem, żalem i tęsknotą, niosą jednak także nadzieję i wiarę, że wraz z naszym odejściem z tego świata nie kończy się wszystko. Druga część “Kabaret YouRec” to zmiana nastroju o 180 stopni. Będzie humor, będzie zabawa. Będzie dozwolone od lat 18! :)


  

                     

 

 

                     

 

                                                                                                                                  Fotorelacja z wieczoru      

 

 


 

Termin: Poniedziałek, 25 września 2017 r., godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 

SIERPIEŃ 2017

 

Termin: Poniedziałek, 7 sierpień 2017 r.,  godz. 18.00


Temat: Uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej Bronisława Cwynara pt."MOJE MIASTO".
W programie autor czyta wybrane wiersze i piosenki ( gwarą lwowską ). Z urodzenia Lwowiak.

 


 

Termin: 10 - 15 sierpień 2017 r.


Temat: Wycieczka ,, Ziemia Lwowska "m.in. Żółkiew, Gródek Jagieloński, Rudki, Benkowa Wiśnia, Złoczów, Podhorce, Olesko, Lwów, Kamionka Buska, Lwów.

 Termin: Piątek, 25 sierpień 2017 r.


Temat : Zajęcia z Psychologiem dla Seniorów, godz. 10.00,

Godz. 18.00 Koncert Młodzieży OSM i i II st im. K. Szymanowskiego

 

LIPIEC 2017

 

Termin: Poniedziałek, 3 lipca 2017, godz. 18.00

 

Temat: ZOFIA KOWALCZYK “Taką drogą idę” - otwarcie wystawy malarstwa.
 
ZOFIA KOWALCZYK
Ur. 23.04.1951 roku w Kłodzku, tam ukończyła Liceum Pedagogiczne, zaś na Uniwersytecie Wrocławskim – filologię rosyjską. Pracę magisterską na temat „Korolenko a malarstwo” broniła u prof. Zbigniewa Barańskiego, nie podejrzewając, że kiedyś sama będzie zajmować się malarstwem. Dziś ma w swoim dorobku ponad 90 wystaw. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą. Wielokrotnie nagradzana i wyróżniana, jest uczestniczką licznych wystaw i prezentacji promujących sztukę, jak np. Coroczny Przegląd Kultury Dolnego Śląska w Operze Wrocławskiej, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, oraz coroczną wystawę w Arsenale na Wystawie Lilii Dolnośląskiej. Bogatą osobowość malarki znajdujemy w jej obrazach emanujących ciepłem, łagodną barwą, urokliwym światłem. Prace autorki zamawiane są przez urzędników i dostojników państwowych. Prezentowała swoją twórczość na wystawie we Francji podczas delegacji urzędowej w Colmar i Einsisheim oraz w Kobericach w Czechach. Jest czynną działaczką społeczną, uczestniczy w wielu akcjach charytatywnych, a także jako przewodnicząca jury w wielu konkursach artystycznych. Prowadziła warsztaty i plenery malarskie.
To już 13 lat mojego malowania – mówi – wdzięczna jestem losowi i Niebiosom za dar przebywania w innym świecie. Głowę mam pełną pomysłów i planów, a świat widzę inaczej. Jeszcze mam tyle do zrealizowania! Dzięki malowaniu moje życie jest pełniejsze i ciekawsze. Poznaję ludzi i miejsca, przeżywam głębokie emocje. Muszę się jeszcze wiele nauczyć. Nie myślałam, że w dojrzałym wieku będę
tak zapracowana. Ciągle szykuję się do nowych projektów, ale mam nadzieję, że moje prace dają ludziom tyle spokoju i radości, jak mnie. Zapraszam do podróży przez moją krainę ciszy i spokoju.

 

W programie:

KONCERT w wykonaniu studenta Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu Tomasza Radziszewskiego – gitara

 
Wystawa czynna do 27 lipca 2017 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 

 

              

 

 

CZERWIEC 2017

 

Termin: Poniedziałek, 5 czerwca 2017, godz. 18.00

 

Temat: BEATA TREMBECKA "Abstrakcja = wolność” - otwarcie wystawy malarstwa.
 
BEATA TREMBECKA
Absolwentka Socjologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2015 roku studiuje malarstwo na studiach podyplomowych na Wrocławskiej ASP w pracowni prof. L. Mickosia. W pewnym okresie jej życia zabawa przerodziła się w poważny proces twórczy, zdeterminowany i dojrzale pielęgnowany. Zdała sobie sprawę z tego, co chce robić. Była to decyzja poważna – dzięki niej uzyskała możliwość odkrywania sekretów plastyczności, szkolenia aktywności rysunkowej, malarskiej czy rzeźbiarskiej. W jej pracach najważniejsze są kolor i faktura. Tworzy kompozycje abstrakcyjne uwolnione od skojarzeń z przedmiotem. Szczególną pasję wzbudza w niej odkrywanie nowych technik. W pracach zostawia część siebie i swoich emocji. W abstrakcji nie ma utartych reguł. To takie jej odesłanie do tego, co niewidzialne, ale istniejące. Obraz ma poruszyć emocje i zmysły, ma wywołać wrażenia – harmonii, spokoju lub przeciwnie. Faktura, proporcje, kształt linii, piony, poziomy czy barwy są elementami wpływającymi na odbiór tego, co widzimy. Abstrakcja „uwalnia”, bo można ją chłonąć bez konkretnego wyobrażenia czy odniesienia do przedmiotu. To czysta wrażeniowość. Wszystko może być pretekstem do rozpoczęcia procesu twórczego. Sztuka Beaty Trembeckiej jest odpowiedzią na potrzebę opowieści, z widzenia więcej niż widać.
 
Wystawa czynna do 28 czerwca 2017 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00


 
Termin: Poniedziałek, 12 czerwca 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 19 czerwca 2017, godz. 18.00
 
Temat: Wieczór autorski ANNY PACIOREK pt. “Łuskanie czasu”
 
ANNA PACIOREK
Od 49 lat jest mieszkanką Wrocławia, gdzie ukończyła studia na Akademii Ekonomicznej. Wykonuje zawód biegłego rewidenta. Jest też biegłym sądowym. Jako poetka udanie zadebiutowała w 2001 roku w Oficynie Wydawniczej „MAK” w Szczecinie. Do tej pory wydała pięć tomików: „Życie jest chwilą” (arkusz poetycki nr 1, II serii bibliofilskiej „ARS POETICA”, 2002), „Kino Powidok” (2206), „Zaczęło się w raju” (2008), „Zamknięte otwarte” (2013) i ostatni „Cieniem wiatru zapisane” (2016). Utwory Anny Paciorek znajdują się ponadto w 30 antologiach, w tym dwóch („W witrażach czasu” i „Odsłonić prawdę”), które zostały wydane pod jej redakcją, oraz w trzeciej ("W nauce życia"), przy której współpracowała. Jest członkiem: Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu (również Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej, 2003), JP II Polish American Poets Academy w  Wallington (NJ 2004), Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie (2005), w którym pełni funkcję Wicekanclerza w Zarządzie Głównym oraz Kanclerza we Wrocławskim Oddziale, i ostatnio Klubu Literackiego RUBIKON. Współpracuje w grupami poetyckimi na Facebooku: „Kształty Słów – zajrzyj tu, napisz coś” (również jedna z administratorów), gdzie publikuje swoje wiersze, oraz portalami „Peron Literacki – wiersze sercem i słowem pisane” i „Między słowami a brzegiem myśli”. Od 2012 roku jej biogram znajduje się w „Who is who”, tj. Leksykonie biografii osobistości ze wszystkich dziedzin życia publicznego: gospodarki, polityki, nauki, kultury i sztuki.
 


Termin: Wtorek, 20 czerwca 2017, o godz. 20.00

 

Temat: Autorski recital ELŻBIETY ANNY KOŁODZIEJCZYK Uśmiech

 

W ramach czerwcowej edycji Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego,
który odbędzie się w atrium Starego Klasztoru (Wrocław, ul. Purkyniego 1), na letniej scenie pod namiotem.
W pierwszej części koncertu (ok. godziny) wystąpi pani Ela Kołodziejczyk i jej gitara (a być może i gość),
w drugiej kolejny bard, już “Kaczmarski” – Michał Dominiak.
Po koncercie przewidziane after party ;)
Wstęp wolny :)
 
Szczegóły w wydarzeniu na Facebooku:
https://web.facebook.com/events/415041795548434/
 
A tutaj mała próbka z mojego niedawnego występu na wieczorze bardów w Trzebnicy:
https://www.youtube.com/watch?v=_3DIx3OVOzg 


 

Termin: Poniedziałek, 26 czerwca 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

MAJ 2017

 

Termin: Poniedziałek, 8 maja 2017, godz. 18.00

 

Temat: ANNA FRANCZUK “Gesty i smaki” otwarcie wystawy malarstwa.
 
W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Marta Łobos – skrzypce, Tomasz Radziszewski – gitara
 
ANNA FRANCZUK
W 1991 r. ukończyła studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu. W 2003 r. uzyskała tytuł doktora nauk medycznych. W 2004 r. ukończyła specjalizację z dermatologii.
W październiku 2015 r. rozpoczęła studia podyplomowe na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na kierunku „Malarstwo”. Od 2016 r. jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. W swojej sztuce skupia się na detalu, przedstawia w „bliskim kadrze” wycinki rzeczywistości, które mają dla niej głębsze znaczenie lub podtekst emocjonalny/sensualny. Jej ulubione techniki to akryl i suchy pastel. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych, a obecna prezentacja w Saloniku Trzech Muz pt. „Gesty i smaki” jest jej pierwszą wystawą indywidualną. Przedstawia w niej swoje prace malarskie wykonane techniką akrylu na płótnie.

 

 

                                     ANNA FRANCZUK “Gesty i smaki”

                                                                                                 Wystawa czynna do 26 maja 2017 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00     
           

 

     


Termin: Poniedziałek, 15 maja 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 22 maja 2017, godz. 18.00

 

Temat: Wieczór autorski ANNY LEŚNIEWSKIEJ pt. “Miłość ponad wszystko”.
W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku wierszy Anny Leśniewskiej pt. „W poszukiwaniu miłości”.
 
Oprawa muzyczna spotkania:
Katarzyna Nowak – gitara i śpiew
 
ANNA LEŚNIEWSKA
Wrocławianka. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe życie zawodowe związała z Wrocławską Księgarnią Archidiecezjalną i jej agendami, gdzie pełniła kierowniczą funkcję. Poetka, członek Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło” i Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, podróżnik, fotograf, dziennikarka SDRP, członek „Civitas Christiana”. Autorka wielu książek, w tym 4 tomików poetyckich: „Rozkochana w Twoim Krzyżu” (2012), „Dotyk tęsknoty” (2016), „Kiedy Bóg patrzy” (2016) i „Bliskość ocalona” (2016). W 2012 r. założyła własne Wydawnictwo „Angel”, które specjalizuje się w wydawaniu książek o tematyce religijnej. Wydaje również tomiki poetyckie poetom. Ostatnio sprawdza się w statystowaniu i graniu epizodów w filmach, co przynosi jej satysfakcję i radość.

 

 

                          

                                                                                


   

Termin: Poniedziałek, 29 maja 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 

KWIECIEŃ 2017

 

Termin: Poniedziałek, 3 kwietnia 2017, godz. 18.00

 

Temat: DANUTA SIEMASZKO “Z potrzeby piękna”. Otwarcie wystawy malarstwa.
 
W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
DANUTA SIEMASZKO
Urodzona 23.07.1958 roku w Grodźcu koło Konina. Już jako dziecko przejawiała zdolności rzeźbiarskie i malarskie, przejęte po przodkach. W 1978 roku ukończyła Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, pod kierunkiem znakomitych nauczycieli — prof. Mariana Szymanika (ucznia Antoniego Kenara) oraz prof. Bolesława Rzeczyckiego (ucznia Xawerego Dunikowskiego). Przez dwa lata rzeźbiła ornamenty na Zamku Królewskim w Warszawie, a po ukończeniu szkoły doskonaliła się w pracowniach plastycznych Teatru Dramatycznego i Lalkowego. Przez trzy lata wykonywała rzeźbienie i malowanie do Korowodu Winobraniowego w Zielonej Górze, pracowała także przy scenografii Festiwalu Piosenki Radzieckiej i współpracowała z różnymi domami kultury. Od roku 1999 mieszka we Wrocławiu, gdzie przygotowywała m.in. scenografie do imprez w Osiedlowym Klubie Polanka (Kaziuki, Boże Narodzenie na Kresach). W 2010 roku pracowała przy polichromii w kościele w Szczekocinach, malując ornamentykę i wykonując złocenia, u boku wybitnego artysty malarza Jacka Konarskiego, który bardzo pozytywnie ocenił jej twórczość, określając ją „samorodkiem o silnym wyczuciu kolorów”. Wszechstronność jej zainteresowań artystycznych jest imponująca — rzeźba, scenografia, florystyka, malarstwo, poezja (uczestniczy w warsztatach literackich odbywających się w Saloniku Trzech Muz). Nieustannie poszerza umiejętności plastyczne, zbierając wiele nagród i wyróżnień za swoją oryginalną twórczość, m.in. obrazy z roślin, w które wprowadza płaskorzeźby robione techniką teatralną (I nagroda w Konkursie Amatorskiej Twórczości Artystycznej w Namysłowie za pomysł techniczny). Obecnie maluje obrazy na płótnie olejem. Swoje prace wystawia na terenie kraju i poza jego granicami, m.in. w USA, gdzie przebywała jakiś czas w 2006 roku. W 2007 roku jej prace eksponowane były w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, uświetniły także konferencję „Wrocław — miasto innowacyjnych rozwiązań w obszarze partnerstwa publiczno-społecznego”. 20 grudnia 2012 roku Danuta Siemaszko została ofiarą wypadku komunikacyjnego, w następstwie czego doszło do szeregu poważnych urazów, których skutki odczuwa do dzisiaj. Jednak nie poddała się, a twórczość pomogła jej przezwyciężyć traumę. Zarówno jej malarstwo, jak i poezja, są pełne emocji i świadczą o wielkiej wrażliwości oraz wyobraźni. Tytuł jej najnowszej wystawy to „Z potrzeby piękna”, nawiązuje w niej do swojego życia: macierzyństwa, dzieci, odczuwania bliskości i przeżyć, jakie wpłynęły na jej istnienie. Przez całe życie dążę do piękna — mówi. — Potrzeba piękna jest u mnie nieustająca i ciągle ewoluuje w różnych kierunkach. Delektuję się czasem, który przemija, cieszę się tworzeniem, zmieniam się i pokazuję zmiany. Z miłości do piękna, lecz także z potrzeby samorealizacji.
 
Wystawa czynna do 27 kwietnia 2017 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00
 


 
Termin: Poniedziałek, 10 kwietnia 2017, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 24 kwietnia 2017, godz. 18.00
 
Temat: Poetycki wieczór słowno-muzyczny BRONISŁAWA WOJCIECHOWSKIEGO pt. “Jesienne zapatrzenia”.
 
Wieczór połączony z promocją tomiku o tym samym tytule.
 
 
BRONISŁAW WOJCIECHOWSKI
Urodził się 17 lipca 1944 r. w niewielkiej wiosce Cichowo. Do Wrocławia wraz z rodzicami przyjechał w 1946 r. Tu ukończył naukę w technikum kolejowym, czego naturalną konsekwencją było
podjęcie pracy na PKP. Większą część życia zawodowego poświęcił jednak pracy dla wojska jako pracownik cywilny. Jego przygoda z twórczością zaczęła się od pisania historii rodziny. Wiersze początkowo pisał tylko dla siebie, a niekiedy dla bliskich. Później zaczął je wstawiać na strony radia internetowego. Obecnie jest członkiem Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło” oraz Koła Literatów Polskich im. Zb. Herberta Oddział we Wrocławiu. Napisał kilka piosenek dla zespołu „Tyrolia Band” oraz „Servoos”. Do jednej z nich („Razem”) nakręcony został teledysk, gdzie głównymi aktorami byli oboje z żoną. Pisze również piosenki, które sam śpiewa do muzyki pobranej z Internetu. Wydał samodzielnie (jako wydawca po uzyskaniu numerów ISBN) kilka własnych tomików: „To właśnie życie”, „Miłość – życia sens i treść”, „Czy pamiętasz”, „Moje fascynacje” oraz najnowszy, który zaprezentuje podczas wieczoru – „Jesienne zapatrzenia”.
 

MARZEC 2017


Termin: Poniedziałek, 6 marca 2017, godz. 18.00


Temat: BARBARA DRYGAŁA "Malarstwo – akryl”. Otwarcie wystawy.
 
W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych.
 
BARBARA DRYGAŁA
Emerytka. Mieszka we Wrocławiu od 47 lat, choć urodziła się w Wielkopolsce, w Słupii pod Bralinem, pow. Kępno. Swoją twórczość rozwinęła, będąc już na emeryturze, w 2000 roku i rozwija ją do dzisiaj. Zaczynała od wyszywania serwetek, bieżników, obrusów, a wreszcie wykonanych haftem płaskim obrazów, które już kilka razy prezentowała, również w Saloniku Trzech Muz. Zajmowała się też koronkarstwem, czyli zabawą z szydełkiem, wykonując chusteczki z koronką, serwetki, obrusy, sukienki i bolerka, oraz pisankami wielkonocnymi, zarówno malowanymi, jak i wykonanymi szydełkiem. Tworzy także kwiaty z krepy, układa bukiety i kompozycje oraz obrazy florystyczne. Najnowszą jej pasją jest malowanie akrylem i na niniejszej wystawie prezentuje pierwsze owoce tej pasji.
 
Wystawa czynna do 29 marca 2017 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00
 


 
Termin: Poniedziałek, 13 marca 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 

Termin: Poniedziałek, 20 marca 2017, godz. 18.00


Temat: "Miłość, kompleks Riese i wilkołaki”, czyli spotkanie z powieścią IZABELI MONIKI BILL.
 
W programie wieczoru:
prezentacja najnowszej książki Izabeli Moniki Bill pt. „Dziewczyna wilkołaka”,
poprzedzona wykładem na temat kompleksu Riese i Głuszycy, czyli miejsc, gdzie dzieje się akcja powieści, oraz wilkołaków.
 
IZABELA MONIKA BILL
Mieszka w Legnicy, poetka, prozaiczka, publicystka, aktorka w serialach paradokumentalnych, autorka kolaży, twórczyni nurtu erotyków motoryzacyjnych. Autorka 5 tomików poezji: „Seksapil duszy” (2011), „Kameleony” (2012), „Sztuka jedzenia jabłek” (2013), „Podróże poezją” (2014), „Erotyki motoryzacyjne” (2015), oraz powieści „Dziewczyna wilkołaka” (2016). Laureatka konkursu fotograficznego „Szklane Szlaki Wrocławia”. Należy do licznych stowarzyszeń kulturalnych m.in. Koła Literatów Polskich, Civitas Christiana oraz Dolnośląskiej Grupy Literackiej NURT.
Tło do powieści „Dziewczyna wilkołaka” tworzy niesamowity klimat Gór Sowich, podziemnego miasta, tajemnic poniemieckiego kompleksu Riese w miejscowości Głuszyca, niedaleko Wałbrzycha. Niegrzeczna pisarka Milena jedzie tam w ramach odwyku, pisać książkę. Jednak  to tylko pretekst. Dziewczyna chce odnaleźć swojego brata. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że matka Mileny twierdzi, że zgwałcił ją... wilkołak. Wilcze życie bohaterki rozwija się za sprawą pewnego faceta, który nie stroni od uciech życia. Milena nazywa go prostakiem, to jednak mu nie przeszkadza fascynować się nią do tego stopnia, że zdradza jej, że jest wilkołakiem. Książka obfituje w śmiałe sceny erotyczne oraz krwawe sceny grozy. To powieść o bardzo skomplikowanej i nietypowej miłości.
 


 

Termin: Poniedziałek, 27 marca 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 


 

LUTY 2017


Termin: Poniedziałek, 6 lutego 2017, godz. 18.00


Temat: RYSZARD MARSZAŁEK “Tematy różne oraz kwiaty” (haft krzyżykowy). Otwarcie wystawy.
 
W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych.
 
RYSZARD MARSZAŁEK
Lat 70, z wykształcenia inżynier mechanik. Wyszywaniem zajmuje się od 1980 roku. Walory użytkowe oraz estetyczne to nie jedyne pożytki płynące z tej pasji. Jest to również świetny sposób na wyciszenie. Pierwsze prace autora to serwetki i obrusy wyszywane na płótnie lnianym. Plon wielu lat to ok. 100 prac, będących oryginalnymi prezentami dla bliskich. Na obecną wystawę składają się prace powstałe od czasu poprzedniej wystawy w Saloniku Trzech Muz, która miała miejsce w roku 2015 — prezentujące tematy różne oraz kwiaty w różnych kompozycjach.
 
Wystawa czynna do 28 lutego stycznia 2017 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 Termin: Poniedziałek, 13 lutego 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY
 
W pierwszej części wieczoru przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich.
 
W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.
 
W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej części wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!

 

       

        Fotorelacja z wieczoru

 

                

 

               

 

 Termin: Poniedziałek, 20 lutego 2017, godz. 18.00


Temat: Wieczór autorski AGNIESZKI KLIMAS-BIEGAŃSKIEJ pt. "A ja wciąż idę za głosem...”
 
AGNIESZKA KLIMAS-BIEGAŃSKA
„Ja, czyli Agnieszka K. Piszę, czytam, a na co dzień wychowuję dwóch synów i córkę. A co najważniejsze jestem nareszcie NAPRAWDĘ ZAKOCHANA.” – tak pisze sama o sobie. Rozwija się twórczo dzięki spotkaniom Klubu Młodych Twórców WENA, do którego należy już od 20 lat. Pracuje w bibliotece publicznej, więc jej hobby ma szansę się pogłębiać. Praca bywa dla niej inspiracją do tworzenia, dlatego tak ją lubi. Poza pracą czyta, gotuje i wymyśla różne ręczne robótki dla umilenia czasu sobie i dzieciom. W swoim dorobku poetyckim ma dwa tomiki: „Świat pomyślany przez chwilę” (Namysłów 2006 i 2010) oraz „Namaluj naszą miłość – opowiedz jak mnie kochasz” (Namysłów 2012, z obrazami Andrzeliki Jazłowieckiej), oraz biografię Renaty Zagajczyk-Kociemskiej „Przeszłość jest bramą w przyszłość” (Namysłów 2012). Jej utwory były publikowane w almanachach Klubu Młodych Twórców WENA, w czasopiśmie niezależnym GRAVERS oraz w lokalnej prasie.
 Termin: Poniedziałek, 27 lutego 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 

STYCZEŃ 2017

 

Termin: Poniedziałek, 9 stycznia 2017, godz. 18.00


Temat: Otwarcie wystawy “Dawne pejzaże” (obrazy florystyczne) RENATY ZAGAJCZYK-KOCIEMSKIEJ

 
W programie wernisażu:

WIECZÓR AUTORSKI podczas którego, Renata Zagajczyk-Kociemska będzie promować najnowsze publikacje „Dawne pejzaże” i „Kalendarz autorski 2017”,
a także świętować swoje Zacne Jubileusze: 75. urodziny i 25-lecie działalności twórczej
Wystąpi również BEATA SIELICKA-KOWALSKA, która zagra i zaśpiewa piosenki do słów Renaty Zagajczyk-Kociemskiej.
 
RENATA ZAGAJCZYK-KOCIEMSKA
Wrocławianka, urodzona w Namysłowie. Poetka. Twórca regionalny (ikebany, stroiki świąteczne, pisanki, przestrzenne i płaskie kompozycje kwiatowe). Swoją twórczość prezentuje na rozmaitych wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich i plastycznych (m.in. Europejskim Konkursie „Mistrzyni Sztuki Słowa — Ponad Granicami”, organizowanym przez Polka International Wrocław, a także Aneksie Twórczości Artystycznej w Namysłowie). Wyróżniona również Listem Gratulacyjnym od Prezydenta Miasta Wrocławia za twórczość artystyczną i za działalność na niwie kultury. Autorskie publikacje: „Kwiaty” (2003), „Cała ja” (2003), „Echa kolędy i zapach maku” (2003), „Modlitwy” (2003),  „44 motyle” (2004), „Drzewo człowiecze” (2005), „Co było — co jest” (2006), „Moje obrazki. Poradnik” (2008), „Życie jak droga” (2011), kalendarze autorskie wydawane począwszy od 2006 r., „Przeszłość jest bramą w przyszłość” (2012), autobiografia napisana wspólnie z bratanicą Agnieszką Biegańską. Związana z Salonikiem Trzech Muz, członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Z zawodu nauczycielka, obecnie na emeryturze.
 
Wystawa czynna do 31 stycznia 2017 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00
 


 

Termin: Poniedziałek, 16 stycznia 2017, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 23 stycznia 2017, godz. 18.00


Temat: Wieczór autorski RENATY PAWERY pt. "Myśli przy kawie”
 
W programie wieczoru: wiersze wybrane z tomiku “Myśli przy kawie” oraz najnowsze teksty, jeszcze niepublikowane w autorskim wykonaniu.
 
Oprawa muzyczna:
ELŻBIETA KOŁODZIEJCZYK (wokal, gitara)
PAWEŁ KOŁODZIEJCZYK (gitara, wokal)
 

GRUDZIEŃ 2016

 

Termin: Poniedziałek, 5 grudnia 2016, godz. 18.00


Temat: Otwarcie wystawy malarstwa Jadwigi Radomskiej “Malarstwo – moja radość”

 

W programie wernisażu KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych.
 
JADWIGA RADOMSKA
Jej wielka przygoda z malarstwem rozpoczęła się w 2009 roku. Od tego czasu maluje bezustannie. Dzięki dobrej organizacji warsztatów malarskich, fantastycznej koleżeńskiej atmosferze oraz ukierunkowaniu przez artystę malarza Waldemara Szauera wyzwoliła w sobie radość tworzenia. Swój udział w pracy z zespołem ma też Artur Raczkowski. Fascynuje ją twórczość klasyków malarstwa. Na co dzień otoczona jest także literaturą tego okresu. Bardzo pragnęła mieć piękne obrazy, dlatego wzoruje się na tych, które cieszą jej duszę. Lubi głównie malarstwo realistyczne, malarstwo impresjonistów. Ma  wiele  obrazów  wg Chełmońskiego, Brandta, Kowalskiego, Karpińskiego. Chłonie to, co piękne w krajobrazach, kwiatach, martwej naturze. Uwielbia bogactwo ich kolorów, światła, kompozycji.
 
Wystawa czynna do 30 grudnia 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 

 

            

 

                                                                                                                                                                                                           Jadwiga Radomska

 

 


 

Termin: Poniedziałek, 12 grudnia 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 Termin: Poniedziałek, 19 grudnia 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

 

LISTOPAD 2016

 

 

Termin: Piątek, 4 listopada 2016,  godz. 10.00 

 

Temat: Warsztaty psychologiczne.

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem, w programie m.in.gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i odkrywać się na nowo. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, chętnych prosimy o kontakt: hanna@fep.edu.pl lub tel. 501 210 671.

 

 


 

Termin: Poniedziałek, 7 listopada 2016, godz. 18.00

 

Temat: Otwarcie wystawy Grupa Motyla Noga My 2015-2016 Malarstwo olejne

 

  

      Fotorelacja z wystawy

 

               

 

 

              

 

   

 


 

Termin: Piątek, 11 listopada 2016, godz. 18.00

 

Temat: Wieczór patriotyczny.

 


 

Termin: Czwartek, 17 listopada 2016, godz. 9.30

 

Temat: Warsztaty poetyckie.

 


Termin: Poniedziałek, 21 listopada 2016, godz. 18.00

 

Temat: Wieczór autorski Andrzeja Liczmonika pt. "Nie tak czarne - nie tak białe"

 

ANDRZEJ LICZMONIK

Wrocławianin, absolwent Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Wrocławskiego, współredaktor wydawanego przez wydziałowe koło NZS miesięcznika „Woda na Młyn”, w którym to czasopiśmie zadebiutował serią artykułów.
Zainteresowanie słowem przełożył w późniejszym okresie na pracę zawodową w Archiwum Państwowym, Bibliotece Uniwersyteckiej i Urzędzie Skarbowym, gdzie pracował jako archiwista.
W roku 2007, ze względu na pogarszający się wzrok, przeszedł na nieprzewidzianą rentę i wtedy wznowił swoją pracę nad „wartościowaniem słowa”.
Na dnie szuflady znalazły się pierwsze nieśmiałe teksty. Odwagę pokazania ich szerszemu ogółowi odbiorców dał mu udział w warsztatach literackich w Muszynie i Świętej Katarzynie.
Pokłosiem warsztatów były pierwsze publikacje w almanachu „Jesteśmy” wydawanym rokrocznie przez Krajowe Centrum Kultury Niewidomych w Kielcach.
Na rynku wydawniczym zadebiutował w 2013 roku tomikiem opowiadań „Mroczne blaski”.
Kolejne publikacje to: „Ścieżki szukania (2014), „Cnoty i grzechy” (II 2016) i „Nie tak czarne – nie tak białe” (XI 2016).
W czerwcu 2016 roku uczestniczył w rejsie po Odrze współorganizowanym przez Śląski Yacht Club i fundację „Zobaczyć morze”, w czasie którego prowadził dziennik będący zbiorem sprawozdań z kolejnych dni rejsu.
Teksty te są dostępne na facebooku w zakładce „SYC-Nasza Droga Odra”. Jest laureatem wyróżnień i III nagrody w kolejnych edycjach konkursu „Małej formy literackiej” organizowanym co roku przez miesięcznik „Sekrety Żaru” we współpracy z ZAiKS-em, a także I nagrody w konkursie na esej na temat: „Jak w przyszłości będzie docierać do nas kultura” zorganizowanym przez Tyflogalerię przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Niewidomych.
 

 

 

    Fotorelacja z wieczoru autorskiego Andrzeja Liczmonika

 

           

 

           

 

 


 

PAŹDZIERNIK 2016

 

 

Termin: Poniedziałek, 3 października 2016, godz. 18.00


Temat: HALINA WARTAK-GIERUT „Taka jestem”.

 

Otwarcie wystawy malarstwa.
 
HALINA WARTAK-GIERUT (dla przyjaciół HALA)
Urodziła się w połowie ubiegłego wieku, ale w niczym jej to nie przeszkadza, wręcz przeciwnie. Pasja, w jaką wpadła bezpowrotnie, jest zaczarowana. Malując, w bajkowy sposób przenosi się w inny wymiar czasu. Cieszy się z każdego pociągnięcia pędzlem, pastelem czy tuszem. Dopełnieniem tego, co jej w duszy gra, są wyroby z gliny - cudownie miękkiej i ciepłej, układającej się tak, jak tego pragnie - a oczekiwanie na ostateczny rezultat rozpoczętej pracy jest niepowtarzalne. Chwyta te chwile całą sobą. Mam nadzieję – mówi – że moje prace (jeżeli wywołają dobre myśli) będą powiewem  tego,  o czym zawsze śniłam. Zapraszam z całym otwartym sercem, pełna niepokoju i radości.
 
Wystawa czynna do 28 października 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 


Salonik Trzech Muz Zaprasza!

SENIOR Z OTWARTĄ GŁOWĄ
CHCESZ POZNAĆ SWOJE MOCNE STRONY?
RUSZYĆ GŁOWĄ ?
 Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem
w programie m.in.   gry i zabawy, pozwalające
nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i poznawać  się na nowo.
Kolejne zajęcia  z psychologiem odbędą się;
w piątek 7 października br.
o godz. 10.00   w Saloniku
   
Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc chętnych prosimy o kontakt:
hanna@fep.edu.pl  lub tel. 501-210-671

  
Termin: Poniedziałek, 10 października 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 
Termin: Poniedziałek, 17 października 2016, godz. 18.00


Temat: Wieczór autorski IRENY TRZMIEL pt. "Lato na wsi”.
 
IRENA TRZMIEL
Pochodzi z Mroczenia (gm. Kępno). Pracowała w szkole podstawowej jako nauczycielka. Po przejściu na emeryturę odskocznią od szarej rzeczywistości stało się dla niej śpiewanie w chórze, a potrzeba wyrażania swoich uczuć skłoniła do pisania wierszy. Dzięki przynależności do Klubu Literackiego „Ananke” poznała ciekawe osobowości, a uzyskane tam profesjonalne wskazówki stały się inspiracją do dalszego pisania. Dotychczas ukazało się 11 jej autorskich publikacji: „Dla każdego coś miłego” (2005), zbiór wierszy-laurek zebranych z okazji 20-lecia chóru „Dumka”; „Ciernie życia” (2005), tomik poświęcony Ojcu zamordowanemu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym; „Miłość i nadzieja” (2007), "W mojej ojczyźnie" (2012) oraz 7 ilustrowanych własnymi rysunkami książeczek z wierszykami dla dzieci — „Bajeczki” (2008), „Wędrówka Dorotki” (2009), „Wrocław i krasnoludki” (2010), „Jak Wrocisław gród budował” (2010), "Spacerkiem po dzikich zaroślach" (2013), "Wiosną w ogródku" (2014) i najnowszy "Lato na wsi" (2016), który będzie stanowić część główną prezentacji na wieczorku.

 


 
Termin: Poniedziałek, 24 października 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

WRZESIEŃ 2016

 

Termin: Wystawa czynna do 28 września 2016 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 18.00


Temat: JANUSZ WOLNIAK – „Ludzie Solidarności”

 

Wystawa fotografii, której wernisaż odbył się w poniedziałek 29 sierpnia.
 
JANUSZ WOLNIAK
Mgr filologii polskiej, absolwent UWr., dziennikarz, fotograf, nauczyciel, działacz „Solidarności”. Od 1989 roku pisze regularnie w licznych pismach i współpracuje z wieloma redakcjami. Aktualnie redaktor „Dolnośląskiej Solidarności”, „Gazety Obywatelskiej”, „Edukacji Narodowej”. Autor wielu wystaw fotograficznych i wydawnictw bezdebitowych.  W ostatnich latach: 2011 – „W Krainie Wolności” – wystawa zdjęć z czasów powstania Solidarności; 2012 – „100 Tytułów” – wystawa niezależnych czasopism z lat 1980-89; 2013 – „Książki poza cenzurą” – wybrane wydawnictwa wrocławskie z lat 1979-1989; 2014 – „Wolne Słowo” – wybrane teksty z lat 1980-1989; 2014 – „Maratończycy” – wystawa zdjęć z 32. Wrocław Maratonu. Autor książki-albumu „Miesiące wolności”.
Wystawa fotograficzna „Ludzie Solidarności” będzie zawierać wybrane portrety osób powszechnie znanych, jak i tych, którzy są cenieni tylko przez lokalne środowiska. Cześć z tych zdjęć była publikowana na łamach różnych czasopism, ale większość światło dzienne ujrzy po raz pierwszy.
 


 

Termin: Poniedziałek, 12 września 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 

Termin: Poniedziałek, 19 września 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
  


 

Termin: Poniedziałek, 26 września 2016, godz. 18.00


Temat: Wieczór autorski JERZEGO WOCHA pt. "Spotkałem wiosnę jesienią, czyli miłość po sześćdziesiątce”
 
JERZY WOCH
Jego rodzice byli rodowitymi lwowiakami. W 1945 roku zostali wysiedleni przez Rosjan i zamieszkali w Lubaniu Śląskim. Tam właśnie, rok później, urodziłem się Jerzy Woch. W 1950 roku przenieśli się już na stałe do Wrocławia. Już od wczesnych szkolnych lat Jerzy Woch nie lubił poezji – wierszy, których w szkole kazano uczyć się na pamięć, a później interpretować, co autor miał na myśli. Przełom nastąpił dopiero, gdy ukończył 62 lata i spotkał się z koleżankami z lat szkolnych. To z nimi zaczął "rozmawiać" rymowankami, wierszykami, erotykami krótkimi i łatwymi do nauczenia się na pamięć. Było to już osiem lat od śmierci jego żony. Motto spotkania: "Wczoraj to historia, jutro to tajemnica, a dzisiaj to wszystko co mam!"

 

 


 

SIERPIEŃ 2016

 

Termin: Poniedziałek, 1 sierpnia 2016, godz. 18.00


Temat: Otwarcie wystawy malarstwa EWY JEDNORÓG – „Dolnośląskie krajobrazy”.

 

 W programie wernisażu: wieczór poetycki autorki – malarki, która tworzy również wiersze.
 
EWA Zofia Brygida JEDNORÓG
Od 18 lat mieszka w Długołęce. Zżyła się z sąsiadami – dziećmi, młodzieżą i ludźmi w średnim wieku. W swoich obrazach opiewa piękno zarówno wsi polskiej, jak i jej mieszkańców. Maluje dworki, pałace, kościoły, kapliczki i stare chaty. Tworzy na płótnie, jedwabiu i papierze. Wśród jej obrazów można znaleźć również portrety: dziecko, koleżankę zza płotu, syna, wnuka, sklepową, lekarza czy mechanika samochodowego. Na wszystkich wystawach i konkursach promuje piękno Gminy  Długołęka i całego Dolnego Śląska. Od 2009 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu. Należy też do Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. św. Michała Archanioła w Długołęce. Pomaga ludziom pokrzywdzonym przez los lub nieumiejącym sobie poradzić z trudnościami życia codziennego. Od 2013 roku należy do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Realizacje na tle artystycznym przynoszą jej ogromną satysfakcję w życiu codziennym. W dotychczasowym dorobku ma wiele wystaw, a także udział w licznych festiwalach oraz konkursach malarskich i literackich, w których zdobywa wyróżnienia i nagrody.
 
Wystawa czynna do 25 sierpnia 2016 r.:
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

 

      Ewa Jednoróg - Dolnośląskie krajobrazy                Ewa Jednoróg - Dolnośląskie krajobrazy

 

 

                                                                                                                                                                     Ewa Jednoróg - Dolnośląskie krajobrazy

  

 

 

               Fotorelacja z wystawy malarstwa Ewy Jednoróg

                           

                     

 

 

                      

 

 

 


 

 

 Salonik Trzech Muz
Spółdzielnia Mieszkaniowa
„WROCŁAWSKI DOM”
51-137 Wrocław, ul. Zawalna 7, tel. 501210671
(róg Żmigrodzkiej i Kasprowicza, wejście od podwórza)
Koło nr 1 Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów

                  zaprasza na wycieczkę do
                       
Jawora
w programie:
* Jarmark -Święto
Chleba Piernika
* Dobków
Myśliwska Ostoja
 


zaprasza na kiełbaski ...

Termin wycieczki to sobota 27 sierpień 2016 r.
Wyjazd godz. 9.00      ul. Zawalna pętla T ,,8” i A ,,142”
koszt członkowie:  50,00 zł         pozostali 55,00 zł
w tym; autokar, ubezpieczenie, pilot, przewodnik,
bilety wstępu, nasze kiełbaski ...
Zapisy i informacje w Saloniku – piątki w godz. 16,00-18,00
tel.501210671

Do zobaczenia na wycieczce

 

 Termin: Poniedziałek, 29 sierpnia 2016, godz. 18.00

 

Temat: Otwarcie wystawy fotografii JANUSZ WOLNIAK – „Ludzie Solidarności”.

 

W programie wernisażu: koncert uczniów wrocławskich szkół muzycznych.
 
JANUSZ WOLNIAK
Mgr filologii polskiej, absolwent UWr., dziennikarz, fotograf, nauczyciel, działacz „Solidarności”. Od 1989 roku pisze regularnie w licznych pismach i współpracuje z wieloma redakcjami. Aktualnie redaktor „Dolnośląskiej Solidarności”, „Gazety Obywatelskiej”, „Edukacji Narodowej”. Autor wielu wystaw fotograficznych i wydawnictw bezdebitowych.  W ostatnich latach: 2011 – „W Krainie Wolności” – wystawa zdjęć z czasów powstania Solidarności; 2012 – „100 Tytułów” – wystawa niezależnych czasopism z lat 1980-89; 2013 – „Książki poza cenzurą” – wybrane wydawnictwa wrocławskie z lat 1979-1989; 2014 – „Wolne Słowo” – wybrane teksty z lat 1980-1989; 2014 – „Maratończycy” – wystawa zdjęć z 32. Wrocław Maratonu. Autor książki-albumu „Miesiące wolności”.
Wystawa fotograficzna „Ludzie Solidarności” będzie zawierać wybrane portrety osób powszechnie znanych, jak i tych, którzy są cenieni tylko przez lokalne środowiska. Cześć z tych zdjęć była publikowana na łamach różnych czasopism, ale większość światło dzienne ujrzy po raz pierwszy.
 
Wystawa czynna do 28 września 2016 r.:
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 


 

LIPIEC 2016

 

Termin: do 29 lipca 2016 r.


Temat: Wystawa fotograficzna Anny Sobczuk pt. “Chrzest Polski”

 

ANNA SOBCZUK
Jest katechetką w Gimnazjum nr 2 i SP nr 98  na Psim Polu. Wystawą pt. "Chrzest Polski" autorka dzieli się własną refleksją na temat rocznicy powstania Państwa Polskiego wyrażoną fotografią. Choć obrazy bazują na uniwersalnych symbolach, to nie są jednoznaczne i pozostawiają odbiorcy możliwość własnego odczytania przekazu. W ten projekt chętnie włączyli się niektórzy uczniowie autorki, a ich zapał, zainteresowanie i chęć pomocy stały się największym źródłem radości w tym niełatwym przedsięwzięciu.
 
Wystawa czynna do 29 lipca 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

 

 

                                                                                                                                                                                       Anna Sobczuk - Chrzest Polski

 


 

Termin: Poniedziałek, 18 lipca 2016, godz. 1800


Temat: Wieczór autorski ZYGMUNTA SZKURŁATOWSKIEGO pt. "Bajki o krasnoludkach i krasnalach oraz inne utwory (dla dorosłych)”
 
W programie wieczoru: promocja pierwszego tomu z cyklu “Bajki – nie-bajki”.

 

ZYGMUNT SZKURŁATOWSKI
Urodzony na Kresach. Po maturze (1949)  praca w Bibliotece Ossolineum (stypendysta). Studia historyczne na Wydz. Hum. UWr., magisterium w 1954 r. Po studiach redaktor w Wydawnictwie Ossolineum (doktorat — 1964). W wyniku konkursu  (1966) adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomiczno-Społecznych (I-22) PWr. Specjalizacja w sprawach społeczno-ekonomicznych i ekologii. W różnych naukowych czasopismach samodzielnie lub zespołowo opublikował kilka książek oraz szereg artykułów i innych prac — łącznie ponad 110 prac o różnych walorach naukowych, a także inne opracowania.
Artykuły problemowe zamieszczał też w czasopismach PWr. („Sigma” i „Pryzmat”). W czasie pracy w PWr. sprawował funkcję redaktora naukowego Prac Naukowych w I-22, a także sekretarza Redakcji i redaktora Działu I: Arts, Economics, Law and Varia oraz redaktora naczelnego ogólnouczelnianego czasopisma „Acta Polythechnicae Wratislaviensis”. Był członkiem Komisji ds. wydawania skryptów w PWr. Zaangażowany w różne prace społeczne. Był m.in. członkiem Zarządu i przez dwie kadencje wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy oraz współredaktorem jego „Szkiców Legnickich”. Był naprzód wiceprzewodniczącym, a następnie przez dwie kadencje przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Dolnośląskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, a także przez 10 lat z wyboru przewodniczącym Rady Osiedla „Anna” WSM oraz przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego w SP nr 4. W latach 1969–1972 był prezesem pierwszej po reformie PWr. Rady Oddziałowej ZNP w I-22. Od 13 lat pełni z wyborów funkcję przewodniczącego Zarządu Sekcji EiR ZNP oraz wiceprzewodniczącego Zarządu Koła EiR w PWr.
Po przejściu na emeryturę (1995) poza publikacjami naukowymi drukował artykuły (np. „Głos Nauczycielski”, „Pryzmat”) informacyjne o ZNP i Kole EiR w PWr., wspomnienia o zmarłych kolegach, jak też  utwory literackie zamieszczane w antologiach Koła EiR PWr., wydawanych pod jego redakcją przez Oficynę Wydawniczą PWr.: t. 2: Patrząc z dystansu (2008, s. 55–68), t. 3: W strumieniu czasu (2010, s. 62–75),  t. 4: Owoce jesieni (2011, s. 90–104), t. 5: Z przebytej drogi, s. 65–79, t. 6: Mądrość seniora (2013, s. 66–78). Odznaczenia: Złoty Krzyż zasługi nadany przez Prezydenta RP, Złota Odznaka PWr. nadana przez Rektora, a także inne wyróżnienia i dyplomy.

 

 

   Fotorelacja z wieczoru autorskiego Zygmunta Szkurłatowskiego

              

             

       

 

CZERWIEC 2016


Termin: Poniedziałek, 6 czerwca 2016, godz. 18.00


Temat: Otwarcie wystawy fotograficznej ANNY SOBCZUK “Chrzest Polski”.
 

W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych – wystąpią:
- MAŁGORZATA PORYCKA (skrzypce)
- MARTA DRABIK (skrzypce)

 

ANNA SOBCZUK
Jest katechetką w Gimnazjum nr 2 i SP nr 98  na Psim Polu. Wystawą pt. "Chrzest Polski" autorka dzieli się własną refleksją na temat rocznicy powstania Państwa Polskiego wyrażoną fotografią. Choć obrazy bazują na uniwersalnych symbolach, to nie są jednoznaczne i pozostawiają odbiorcy możliwość własnego odczytania przekazu. W ten projekt chętnie włączyli się niektórzy uczniowie autorki, a ich zapał, zainteresowanie i chęć pomocy stały się największym źródłem radości w tym niełatwym przedsięwzięciu.
 
Wystawa czynna do 30 czerwca 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00
 
 


 

Termin: Poniedziałek, 13 czerwca 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 
 


 
Termin: Poniedziałek, 20 czerwca 2016, godz. 18.00


Temat: Wieczór autorski IRENY TARASOWICZ pt. "Przez weneckie lustro”.
 
W programie wieczoru: promocja najnowszego zbioru wierszy autorki, a także fragmentów jej prozy.
 
Oprawa muzyczna:
ELŻBIETA KOŁODZIEJCZYK gitara, śpiew, kompozycje do wierszy bohaterki wieczoru.
 
IRENA TARASOWICZ ur. 8 czerwca 1953 r. we Wrocławiu.
Przez wiele lat pracowała jako kustosz w jednej z bibliotek naukowych Wrocławia. Ze względu na pogarszający się wzrok od 2005 roku jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych. Wiersze pisze od roku 1986. Od 2005 roku uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych przez wrocławski Salonik Trzech Muz (jej utwory znajdują się we wszystkich antologiach warsztatowych ćwiczeń literackich). Inspiracją są dla niej przeżycia osobiste, ludzie, których spotyka, książki i szeroko pojęta sztuka. Ma na koncie dwa autorskie zbiorki wierszy: „In nuce” (2008) oraz "Widzieć więcej" (2014). Podczas wieczoru zaprezentuje utwory z najnowszego tomiku oraz fragmenty prozy.
 


 

Termin: Poniedziałek, 27 czerwca 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

 

MAJ 2016


Termin: Poniedziałek, 2 maja 2016


Temat: Wycieczka autokarowa do Księstwa Jaworsko-Świdnickiego (Bolesławiec, Kliczków, Tomisław)
 
WYJAZD:
2.05.2016, godz. 8.00, zbiórka ul. Zawalna naprzeciw Baru “PYZA”
tel. kontaktowy: 510-210-671
 Termin: Wtorek, 3 maja 2016, godz. 18.00


Temat: Wieczór patriotyczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja “DROGA DO WOLNOŚCI”

 

W programie:

  •  miniatura teatralna w wykonaniu Teatru z Gimnazjum nr 24 (opracowanie i reżyseria: Sandra Zielińska)
  • wystawa okolicznościowa
     
     Termin: Poniedziałek, 9 maja 2016, godz. 18.00


Temat: Otwarcie wystawy JOLANTY GROCHOLSKIEJ-JANCZARY “Blisko muzyki” (malarstwo olejne)
 
W programie wernisażu: koncert uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
JOLANTA GROCHOLSKA-JANCZARA
Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom na Wydziale Grafiki zrobiła pod kierunkiem J. J. Aleksiuna. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i rysunkiem. Tworzy w technice olejnej, akwareli i akrylowej. Artystka maluje obrazy figuratywne, symboliczne oraz dużo portretów. Coraz częściej tworzy też abstrakcje, w których nawiązuje do muzyki. Malarstwo i muzyka mają wiele podobieństw – barwa, rytm, nasycenie, ekspresja... – tylko inne są środki wyrazu. Artystka ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych i udział w wystawach zbiorowych. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych i instytucji państwowych w kraju i za granicą.
"Malarstwo Jolanty Grocholskiej wyróżnia dbałość o ukazanie niepowtarzalnych cech fizycznych i psychicznych osoby portretowanej. Jednocześnie znakomite poczucie dekoracyjności przejawia się w aranżowaniu kompozycji postaci ludzkiej na tle wyimaginowanej, abstrakcyjnej i często metaforycznej, nieokreślonej scenerii malarskiej" (M. Wojtas)
 
 
Wystawa czynna do 31 maja 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00
 


 

 

                                                                                                                                                   Jolanta Grocholska-Janczara

 Termin: Poniedziałek, 16 maja 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 Termin: Poniedziałek, 23 maja 2016, godz. 17.00 (godzinę wcześniej niż zwykle!)


Temat: Wieczór autorski ANNY ZAWADZKIEJ pt. "Zanim światło przesłoni cień"
 

W programie wieczoru: promocja najnowszego tomu wierszy autorki – “Między” (2016) oraz wiersze wybrane z innych zbiorków
 
Oprawa muzyczna: ARTUR KOZA gitara klasyczna
 
ANNA ZAWADZKA
Autorka powieści „Formy” („Ossolineum”, 1966, I nagroda w konkursie Związku Literatów Polskich), tomu opowiadań „Rozmowa z Nim” („Ossolineum”, 1970), tomików poetyckich: „Opukiwanie wiary” (2004) oraz wydanych przez „Kwiatpress”: „Połów światła” (2006), „Zanim światło przesłoni cień” (2007), „Zaduma o zmierzchu” (2008), „Jak daleko” (2009), „Krople nadziei” (2010), „Kwitnąca zima” (2011), „Tęczowe spotkania” (2012) i EL-ArtPress: „Wieczorem” (2014). Kilkadziesiąt wierszy opublikowała w almanachach wrocławskiego Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło”: „Wielbić Pana chcę” (2005), „Święty Maksymilian Maria Kolbe wzorem wczoraj i dziś” (2007), „Pod wrocławskim niebem” (2009), „Tobie, Maryjo” (2011), „W prawdzie i miłości” (2013), „W stronę Światła” (2014) oraz w ogólnopolskich almanachach Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta: „Przestrzeń prawdy” (2008), „W nauce życia” (2009), „Pamiętamy” (2010), „W witrażach czasu” (2013), „Odsłonić Prawdę” (2014).
 Termin: Poniedziałek, 30 maja 2016, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

KWIECIEŃ 2016

 
Termin: poniedziałek, 4 kwietnia 2016, godz. 17.00 (godzinę wcześniej niż zwykle!)
 
Temat: Otwarcie wystawy malarstwa olejnego BARBARY MŁYNARCZYK
 
W programie wernisażu:
KONCERT
w wykonaniu uczniów wrocławskich szkół muzycznych
 
BARBARA MŁYNARCZYK z Wrocławia.
Malarstwem zajmuje się od 1980 r. Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu, jest też członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa Regionalnego. Tworzy w technice olejnej, akwareli, pasteli, a także maluje na szkle. Kwiaty i pejzaż –  to szczególnie umiłowane tematy w jej obrazach. Na obecnej wystawie prezentuje zestaw prac olejnych o tematyce kwiatowej, krajobrazów – pór roku, oraz martwe natury i malowane szkło. Uprawiane przez Barbarę Młynarczyk malarstwo cechuje swoboda techniczna i nastrojowość, własne widzenie rzeczywistości i jej twórcze przetworzenie. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, udział w wystawach zbiorowych, jak również w licznych plenerów malarskich i konkursach. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Za swoją działalność artystyczną została uhonorowana: Złotą Odznaką Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Odznaką Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Odznaką Ministra Kultury RP „Zasłużony dla Kultury Polskiej" oraz Odznaką Srebrną "Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego" (2014).
 
Wystawa czynna do 29 kwietnia 2016 r.w poniedziałki, środy, piątki, w godz. 16.00 - 20.00.
 

 
Termin: poniedziałek, 11 kwietnia 2016, godz. 18.00
 
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 
Termin: poniedziałek, 18 kwietnia 2016, godz. 18.00
 
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 
Termin: poniedziałek, 25 kwietnia 2016, godz. 18.00
 
Temat: Słowno-muzyczny wieczór autorski BRONISŁAWA WOJCIECHOWSKIEGO pt. "Wczoraj i dziś w wierszu i piosence"
 
BRONISŁAW WOJCIECHOWSKI
Urodził się 17 lipca 1944 r. w niewielkiej wiosce Cichowo. Do Wrocławia wraz z rodzicami przyjechał w 1946 r. Tu ukończył naukę w Technikum kolejowym, czego naturalną konsekwencją było podjęcie pracy na PKP. Większą część życia zawodowego poświęcił jednak pracy dla wojska jako pracownik cywilny. Jego przygoda z twórczością zaczęła się od pisania historii rodziny. Wiersze początkowo pisał tylko dla siebie, a niekiedy dla bliskich. Później zaczął je wstawiać na strony radia internetowego. Obecnie jest członkiem Katolickiego Klubu Literackiego "Źródło" oraz Koła Literatów Polskich im. Zb. Herberta Oddział we Wrocławiu. Napisał kilka piosenek dla zespołu "Tyrolia Band" oraz "Servoos". Do jednej z nich ("Razem") nakręcony został teledysk, gdzie głównymi aktorami byli oboje z żoną. Pisze również piosenki, które sam śpiewa do muzyki pobranej z Internetu. Wydał kilka własnych tomików: „To właśnie życie”, „Miłość – życia sens i treść”, „Czy pamiętasz” oraz „Moje fascynacje”.
 

MARZEC 2016

 

Termin: środa, 2 marca 2016, godz. 9.30

 

Temat: SPOTKANIE Z POEZJĄ

 

Zapraszamy na comiesięczne, dwugodzinne, wyjątkowe spotkanie z poezją. Lubisz poezję? Piszesz i sprawia Ci to frajdę?

Chcesz poznać współczesnych poetów i porozmawiać o poezji współczesnych poetów, porozmawiać o poezji z ludźmi, którzy tak jak Ty kochają Słowo?

Zapraszamy Panie i Panów. Zajęcia bezpłatne prowadzi Hanna Jańczak tel.517-286-315, email: hanna@fep.edu.pl

 


 
Termin: poniedziałek, 7 marca 2016, godz. 18.00
 
Temat: "OCALENIE" (malarstwo olejne)
Otwarcie wystawy Danuty Siemaszko.
 
DANUTA SIEMASZKO
Urodzona 23.07.1958 roku w Grodźcu koło Konina. Już jako dziecko przejawiała zdolności rzeźbiarskie i malarskie, przejęte po przodkach. W 1978 ukończyła Szkołę Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, pod kierunkiem znakomitych nauczycieli — prof. Mariana Szymanika (ucznia Antoniego Kenara) oraz prof. Bolesława Rzeczyckiego (ucznia Xawerego Dunikowskiego). Przez dwa lata rzeźbiła ornamenty na Zamku Królewskim w Warszawie, a po ukończeniu szkoły doskonaliła się w pracowniach plastycznych Teatru Dramatycznego i Lalkowego. Przez trzy lata wykonywała rzeźbienie i malowanie do Korowodu Winobraniowego w Zielonej Górze, pracowała także przy scenografii Festiwalu Piosenki Radzieckiej i współpracowała z różnymi domami kultury. Od roku 1999 mieszka we Wrocławiu, gdzie przygotowywała m.in. scenografie do imprez w Osiedlowym Klubie Polanka (Kaziuki, Boże Narodzenie na Kresach). W 2010 roku pracowała przy polichromii w kościele w Szczekocinach, malując ornamentykę i wykonując złocenia, u boku wybitnego artysty malarza Jacka Konarskiego, który bardzo pozytywnie ocenił jej twórczość, określając ją „samorodkiem o silnym wyczuciu kolorów”.
Wszechstronność jej zainteresowań artystycznych jest imponująca — rzeźba, scenografia, florystyka, malarstwo, poezja (uczestniczy w warsztatach literackich odbywających się w Saloniku Trzech Muz). Nieustannie poszerza umiejętności plastyczne, zbierając wiele nagród i wyróżnień za swoją oryginalną twórczość, m.in. obrazy z roślin, w które wprowadza płaskorzeźby robione techniką teatralną (I nagroda w Konkursie Amatorskiej Twórczości Artystycznej w Namysłowie za pomysł techniczny). Obecnie maluje obrazy na płótnie olejem. Swoje prace wystawia na terenie kraju i poza jego granicami, m.in. w USA, gdzie przebywała jakiś czas w 2006 roku. W 2007 roku jej prace eksponowane były w Sali Sesyjnej Rady Miejskiej Wrocławia, uświetniły także konferencję „Wrocław — miasto innowacyjnych rozwiązań w obszarze partnerstwa publiczno-społecznego”.
20 grudnia 2012 roku Danuta Siemaszko została ofiarą wypadku komunikacyjnego, w następstwie czego doszło do szeregu poważnych urazów, których skutki odczuwa do dzisiaj. Jednak nie poddała się, a twórczość pomogła jej przezwyciężyć traumę. Zarówno jej malarstwo, jak i poezja, są pełne emocji i świadczą o wielkiej wrażliwości oraz wyobraźni. W swoich obrazach — mówi — przedstawiam siebie nie tylko w bliskości ze światem natury, ale także jako fragment tego świata, jako szczęśliwą i pełną witalności.
 
 
Wystawa czynna do 31 marca 2016 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00
 

 
Termin: poniedziałek, 14 marca 2016, godz. 18.00
 
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 
Termin: poniedziałek, 21 marca 2016, godz. 18.00
 
Temat: Wieczór autorski MIROSŁAWA WŁODARCZAKA pt. Równowaga"
 
MIROSŁAW WŁODARCZAK
Urodził się 20 grudnia 1965 roku w Sycowie, niedaleko Wrocławia. We Wrocławiu mieszka od 1967 roku. Ma żonę i troje dzieci. Jego przygoda z pisaniem wierszy zaczęła się wiosną 2007 roku. Jako że zawsze lubił przyrodę i niezmiernie fascynowała go jej uroda, postanowił to, co do niej czuje, opisać. I tak powstał jego pierwszy wiersz pt. „Jasna strona życia”. Życie, tak jak pory roku, ulega przeobrażeniom, a więc w jego wierszach nie zawsze jest wiosna. Swój tomik poświęcił pamięci ukochanego Ojca, Tadeusza Włodarczaka, który właśnie wiosną, 26 kwietnia 2015 roku odszedł z tego świata, ale... nigdy nie odejdzie z mojego serca — mówi autor. — Chciałbym umieć postrzegać świat Jego oczami. Ciągle się tego od Niego uczę.
 

 
Termin: poniedziałek, 28 marca 2016, godz. 18.00
 
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 
 


LUTY 2016

 

Termin: poniedziałek, 1 lutego 2016, godz. 18.00


Temat: "PODRÓŻE MARZEŃ" (tkanina artystyczna i malarstwo), otwarcie wystawy twórczości Zofii Werblickiej i Krystyny Sądej.
 
ZOFIA WERBLICKA
Zajmuje się tkaniną artystyczną i malarstwem. Należy do Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków i grupy tkackiej "Babie Lato" we Wrocławiu. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zdobyła pierwszą nagrodę w Dzierżoniowskim Przeglądzie Twórczości "Rękodzieło" 2013 za pracę "Pejzaż Polski".
 
KRYSTYNA SĄDEJ z Ottawy.

Przedstawia tkaniny artystyczne i eksperymenty tkackie, które odzwierciedlają jej życie w Kanadzie, tęsknotę za Polską i bliskimi. Zajmuje się również malarstwem i poezją. Ma na swoim kącie wiele wystaw międzynarodowych w Polsce, Kanadzie, USA i w wielu krajach Europy. Jest instruktorką tkaniny artystycznej w "School of Art." w Ottawie.
 
 
Wystawa czynna do 26 lutego 2016 r.w poniedziałki, środy, piątki, godz.16.00 - 20.00
 
 


 

Termin: poniedziałek, 8 lutego 2016, godz. 18.00


Temat: ALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 


 

Termin: poniedziałek, 15 lutego 2016, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY
 
W pierwszej części wieczoru przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich.
 
W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.
 
W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej części wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!
 
 


 

Termin: piątek, 19 lutego 2016, godz. 10.00

 

Temat: SENIOR Z OTWARTĄ GŁOWĄ, CHCESZ POZNAĆ SWOJE MOCNE STRONY? RUSZYĆ GŁOWĄ ?

 

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia z psychologiem, w programie m.in.gry i zabawy, pozwalające nie tylko dobrze się bawić, ale też ćwiczyć pamięć i odkrywać się na nowo. Pierwsze zajęcia z psychologiem zajęcia potrwają 2 godziny. Potem cały dzień przed Tobą!

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, chętnych prosimy o kontakt: hanna@fep.edu.pl lub tel. 517-286-315

 

  

Termin: poniedziałek, 22 lutego 2016, godz. 18.00

 

Temat: Wieczór autorski IZABELI MONIKI BILL pt."Erotyki motoryzacyjne"
 
IZABELA MONIKA BILL
Wrocławska poetka, publicystka, aktorka, wydawca, krytyk literacki. Żona wrocławskiego krytyka i poety Tadeusza Liry-Śliwy. Prekursorka i pomysłodawczyni nowatorskiego we współczesnej poezji polskiej nurtu erotyków motoryzacyjnych. Wydała 5 tomów poezji: "Seksapil duszy", "Kameleony", "Sztuka jedzenia jabłek", "Podróże poezją", "Erotyki motoryzacyjne". Współautorka licznych antologii w Polsce i za granicą, w tym "Poeci Polscy XXI wieku", gdzie została ujęta jako jedna z 25 autorów polskich na świecie. Laureatka literackich konkursów oraz konkursu fotograficznego "Szklane Szlaki Wrocławia". Współpracuje z Dolnośląskim OKiS-em, Wrocławskim Odrodzonym Słowem Polskim, Informatorem Kulturalnym Impartu, Słowem Wrocławian, łódzkim "Na Stronie". Należy do Koła Literatów Polskich im. Zb. Herberta i Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury z Wrocławia, Dolnośląskiej Grupy Literackiej NURT z Lubania Śl., Regionalnego Klubu Literackiego z Działoszyna, jest sympatykiem Stowarzyszenia Autorów Polskich z Warszawy i Wrocławia. Jako aktorka grała m.in. w paradokumentach "Dlaczego ja", "Trudne sprawy", "Czyja wina", "Dzień, który zmienił moje życie", "Detektywi w akcji", "Oszukane". Interesuje się grafiką, składa tomiki, projektuje okładki, kolaże, plakaty. Lubi podróże, motoryzację, pociągi, góry, fotografowanie, kryminały, opuszczone miejsca.
 
Prowadzi dwie autorskie strony - z poezją:
www.kochankapoezji.jimdo.com i z publicystyką: www.okiemizabeli.blox.pl
 
 


 
Termin: poniedziałek, 29 lutego 2016, godz. 18.00

Temat: ALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 GRUDZIEŃ  2015

 

Termin: poniedziałek, 7 grudnia 2015, godz. 18.00

 

Temat: otwarcie wystawy KAMILA GRABOWSKIEGO  "Pomiędzy dźwiękami" (malarstwo i rysunek)


W programie wernisażu:  recital fortepianowy autora wystawy Kamila Grabowskiego

 

KAMIL GRABOWSKI
Z pochodzenia Jeleniogórzanin. Magister sztuki – pianista. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego, obecnie w trakcie przewodu doktorskiego w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Miłość do sztuk pięknych zaszczepiła w nim mama. W 2004 roku ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych o profilu snycerstwo w Jeleniej Górze – Cieplicach Śląskich. W latach licealnych otrzymał m.in. II nagrodę w III konkursie Plastycznym „Krakonos – Ruebezahl – rzepiór: Duch Karkonoszy” w Jeleniej Górze. Jego praca dyplomowa z malarstwa – obraz olejny znajduje się w posiadaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie, z rzeźby – Paganini (rzeźba gipsowa polichromowana) zdobi aulę im. Stefana Strahla Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze, w której znajduje się również portret Stefana Strahla jego autorstwa. Wiele jego prac znajduje się w zborach prywatnych , są to głównie obrazy olejne (portrety, krajobrazy) i rzeźba.
Podróżując po świecie (a ostatnio najczęściej po Włoszech i Niemczech), ma przy sobie szkicownik i zestaw ołówków, aby w wolnych chwilach uchwycić klimat i przelać go na papier. Jego ulubiona technika to ołówek i papier oraz malarstwo olejne, a tematy czerpie z otaczającego go świata, własnego życia i doświadczeń.

 

Wystawa czynna do 31 grudnia 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 


LISTOPAD 2015

 

Termin: poniedziałek, 9 listopada 2015, godz. 18.00

 

Temat: otwarcie wystawy ANNY WIESŁAWY MORZUCH "Barwy natury" (liściaki)

 

ANNA WIESŁAWA MORZUCH
Jej pierwsze liściaki zaprezentowane zostały w kwietniu 2006 roku na zbiorowej wystawie zorganizowanej z okazji 30-lecia Sztuki Pogodnej Czesława Rodziewicza. Rok później odbyły się kolejne wystawy: w Galerii Parkowej oraz w Saloniku Trzech Muz we Wrocławiu. Dwukrotnie jej prace gościły w Domu Kultury „Oko” w Oławie: w listopadzie 2010 roku (wystawa pt. „Liściakowe wariacje”) oraz w lutym 2012 roku (wystawa pt. „Florotypie – zamyślenie”). 8 lutego 2013 roku swoje liściaki zaprezentowała razem z Elżbietą Wodałą na wystawie pt. „Liściaki, florotypie – dwie odsłony”. Obie artystki ponownie przedstawiły wspólnie swoje prace w listopadzie 2014 w Wiszni Małej podczas wystawy pt. „Kontrasty”.
Wśród wielu swoich pasji (malowanie na szkle i materiałach, fotografowanie, filmowanie) tworzenie liściaków Anna Wiesława Morzuch stawia na pierwszym miejscu.Od dnia, w którym podjęłam decyzję, że będę podążać artystyczną drogą za moją przyjaciółką Elą Wodałą pod kierunkiem Mistrza Rodziewicza – mówi – moje życie nabrało innych barw. Zawsze marzyłam o malowaniu. Okazało się, że jest to możliwe nie tylko za pomocą farb i pędzla, ale także liści i płatków. Nikt nie potrafi stworzyć piękniejszej harmonii barw niż natura! Problem polega na tym, jak utrwalić to otaczające nas piękno. Można robić zdjęcia, filmować, malować, albo ususzone kwiatki i listki nalepiać na kartki papieru i tworzyć kolorowe kompozycje, czasami mniej lub bardziej realistyczne, ale na pewno pobudzające wyobraźnię. Klejenie obrazów z suszonych liści i płatków kwiatów stało się moją pasją. Pozwala mi wydobyć z siebie emocje i umożliwia tworzenie świata chociaż troszeczkę bardziej przyjaznego niż jest w rzeczywistości. Na wystawie pt. „Barwy natury” poprzez liściaki, technikę ich tworzenia oraz współgrające ze sobą barwy prac, chciałam przedstawić harmonię występującą w przyrodzie.

 

Wystawa czynna do 30 listopada 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


 

Termin: poniedziałek, 16 listopada 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

Termin: poniedziałek, 23 listopada 2015, godz. 18.00

Temat:spotkanie z poezją romantyczną STANISŁAWA KRUKA


W programie wieczoru:
swoje liryczne wiersze z wydanych tomików
czytać będzie autor - Stanisław Kruk (Stach)


STANISŁAW KRUK (STACH)
urodził się na Kresach pod Lwowem. Zmuszony do opuszczenia rodzinnych stron, początkowo zamieszkał w Świebodzicach na Dolnym Śląsku. Od 1960 roku jest mieszkańcem Wrocławia. Wychowywany w patriotycznej ziemiańskiej rodzinie, pod wpływem wyjątkowej osobowości matki, ukształtował swój romantyczny charakter, pełen zadumy i tęsknot. Od młodości związany z literaturą, poezją, chociaż koleje losu nie pozwalały mu się urzeczywistnić całkowicie w tym kierunku - spełniał się pisząc pełne doznań wiersze, liryki, opowiadania. Okresowo jego utwory drukowane były w niektórych pismach i periodykach literackich. Wydał trzy tomiki wierszy i dwie publikacje prozą.


 
Termin:poniedziałek, 30 listopada 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


PAŹDZIERNIK  2015

 

Termin: poniedziałek, 5 października 2015, godz. 18.00


Temat: otwarcie wystawy prac uczestniczek Klubu  Absolwentów Akademii Sztuki Trzeciego Wieku „ASTER”pt. "Spełnione marzenia"

 

W programie wernisażu:
koncert uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu.


Klub "ASTER" działa od 31 marca 2014 roku w siedzibie Stowarzyszenia „Żyj kolorowo”. W klubie rozwijana jest działalność obejmująca różne rodzaje i techniki sztuki: decoupage, ceramika, tkanina unikatowa, czerpanie papieru, malarstwo i rysunek oraz inne dyscypliny plastyczne przydatne w rozwijaniu zdolności artystycznych.


Wystawa czynna do 30 października 2015 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 12 października 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


Termin: poniedziałek, 19 października 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski ALFREDA KAMPY pt. "OBECNY"


W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku ALFREDA KAMPY „Obecny"


ALFRED KAMPA
Wieloletni nauczyciel i pedagog. Od roku 2008 publikuje w Internecie jako „alfree”. Od maja 2010 roku uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych przez wrocławski Salonik Trzech Muz. Laureat konkursów literackich. Ma na koncie pięć autorskich książek poetyckich: „Człowiek: wszystko i nic” (2011), „Człowiek: zawsze i nigdy” (2012) i „Człowiek: wszędzie i nigdzie” (2013), stanowiące swoisty tryptyk, w którym dotyka znaczenia ludzkiej istoty i jej roli we wszechświecie, starając się wyłuskać najważniejszy aspekt współistnienia człowieka i kosmosu, rozumny przepływ fal emitowanych przez ludzki rozum pomiędzy pulsującymi falami kosmosu; "Nasłuchiwanie" wydane w roku ubiegłym (2014) oraz najnowszy tomik zatytułowany "Obecny" (2015). Starając się powiązać elementy bezdusznej, surowej głębi kosmosu ze skomplikowaną i przepastną świadomością człowieka, poszukuje cząsteczek wspólnych i odróżniających jedno od drugiego, biorąc jednocześnie pod uwagę przenikanie się przestrzeni człowieka i przestrzeni kosmosu, zawieranie się jednego w drugim. Poszukiwania te ukazują chaos panujący zarówno w strukturze świata, jak i w ludzkich losach. Alfred Kampa nazywa swoją poezję „uściśloną”, wskazując tym samym na analityczne podejście do materii literackiej.


Termin:  poniedziałek, 26 października 2015, godz. 18.00

 

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 WRZESIEŃ  2015

 

Przedłużamy czas trwania wystawy sierpniowej do końca września
Temat:
  MIROSŁAW STEFANEK pt. "Mój Nepal - między niebem a ziemią" (fotografie)


MIROSŁAW STEFANEK
Rocznik 1966, na co dzień przedsiębiorca, mieszka w Piotrkowie Trybunalskim, w wolnych chwilach podróżnik. Poruszam się wszystkim, czym się da - mówi - samochodem, motocyklem, pociągiem itd. Ale są to tylko środki do przemieszczania się. Po prostu jestem nieuleczalnie chory na podróżowanie. Wystawa jest niezwykle przejmującym obrazem Kathmandu - miasta, którego już nie ma. Zdjęcia zostały wykonane w lutym 2015 roku, kiedy miasto żyło i nikt nie myślał, że dwa miesiące później nadejdzie taka tragedia, jak trzęsienie ziemi.


Wystawa czynna do 30 września 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


                                                                                   PRZYJDZ  Z RODZINĄ  NA   FESTYN  RODZINNY

 


 

Termin: poniedziałek, 14 września 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

Termin: poniedziałek, 21 września 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski BARBARY IWANOWSKIEJ pt. "Trzy po trzy" w oprawie muzycznej chóru "PIASTUNY"


BARBARA IWANOWSKA
Absolwentka Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Pracowała w górnictwie i w banku. Aktualnie na emeryturze. Pisać zaczęła w latach 70., w związku
z zapotrzebowaniem na rymowanki okolicznościowe wykorzystywane podczas imprez branżowych („comber babski”, integracyjne spotkania bankowców itp.). Swoimi „rymowankami” wygrała mnóstwo nagród finansowych i rzeczowych w konkursach prasowych i radiowych. Jedną z jej licznych pasji są teleturnieje. W wielu uczestniczyła z powodzeniem, wygrywając m.in. „Koło Fortuny” i „Daję słowo”. Od kilku lat jej „romans” z małym ekranem owocuje także udziałem w serialach TV. Ma na koncie nie tylko statystowanie dla telewizji polskiej i niemieckiej czy występ w spocie reklamowym,
ale również duże role w serialach TV („Niesamowite historie”, „Trudne sprawy”, „Dlaczego ja?”, „Policjantki i policjanci”, „Dzień, który zmienił moje życie”). Od 7 lat pełni funkcję ławnika Sądu Okręgowego we Wrocławiu.
Od 2003 roku związana z wrocławskim Salonikiem Trzech Muz; pięciokrotna zwyciężczyni Salonikowego Konkursu na Najpiękniejszy Wiersz Miłosny:
Walentynkowa Mistrzyni Pióra 2004, 2005, 2009, 2014, 2015. Laureatka konkursów literackich, zarówno w kategorii poezji, jak i prozy: III nagroda w Konkursie Literackim „Wspomnienia z wakacji”, Wrocław 2012, I nagroda w Konkursie ATA, Nałęczów 2014, II nagroda w V Konkursie Literackim
„Chirurgia nadzieją człowieka”, Wrocław 2014. Ma na koncie cztery autorskie zbiorki wierszy: „Od śmiechu do łez, z rymami i bez” (2004, wydanie II rozszerzone 2005), „Tak czy inaczej” (2006), „Łyżka dziegciu w beczce miodu” (2011), "Trzy po trzy" (2014). Jej teksty znajdują się także w kalendarzach poetyckich i antologiach warsztatowych wydawanych corocznie (od 2004 r.) przez Salonik Trzech Muz. Publikuje również w „Angorze”.
Swoją twórczość prezentowała już na kilku wieczorkach autorskich we Wrocławiu (m.in. w Klubie Muzyki i Literatury, w Ośrodku Kultury PIAST, w ZNP
i w Saloniku Trzech Muz) oraz w Kudowie-Zdroju i Krynicy-Zdroju. Swoich tekstów nie określa mianem „poezja”, mawia, że jej pisanie to takie
„westchnienia i chachy Bachy”.

Chór "PIASTUNY" powstał w październiku 2005 r. Działa przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych "PIAST" przy ul. Rękodzielniczej 1 we Wrocławiu, stąd też nazwa zespołu. Członkami zespołu są ludzie w wieku 50+ , których łączy pasja śpiewania. Śpiew to znacząca część ich życia.
Większość członków chóru wywodzi się z Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Wrocław". Oprócz zainteresowań artystycznych zespół stanowi zintegrowaną grupę towarzyską, uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach towarzyskich. Repertuar chóru jest zróżnicowany. Można ich usłyszeć w kościele śpiewających na mszy świętej Gaude Mater Polonia, Ave Verum Corpus Mozarta oraz inne pieśni religijne. Można także usłyszeć w ich wykonaniu piękne kolędy oraz wiązanki piosenek patriotycznych w aranżacji profesora Jerzego Zabłockiego, które utrwalono na dwóch płytach "Kwiaty Polskie" i "Skarbiec Polski". Chór prowadzi adiunkt Akademii Muzycznej we Wrocławiu Ewa Grygar, kierownikiem chóru jest Henryk Macała.


 

Termin: poniedziałek, 28 września 2015, godz. 18.00

Temat:SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


SIERPIEŃ 2015

 

Termin: poniedziałek, 3 sierpnia 2015, godz. 18.00


Temat: otwarcie wystawy fotografii MIROSŁAWA STEFANKA pt. "Mój Nepal - między niebem a ziemią"


MIROSŁAW STEFANEK
Rocznik 1966, na co dzień przedsiębiorca, mieszka w Piotrkowie Trybunalskim, w wolnych chwilach podróżnik. Poruszam się wszystkim, czym się da - mówi - samochodem, motocyklem, pociągiem itd. Ale są to tylko środki do przemieszczania się. Po prostu jestem nieuleczalnie chory na podróżowanie. Wystawa jest niezwykle przejmującym obrazem Kathmandu - miasta, którego już nie ma. Zdjęcia zostały wykonane w lutym 2015 roku, kiedy miasto żyło i nikt nie myślał, że dwa miesiące później nadejdzie taka tragedia, jak trzęsienie ziemi.


Wystawa czynna do 31 sierpnia 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 


Termin: poniedziałek, 17 sierpnia 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski BRONISŁAWA WOJCIECHOWSKIEGO pt. "To właśnie życie"


BRONISŁAW WOJCIECHOWSKI
Urodził się 17 lipca 1944 roku w niewielkiej wiosce Cichowo nad pięknym i czystym jeziorem. Do Wrocławia wraz z rodzicami i bratem przyjechał w 1946 roku. Tu ukończył Technikum Kolejowe i pracował w PKP. Jednak większą część życia zawodowego poświęcił pracy na rzecz Wojsk Inżynieryjnych - jako pracownik cywilny. Jego przygoda z twórczością zaczęła się od spisania historii rodziny. Wiersze pisał początkowo tylko dla siebie, czasem dla bliskich, chowając je do szuflady. Za namową znajomych zaczął je wstawiać na strony radia internetowego. Obecnie jest członkiem Katolickiego Klubu Literackiego "Źródło" oraz Koła Literatów Polskich im. Zb. Herberta Oddział we Wrocławiu. Napisał kilka piosenek dla zaprzyjaźnionego zespołu "Tyrolia Band", a także dla zespołu "Servoos". Do jednej z nich ("Razem") nakręcony został teledysk, w którym wraz z żoną zagrali główne role. Pisze głównie o miłości. Wydał dotąd trzy tomiki wierszy: "To właśnie życie", w którym wiodącym tematem jest miłość z różnymi jej obliczami; "Czy pamiętasz", dedykowany mamie i rodzinie; oraz "Miłość - życia sens i treść" (2014). 

LIPIEC 2015 


Termin: piątek, 3 lipca 2015, godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy RAFAŁ BAKALARCZYK "Korzenie i kwiaty" (malarstwo i rysunek)

W programie wernisażu: wieczór autorski, na którym twórca wystawy zaprezentuje się również jako utalentowany i wrażliwy poeta.

 

RAFAŁ BAKALARCZYK - działacz społeczny, publicysta i politolog. Urodzony prawie 30 lat temu we Wrocławiu, gdzie często wraca. Właśnie kończy doktorat na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie polityki społecznej, w którą angażuje się nie tylko naukowo. Zajmuje się głównie problemami wykluczenia społecznego, seniorów, niepełnosprawności i opieki.  Lubi długie spacery i staroświeckie kawiarnie. W chwilach wolnej maluje i pisze wiersze. O swojej wystawie pisze tak: Wystawa zawiera w większości prace, które powstały w moim dorosłym życiu. Kontrastują z duchem wierszy, które chciałem odczytać. Wystawa obejmuje portrety osób dla mnie ważnych - w życiu publicznym i prywatnym. Poza dawnym obrazem "Miłość", który zamyka okres plastycznego dzieciństwa, większość prac jest niezaangażowana i raczej stroniąca od ciemnych zaułków. W odróżnieniu od mojej poezji, nie próbowałem tu mierzyć się z wielkimi ludzkimi dramatami, a raczej szukać jasności, wielobarwności i ciepła, a
także tego, co pozwala się odnaleźć w świecie ludzi.


Wystawa czynna do 31 lipca 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 20 lipca 2015, godz. 18.00

Temat: JAN BASTER recital autorski

 

JAN BASTER - wrocławianin od urodzenia, mieszkaniec Kleczkowa, zapalony cyklista, gitarzysta samouk. Swoją pasję muzykowania rozwija od wielu lat. Uwielbia country i ballady. Od kilku lat komponuje muzykę, do której w większości teksty pisze Zenek Gutowski. Występował już na kilku imprezach, organizowanych przez DK "Bakara" SM "Metalowiec". Brał udział w pierwszej edycji konkursu "Kawałek Wrocławia" z własną kompozycją "Mój Kleczków". Gra także na harmonijce ustnej.

 


CZERWIEC 2015
 
Termin: poniedziałek, 1 czerwca 2015, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy
koronek i haftu Richelieu JANINY SOŁTYSIAK "Gdy pasja jest sztuką"


JANINA SOŁTYSIAK
mieszka w Długołęce od 1977 r. Jej pasją są koronki i haft Richelieu. Specjalizuje się w wykonywaniu bogato haftowanych serwet, obrusów, a także koronkowych ubrań, maskotek, lalek ludowych czy rzeczy okazjonalnych. Jej prace prezentowane są w na całym świecie. Swoimi zainteresowaniami chętnie dzieli się z innymi, prowadząc warsztaty. W 2009 roku zdobyła tytuł "Twórca roku" w konkursie "Długołęcki konik", jest również zdobywczynią tytułu "Osobowość Gminy Długołęka 2014". Współzałożycielka stowarzyszenia "KRAM". Aktywny członek Związku Emerytów i Rencistów w Długołęce, współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Łozinie oraz Klubem Przyjaciół GOK-u. Ostatnią jej pasją stał się nordic walking i rajdy rowerowe.


Wystawa czynna do 30 czerwca 2015 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 8 czerwca 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 Termin: poniedziałek, 15 czerwca 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski ANDRZEJA LICZMONIKA
pt. "Ścieżki szukania"

ANDRZEJ LICZMONIK
Urodzony 10 marca 1960roku we Wrocławiu. Studiował nauki polityczne na Uniwersytecie Wrocławskim w latach 1979-1983. W roku 1981 współpracował z wydawanym przez grupę działaczy NZS miesięcznikiem "Woda na Młyn", w którym opublikował kilka artykułów. Następnie pracował w Archiwum Państwowym we Wrocławiu, w Bibliotece Uniwersyteckiej oraz w Urzędzie Skarbowym jako archiwista. Od 2007 roku przebywa na rencie i dzięki temu zyskał wolny czas, który pozwolił mu zająć się twórczością literacką. Udział w warsztatach artystycznych we Wrocławiu, Kielcach i Muszynie otworzył go na ludzi, wyzwolił chęć prezentacji bez barier. Światło dzienne ujrzały poddane pozytywnej krytyce środowiska, oparte na życiowych obserwacjach, urokliwe miniaturki literackie, które - jak dotąd - ukazały się w dwóch zbiorach: "Mroczne blaski" (2013) oraz "Ścieżki szukania" (2014).


Termin: poniedziałek, 22 czerwca 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 29 czerwca 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

MAJ 2015

 

Termin: sobota, 2 maja 2015, godz. 17.00

Temat: PATRIOTYCZNY KONCERT dla uczczenia ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA pt. "POLSKO MOJA"

            śpiewa i gra ZESPÓŁ MOKOSZA z DK Kąty Wrocławskie

 

W programie również WYSTAWA OKOLICZNOŚCIOWA przygotowana przez Wrocławski Klub Kolekcjonerów


Wystawa czynna do 27 maja 2015 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00Termin: poniedziałek, 11 maja 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 Termin: poniedziałek, 18 maja 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski ZBIGNIEWA ZEBARA pt. "Wzdłuż śladów męskiej wrażliwości"


ZBIGNIEW ZEBAR
Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Bardzo długo pisywał „do szuflady” oraz gromadził zapiski spostrzeżeń na temat otaczającego świata, które w różny sposób stały się następnie bądź to pożywką do opowiadań lub powieści, bądź też pozostały w formie sentencji pomieszczonych w tomiku „W niepokłonie” (Warszawa 2014). Jego pierwsza publikacja to opowiadanie zatytułowane „Wzdłuż śladów” (2013). Dominującą formą jego twórczości jest proza, ale nie stroni od wyrażania myśli i uczuć w formie poezji, choć - jak twierdzi - ma świadomość, że ten rodzaj poezji daleki jest od poetyckości. Niektóre wiersze zostały opublikowane we wspomnianym już tomiku „W niepokłonie”. Kluczową pozycję w jego twórczości zajmuje człowiek w całej swej skomplikowanej postaci, szukający (czasami na nowo) swojej tożsamości we współczesnym świecie. Moje spojrzenie - podkreśla - „skażone” jest męskim widzeniem rzeczywistości, wpisującym się do konwencji, którą można by zawrzeć w zdaniu: Mężczyzna też człowiek.

 Termin: poniedziałek, 25 maja 2015, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 

 

KWIECIEŃ 2015

 

Termin: poniedziałek, 30 marca 2015, godz. 18.00. Wystawa czynna do 29 kwietnia 2015 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

Temat: otwarcie wystawy obrazów florystycznych i pisanek RENATY ZAGAJCZYK-KOCIEMSKIEJ  "Świat pełen kwiatów"


Podczas wernisażu: autorka przeczyta parę swoich wierszy,
wystąpi również Beata Sielicka-Kowalska, która zagra i zaśpiewa piosenki do słów Renaty Zagajczyk-Kociemskiej


RENATA ZAGAJCZYK-KOCIEMSKA
Wrocławianka, urodzona w Namysłowie. Poetka. Twórca regionalny (ikebany, stroiki świąteczne, pisanki, przestrzenne i płaskie kompozycje kwiatowe). Swoją twórczość prezentuje na rozmaitych wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich i plastycznych (m.in. Europejskim Konkursie „Mistrzyni Sztuki Słowa — Ponad Granicami”, organizowanym przez Polka International Wrocław). Autorskie publikacje: „Kwiaty” (2003), „Cała ja” (2003), „Modlitwy” (2003), „Echa kolędy i zapach maku” (2003), „44 motyle” (2004), „Drzewo człowiecze” (2005), „Co było — co jest” (2006), „Moje obrazki. Poradnik” (2008), „Życie jak droga” (2011), kalendarze autorskie wydawane począwszy od 2006 r., oraz „Przeszłość jest bramą w przyszłość” (2012), autobiografia napisana wspólnie z bratanicą Agnieszką Biegańską. Związana z Salonikiem Trzech Muz i Osiedlowym Klubem „Polanka”, członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Z zawodu nauczycielka, obecnie na emeryturze.


 

Termin: poniedziałek, 13 kwietnia 2015, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 

Termin: poniedziałek, 20 kwietnia 2015, godz. 18.00
Temat: wieczór autorski K. M. Barbary Leonowicz-Babiak pt. "CZAS WIERSZA"


KRYSTYNA MARIA BARBARA LEONOWICZ-BABIAK
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego (1963 r.) i Doktor Nauk Przyrodniczych (1971 r.). Pracowała przez dwadzieścia pięć lat jako nauczyciel akademicki (adiunkt), przede wszystkim na Uniwersytecie Wrocławskim. Opublikowała kilkadziesiąt (ok. 100) artykułów naukowych w czasopismach specjalistycznych (polsko-, angielsko- i niemieckojęzycznych), współautorka książki: „Wybrane zagadnienia z Ekologii” (SiP, 1985). Gdy jej mąż został zaproszony do pracy na Uniwersytecie w Dortmundzie, realizowała tam swe pasje społeczne i prowadziła w latach 1994–1995 amatorski „Teatr Rodzin” w Dortmundzie (jako reżyserka, autorka sztuki oraz wielu wierszy okolicznościowych wykorzystywanych podczas uroczystości polonijnych) oraz zbierała i opracowywała materiały do książek o życiu Polonii. Jest poetką, pisarką i malarką. Wydała 3 tomiki wierszy: ”Moje Ogrody” (2000), „W pejzażach słów” (2002), oba ilustrowane fot. własnych obrazów, oraz „Chwile zebrane” (2014). Jej wiersze były także publikowane w antologiach oraz w czasopismach polskich i polonijnych. Jest autorką tekstów trzech hymnów: dla Gimnazjum i XXI Liceum im. Św. Stanisława  Kostki w Lublinie, Polskiej Macierzy Szkolnej w Niemczech oraz  Zespołu Folklorystycznego "Wisełka" w Dortmundzie (Niemcy); autorką tekstów pieśni religijnych, kolęd i pastorałek, do których muzykę napisał Zdzisław Rybka-Rybicki. Autorka i współautorka książek o tematyce historycznej i wielu artykułów. Autorka wielu wystaw malarskich. Maluje przede wszystkim obrazy olejne na płótnie, miedzi i drewnie. Należy do kilku stowarzyszeń literackich w Polsce oraz  Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie  (Union of Polish Writers Abroad) z siedzibą w Londynie. Odznaczona medalami i wyróżnieniami za swoją twórczość i pracę społeczną


 

Termin: poniedziałek, 27 kwietnia 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

 

MARZEC 2015

 

Termin: poniedziałek, 2 marca 2015, godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy haftu krzyżykowego RYSZARDA MARSZAŁKA "Pejzaże i kwiaty"

 

W programie wernisażu: koncert uczniów OSM I i II st . im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu


RYSZARD MARSZAŁEK, lat 68, z wykształcenia inżynier mechanik. Wyszywaniem zajmuje się od 1980 roku. Walory użytkowe oraz estetyczne to nie jedyne pożytki płynące z tej pasji. Jest to również świetny sposób na wyciszenie. Pierwsze prace autora to serwetki i obrusy wyszywane na płótnie lnianym. Plon wielu lat to ponad 70 prac, będących oryginalnymi prezentami dla bliskich. Na obecną wystawę składają się pejzaże, głównie jesienne, w tym góry i bardzo wdzięczny temat - brzoza, oraz kwiaty w różnych układach.


Wystawa czynna do 25 marca 2015 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 


Termin: poniedziałek, 9 marca 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 

Termin: poniedziałek, 16 marca 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski WOJCIECHA OSSOLIŃSKIEGO


WOJCIECH OSSOLIŃSKI
Ur. 1949 r. Mieszka w Prudniku. Autor tomików poetyckich: "No właśnie" (2000), "I co dalej" (2000), "Zapiski człowieka pospolitego" (2001), "Na skrawkach papieru" (2003), "Tulę się do słów" (2003), "Na krawędzi przyzwolenia" (2005), "Zamieć" (2005), "Podręcznik konserwacji wzruszeń" (2008), "40 niepoprawnych wierszy o moim miasteczku" (Krrnow 2013) - polsko-czeski wybór w tłumaczeniu Libora Martinka, "Żyzny Żywioł" (Prudnik-Ołomuniec 2014) - dwujęzyczny polsko-czeski wybór wierszy w tłumaczeniu prof. historii liter. Franciszka Vszeticzki. Współautor almanachów i antologii, redaktor książek poetyckich. Publikuje (poezja i felietony) w prasie krajowej i zagranicznej, jak również w radiowych audycjach literackich, realizuje także małe formy teatralne. Członek i aktywny działacz organizacji i klubów literackich, opiekun grup literackich, organizator warsztatów literackich, juror, konsultant literacki, dziennikarz. Laureat nagród poetyckich, odznaczony medalami za zasługi dla kultury.Termin: poniedziałek, 23 marca 2015, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


Termin: poniedziałek, 30 marca 2015, godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy obrazów florystycznych i pisanek RENATY ZAGAJCZYK-KOCIEMSKIEJ      "Świat pełen kwiatów"


Podczas wernisażu:
autorka przeczyta parę swoich wierszy, wystąpi również Beata Sielicka-Kowalska, która zagra i zaśpiewa piosenki do słów Renaty Zagajczyk-Kociemskiej


RENATA ZAGAJCZYK-KOCIEMSKA
Wrocławianka, urodzona w Namysłowie. Poetka. Twórca regionalny (ikebany, stroiki świąteczne, pisanki, przestrzenne i płaskie kompozycje kwiatowe). Swoją twórczość prezentuje na rozmaitych wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich i plastycznych (m.in. Europejskim Konkursie „Mistrzyni Sztuki Słowa — Ponad Granicami”, organizowanym przez Polka International Wrocław). Autorskie publikacje: „Kwiaty” (2003), „Cała ja” (2003), „Modlitwy” (2003), „Echa kolędy i zapach maku” (2003), „44 motyle” (2004), „Drzewo człowiecze” (2005), „Co było — co jest” (2006), „Moje obrazki. Poradnik” (2008), „Życie jak droga” (2011), kalendarze autorskie wydawane począwszy od 2006 r., oraz „Przeszłość jest bramą w przyszłość” (2012), autobiografia napisana wspólnie z bratanicą Agnieszką Biegańską. Związana z Salonikiem Trzech Muz i Osiedlowym Klubem „Polanka”, członkini Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków. Z zawodu nauczycielka, obecnie na emeryturze.

 

Wystawa czynna do 29 kwietnia 2015 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

 

LUTY  2015

 

Termin:   2 lutego 2015, o godz. 18.00

Temat:  otwarcie wystawy malarstwa  Beaty Sielickiej-Kowalskiej "BALLADY O PODRÓŻY" oraz muzyczno-poetycki wieczór autorski

 

Tomik "Ballady o podróży" zawierający ballady, wiersze, obrazy, ilustracje jest biograficzną opowieścią o kobiecie i jej drodze życia, opowiada o rolach, które życie nam wyznacza: córki, żony, matki, babci, dziecku, kapłance, mniszce, świętej i zwykłej... Próbą odpowiedzi na pytanie: Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Dokąd zmierzamy? Jest połączeniem wszelkich wyrazów twórczości, za pomocą których autorka prowadziła te duchowe i ziemskie poszukiwania w podróży zwanej życiem.

 

BEATA SIELICKA-KOWALSKA
ukończyła studia na Wydziale Pedagogiki Dolnośląskiej Szkoły Wyższej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, w zakresie Edukacji Artystycznej i Pedagogiki Twórczości Wizualnej, oraz Studium Podyplomowe Dyscypliny Plastyczne w Architekturze przy ASP we Wrocławiu. Ma na koncie wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych. Jest również pieśniarką i poetką. Obrazy, wiersze i ballady artystki są wynikiem swobodnej ekspresji, powstają na skutek wewnętrznych poszukiwań. Przemawiają poprzez symbole i alegorie. Jest w nich zawarta próba odpowiedzi na egzystencjalne pytania - Dokąd zmierzamy? Kim jesteśmy? Skąd przychodzimy? Jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków oraz Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Tak mówi o swojej twórczości: Potrzeba twórczego wyrazu wynika u mnie z napięcia spowodowanego spotkaniem z otaczającą rzeczywistością, świat rzeczywisty z jego przemijalnością, z wszechobecnością śmierci, nie jest możliwy do zaakceptowania bez wyobraźni, pozwalającej doszukiwać się ukrytych znaczeń i treści w tym, co tak nieuchronnie ostateczne. Usiłuję nadać swojej egzystencji głębsze znaczenie próbując pokonać poczucie niedoskonałości, nietrwałości, strach przed śmiercią, stawiając pytania o sens życia.
Wystawa czynna do 25 lutego 2015 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00Termin: w najbliższy piątek, 13 lutego 2015, o godz. 18.00

Temat:  nasz kolejny Wieczór Walentynkowy, przebiegający tym razem pod hasłem:  "WALENTYNKOWY WIECZÓR HORRORU".

 
W PIERWSZEJ CZĘŚCI WIECZORU

 

w miłosny nastrój wprowadzą nas jak zwykle wiersze Poetów Salonikowych,
czyli owoce ćwiczeń literackich wykonanych podczas specjalnych przedwalentynkowych
SALONIKOWYCH WARSZTATÓW LITERACKICH.

W tym roku, ze względu na datę — piątek 13-go — kojarzącą się z serią słynnych horrorów,
wieczór przebiegać będzie pod hasłem horroru właśnie, łącząc w sobie miłość i grozę…

 

DRUGA CZĘŚĆ WIECZORU

 

to nasz coroczny
BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY,
w którym wziąć udział i być jurorem może każdy gość wieczoru,
który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz
(liryka, fraszka, haiku, 1 strona prozy, listu itd. itp.) o tematyce miłosnej
własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem)
oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła,
czyli z danymi autora (imię, nazwisko, telefon, e-mail).
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest osobista obecność autora.

Główną nagrodą w konkursie jest tytuł Walentynkowego Mistrza Pióra 2015
oraz "Miłosne Pióro Trzech Muz", które przechodzi na własność zwycięzcy na najbliższy rok,
a także rozmaite miłe nagrody-niespodzianki!


 

Termin: poniedziałek, 16 lutego 2015 roku, o godz. 18.00

 

Temat:  wieczór autorski JANA ZACHARSKIEGO pt. "I Ty zostaniesz Don Chichotem"
 

JAN ZACHARSKI

"I ty zostaniesz Don Kichotem" to piąta publikacja książkowa autora. Zaledwie piąta, choć Jan Zacharski ma już 76 lat. Fraszki pisuje od zawsze, czyli od 59 lat, lecz publikował je zwykle w formie rozproszonej, w gazetach codziennych. Debiutował w "Słowie Polskim" jako siedemnastoletni uczeń I Liceum, najstarszej szkoły średniej Wrocławia. Wrocławianinem jest od 69 lat, kiedy wraz z rodzicami przyjechał z rodzinnego Sanoka. Jest więc na dobrą sprawę powojennym pionierem stolicy Dolnego Śląska. Skończył wrocławską polonistykę. Dużo pisał. Oprócz fraszek wiersze, limeryki, bajki, recenzje literackie, felietony, artykuły publicystyczne. Publikował je między innymi w miesięczniku "Odra", tygodniku "Wiadomości", wrocławskim radio i prasie codziennej. Miał stałe rubryki fraszek. Trafiły one nawet do australijskich gazet polonijnych w Melbourne i Adelajdzie. Pisanie nie jest jego całym życiem. Dopełniła je bogata w miejsca pracy tak zwana kariera zawodowa. Zdarzyło mu się być między innymi nauczycielem języka polskiego, dyrektorem liceum dla pracujących, rzecznikiem prasowym rady narodowej, kierownikiem działu imprez MDK. Przez kilka lat był związany z redakcją "Wieczoru Wrocławia". Jest emocjonalnie związany nie tylko z Wrocławiem, ale też z miastem swego urodzenia. Od 15 lat pełni funkcję prezesa wrocławskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Sanoka. Z okazji Światowego Zjazdu Sanoczan Miejska Biblioteka w Sanoku przygotowuje tomik jego fraszek "Potyczki ze słowem".

 

 

STYCZEŃ  2015


Termin: poniedziałek, 5 stycznia 2015, godz. 18.00

 

Temat:  ELŻBIETA WODAŁA   "FLOROTYPIE - X-lecie pracy twórczej"

Otwarcie wystawy. W programie wernisażu:  koncert uczniów OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu


ELŻBIETA WODAŁA


Wrocławianka. Od 2004 r. tworzy kompozycje wyklejane z zasuszonych części roślin. Swoją twórczość plastyczną wywodzi od „liściaków” wrocławskiego artysty Czesława Rodziewicza, prezentując charakterystyczny dla siebie i rozpoznawalny sposób wypowiedzi. W marcu 2005 r. w Saloniku Trzech Muz we Wrocławiu odbyła się pierwsza wystawa jej prac. Oryginały liściaków przetwarza na rodzaj artystycznej grafiki cyfrowej, którą określa mianem florotypii. W okresie 10 lat zaprezentowała swoją twórczość na 36 wystawach indywidualnych i 3 zbiorowych, głównie w placówkach kultury Wrocławia, a także w Kłodzku, Oławie, Twardogórze, Obornikach Śląskich, Wiszni Małej, Trzebnicy i innych miejscowościach dolnośląskich. Wzięła ponadto udział w 25 spotkaniach z publicznością, w tym w warsztatach, w trakcie których uczestnicy wykonali własne liściaki. W 2010 r. w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Aneks Twórczości Artystycznej” w Namysłowie  zajęła I miejsce w kategorii rękodzieła artystycznego. Od 2012 r. uczestniczy w plenerach literacko-plastycznych w Kazimierzu Dolnym, podczas których prezentowała swoje prace także w Pałacu Małachowskich w Nałęczowie. Jej kompozycje stały się inspiracją do powstania kilkunastu wierszy wrocławskich poetek. Zilustrowała tomiki poezji Aleksandry Zamorskiej pt. „Pięć Pór Roku” i Teresy Nietykszy „Sto dwadzieścia sześć haiku” oraz „Mimo ulotności”, wydane przez Miniaturę w Krakowie. Od 2014 r. współpracuje z wydawnictwem KEJ we Wrocławiu. Jej prace wraz ze sposobem ich wykonania i spisem użytych roślin zamieszczane są w czasopismach „Mały Artysta” i „Window Color”. Prace autorki są obecne na kilkunastu zagranicznych i polskich portalach internetowych. Część florotypii można obejrzeć w internecie: www.elzbietawodala.netgaleria.pl gdzie podzielone zostały na cykle tematyczne, a także pokazane są ich powiększone fragmenty. Mają także przyjaciół na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, gdzie były prezentowane m.in. podczas Dni Przyrodników.

Od Autorki:
Przy tworzeniu moich postaci staram się osiągnąć zarówno ich wyraz plastyczny, o którym decyduje wybór i odpowiednie połączenie pobudzających wyobraźnię, intrygujących i wyrafinowanych roślin, jak też pokazać ich wdzięk oraz uczucia i emocje - i w ten sposób ożywić. Nastrój podkreślam strojem, ruchem, mimiką, rekwizytami, rodzajem przestrzeni. Każda z postaci ma własną, przeżywaną wewnętrznie tajemnicę. Odkrywanie tych sekretów zajmuje mi czasem wiele godzin.

 

Wystawa czynna do 28 stycznia 2015 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00Termin:  poniedziałek, 12 stycznia 2015, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

Termin: poniedziałek, 19 stycznia 2015, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski MIROSŁAWA OWCZARKA  pt. "Pod piórem anioła"

 

W programie wieczoru: promocja debiutanckiego tomiku wierszy Mirosława Owczarka pt. "Pod piórem anioła" oraz wyjątkowe niespodzianki przygotowane przez autora!

Oprawa muzyczna: MACIEJ GUT (gitara)


MIREK OWCZAREK
Rocznik 1974, podróżnik i poszukiwacz przygód.
Świat zwiedza z wysokości roweru Plener, z tej perspektywy jest podobno bardziej wyrazisty i bogatszy w tlen.
Nie boi się przelewać krwi. Honorowo oddał 45 litrów karmazynowego złota. Ciekawe, ilu ludziom razem z krwią przekazał swój optymizm?
Nie boi się żywiołów. Będąc "morsem", z zapałem tęskni za zimą.
Z przyzwyczajenia opisuje świat wierszem, trochę nad wyraz krzywym okiem.
Od kilku lat uczestniczy w warsztatach literackich odbywających się w Saloniku Trzech Muz, publikował swoje wiersze w dwóch antologiach warsztatowych. "Pod piórem anioła" to jego debiutancki tomik wierszy.

 Termin: poniedziałek, 26 stycznia 2015, godz. 18.00

 

Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


PTTK O/Fabryczna Koło nr 6 „Polanka” zaprasza na wycieczki: 

 

7.02.2015 sobota. Wycieczka piesza trasą: Leśnica – Las Mokrzański – Mokra. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 10:00 na pętli tramwajowej linii 10 i 20 w Leśnicy. Powrót około godz. 15:00. Wycieczkę prowadzi Mirosława Halik.
14.02.2015 sobota. Wycieczka piesza trasą: Sobótka – Przełęcz pod Wieżycą - Zamek „Górka”. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 9:40 w poczekalni Dworca Autobusowego PKS. Odjazd autobusu 512 do Sobótki o godz. 10:00 ze stanowiska nr 6. Powrót z Górki o godz. 14:52. Cena biletu w obie strony – ok. 15 zł. Wycieczkę prowadzą: Ewa Witek i Grażyna Skowrońska.
21.02.2015 sobota. Wycieczka piesza do Borowy Oleśnickiej i okolicznych lasów (13 km). Spotkanie z przewodnikiem na Dworcu Gł. PKP, koło kas o godz. 10:10 z wykupionym biletem ośmiogodzinnym w obie strony. Cena takiego biletu (na 8 godzin), to ok. 11 zł, natomiast zwykły bilet w jedną stronę kosztuje 8 zł. Odjazd pociągu z Dworca Gł. o godz. 10:34, Mikołajowa 10:41, Nadodrza 10:46 i Psiego Pola o godz. 10:56. Powrót o godz. 16:50. Wycieczkę prowadzą: Czesław Leśniara i Barbara Zarzycka.
28.02.2015 sobota. Wycieczka piesza trasą: Rędzin – Lesica – Rędzin (10 km). Spotkanie z przewodnikiem na pętli tramwajowej linii 14 i 24 na Osobowicach o godz. 10:00. Odjazd autobusu 118 do Rędzina o godz. 10:24. Powrót o godz. 15:37. Wycieczkę prowadzą Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.

Program wycieczek „Polanki” dostępny jest także w Internecie pod adresem: bit.ly/polanka

 

7.03.2015 sobota. Wycieczka piesza trasą: Oporów – Park Kleciński – Zamek Topacz. Spotkanie z przewodnikiem o godzinie 10:00 na pętli tramwajowej linii 4, 5, i 20 (Oporów). Powrót ze Ślęzy autobusem 612 ok. godziny 15:00. Wycieczkę prowadzą Ewa Witek i Grażyna Skowrońska.
14.03.2015 sobota. Wycieczka piesza do Siedlca. Spotkanie z przewodnikiem na Dworcu Nadodrze przy kasach o godz. 9:40, z wykupionym biletem w jedną stronę do Siedlca na trasie: Wrocław–Trzebnica. Odjazd pociągu o godzinie 10:03 z Dworca Nadodrze. Powrót szynobusem z Siedlca o godz. 15:52, lub autobusem z Ligoty Pięknej o 14:03 lub 15:40. Zadecyduje przewodnik. Wycieczkę prowadzą Czesław Leśniara i Barbara Zarzycka.
21.03.2015 sobota. Wycieczka piesza z Parku Zachodniego, wzdłuż Odry przez Las Pilczycki do Pilczyc. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 10:00 na przystanku tramwajowym linii 3, 10, 20 i 32 na ul. Lotniczej (przedłużenie ul. Legnickiej, naprzeciw D.H. „Astra”). Powrót z Pilczyc około godz. 15:00. Wycieczkę prowadzi Mirosława Halik.
28.03.2015  sobota. Wycieczka piesza do Lasu Osobowickiego. Spotkanie z przewodnikiem na pętli tramwajowej linii 14 i 24 na Osobowicach o godz. 10:00. Powrót około godz. 15:00. Wycieczkę prowadzą Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.

Uwaga:
Wycieczka może być odwołana:
a) ze względu na warunki atmosferyczne takie jak: obfity deszcz, śnieżyca, gołoledź, temperatura poniżej -12 st. C. lub temperatura powyżej 30 st. C.
b) jeżeli na wycieczkę zgłosi się poniżej 10 uczestników.

Zastrzega się możliwość zmian w programach wycieczek.
Uczestnicy wycieczek z opłaconą na bieżącą składką członkowską PTTK i wpisani na listę uczestników wycieczki są ubezpieczeni przez Zarząd Główny PTTK od następstw nieszczęśliwych wypadków. Pozostali biorą udział w w/w wycieczkach na własną odpowiedzialność i samodzielnie ubezpieczają się w PZU. Za uczestników nie ubezpieczonych organizator nie ponosi odpowiedzialności.
Na trasie uczestników obowiązuje podporządkowanie się wskazówkom przewodnika. Oddalający się od przewodnika z grupą przestają być uczestnikami tej wycieczki. Plan wycieczek opracował Kol. Antoni Zygnerski tel. kom. 0-694-069-604.
Informacji telefonicznej o wycieczkach udzielać będzie:
- Zofia Wągrowska, tel. (071)355-05-69.
- Biuro Oddziału PTTK Fabryczna ul. Kościuszki 13/5 czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 11.00 – 15.00, numery telefonu: (071) 344-79-80 i 608-253-770
- Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14. 344-31-11, gdzie można otrzymać kopię programu wycieczek.
Informacja: na podstawie uchwały Zarządu Koła i Zarządu Oddziału z dnia 7.12.2012 za udział w wycieczkach członkowie PTTK opłacają 1 zł, a pozostali 2 zł. Opłaty pobierane są na wycieczce i wraz z rozliczeniem przekazywane są do kasy Oddziału. Z zebranych kwot Oddział pokrywa koszty delegacji przewodnika i koszty związane z przygotowaniem wycieczek, takie jak: pisanie programów wycieczek, kserowanie i materiały biurowe.

 

PTTK O/Fabryczna Koło nr 6 „Polanka”
Zaprasza w MAJU 2015 r. na WYCIECZKI piesze:

2.05.2015 sobota. Wycieczka piesza wałem wzdłuż kanału Odry do kąpieliska „Morskie Oko”, dalej Parkiem Szczytnickim do Ogrodu Japońskiego i Hali Stulecia. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 10:00 na placu Kromera, na przystanku tramwaju linii nr 6 w kierunku Kowal. Powrót około godz. 16:00. Wycieczkę prowadzą: Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.
9.05.2015 sobota. Wycieczka piesza trasą: Oporów – Park Kleciński – Zamek Topacz. Spotkanie z przewodnikiem o godzinie 10:00 na pętli tramwajowej linii 4, 5, i 20 (Oporów). Powrót ze Ślęzy autobusem 612 ok. godziny 15:00. Wycieczkę prowadzą Ewa Witek i Grażyna Skowrońska.
16.05.2015 sobota. Wycieczka piesza z Brzeziny przez Wojnowice do Mokrej. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 10:10 na pętli tramwajowej linii 10 i 20 w Leśnicy. Odjazd autobusu linii 923 o godz. 10:30. Proszę zaopatrzyć się u kierowcy w bilet dla seniorów. Powrót około godz. 15:30. Wycieczkę prowadzi Mirosława Halik.
23.05.2015 sobota. Wycieczka piesza Domaszczyn - Szczodre. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 9:10 obok Galerii Dominikańskiej (naprzeciw kościoła). Odjazd autobusu 914 o godz. 9:30. Powrót ze Szczodrego o godz. 14:40 i 16:40. Wycieczkę prowadzą: Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.
30.05.2015 sobota. Udział w Zlocie Kół PTTK Fabryczna w ośrodku ”Banderoza” w Skałce. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 9:45 na dawnym Dworcu Świebodzkim przy autobusie 609 jadącym do Samotworu przez Jarnołtów, skąd pieszo idziemy do Skałki. Odjazd autobusu o godz. 10:11. Powrót z Samotworu: 14:55 i 16:55. Koszt uczestnictwa w Zlocie wynosi 5 zł. Wycieczkę prowadzą: Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.
Program wycieczek „Polanki” dostępny jest także w Internecie pod adresem: bit.ly/polanka-1

Na trasie uczestników obowiązuje podporządkowanie się wskazówkom przewodnika. Oddalający się od przewodnika z grupą przestają być uczestnikami tej wycieczki. Plan wycieczek opracował Kol. Antoni Zygnerski tel. kom. 0-694-069-604.
Informacji telefonicznej o wycieczkach udzielać będzie:
- Zofia Wągrowska, tel. (071)355-05-69.
- Biuro Oddziału PTTK Fabryczna ul. Kościuszki 13/5 czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 11.00 – 15.00, numery telefonu: (071) 344-79-80 i 608-253-770
- Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14. 344-31-11, gdzie można otrzymać kopię programu wycieczek.
Informacja: na podstawie uchwały Zarządu Koła i Zarządu Oddziału z dnia 7.12.2012 za udział w wycieczkach członkowie PTTK opłacają 1 zł, a pozostali 2 zł. Opłaty pobierane są na wycieczce i wraz z rozliczeniem przekazywane są do kasy Oddziału. Z zebranych kwot Oddział pokrywa koszty delegacji przewodnika i koszty związane z przygotowaniem wycieczek, takie jak: pisanie programów wycieczek, kserowanie i materiały biurowe.
Składki członkowskie PTTK można opłacać na wycieczce lub w Biurze Oddziału.


Szlakiem Grodów i Miast Kresowych w dn. 9.08. - 17.08. 2015 r.
          I.Wyjazd  9 sierpień 2015 r godz. 20.00 niedziela
           Wrocław -  Radom  - Lublin– Dorohusko ( granica )
II. 10.08. poniedziałek - Dorohusko – Kowel
                 – Łuck - Równe ( nocleg )
    III. 11.08. wtorek  Równe - Dubno –
                       Krzemiec  - Zbaraż – Tarnopol ( nocleg )
    IV. 12.08. środa -  Tarnopol – Trembowla – Kopyczyńce -
                      Czortków – Borszczów – Kamieniec Podolski-(nocleg)
    V. 13.08. czwartek - Kamieniec Podolski
                      – Chocim - Okopy Świętej Trócy – Czerniowce 
                      – Kołomyja – Stanisławów – Halicz  – Rohatyn
                      – Przemyślany ( nocleg )
           VI. 14.08. piątek - Przemyślany – Złoczów – Podhorce
                                 – Olesko –   Kamionka Buska  ( nocleg )
           VII.  15.08. sobota - Kamionka – Lwów
                                  -  Kamionka  Buska ( nocleg )
           VIII. 16.08. niedziela - Kamionka -  Lwów
                                –  wyjazd do Wrocław godz.20.00
            IX.    17.08. poniedziałek - Wrocław  do godz. – 6.00

                 Cena –   1 500,00 / os.
               Cena zawiera;
               autobus, noclegi + wyżywienie ( śniadanie i obiadokolacja ),
               ubezpieczenie zagraniczne i krajowe, przewodnicy, pilot

Zapisy tel. 501210671 lub boleslawlang@gmail.com
Salonik Trzech  Muz  ul. Zawalna 7 ( wejście od podwórza )
w każdy piątek w godz. 16.00 – 18.00
Kwotę należy wpłacić najpóźniej do 25 lipca 2015 r.                 
Zapraszam 

 

                                                                               Każdy już czym prędzej bieży,
                                                                               by dołączyć do pasterzy,
                                                                               I My spieszmy z życzeniami,
                                                                               aby również być tam z Wami,
                                                                                           Zdrowia, szczęścia, pomyślności
                                                                                           i niech Boga wielka moc
                                                                                           na Was spłynie w świętą noc.

                                                                              Wigilia to przepiękny czas,
                                                                              Bożonarodzeniowy czas,
                                                                              Gdy siedzimy wszyscy w kole,
                                                                              I MAMY bliskich przy stole.

                                                                                          Szczęśliwych, kojących,
                                                                                           przeżytych w zgodzie
                                                                                           ze świętem i z sobą samym,
                                                                                           pełnych życia i miłości
                                                                                           świąt Bożego Narodzenia

                                                                               Wiary, co góry przenosi,
                                                                               nadziei, która nie gaśnie,
                                                                               miłości w każdej ilości
                                                                               od Bożej Dzieciny

 

                                                     Spokojnych i zdrowych Świąt Wielu łask Bożych               

                                                                   życzy członkom i sympatykom
                                   Prezes   Koła Terenowego  Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów
                                                                      przy Saloniku Trzech Muz

                                                                      Wrocław Boże Narodzenie 2014 r.

 

 

 

Grudzień 2014


Termin: poniedziałek, 1 grudnia 2014, godz. 18.00
Temat:
"W KRĘGU BOŻEGO NARODZENIA" na kartkach pocztowych wrocławskiego filokartysty Stanisława Chmury

 

W programie wernisażu: koncert uczniów wrocławskich szkół muzycznych

 

STANISŁAW CHMURA
zbiera pocztówki i widokówki od wielu lat. Dzięki ludziom dobrej woli zgromadził już ponad 75 tysięcy sztuk. Segreguje je tematycznie, a z wybranych tematów tworzy okolicznościowe wystawy na potrzeby „Małej Kultury”, aby zachować je od zapomnienia. Dzieli się w ten sposób swoim zbiorem z szeroką publicznością. Autor za swą działalność wystawienniczą uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Listem Gratulacyjnym Marszałka Dolnego Śląska, Nagrodą Październikową Wrocławia, Złotą Odznaką TMW oraz wycieczką do Europarlamentu w Brukseli.


Wystawa czynna do 31 grudnia 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 8 grudnia 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 15 grudnia 2014, godz. 18.00

Temat:   SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE    (WARSZTATOWA WIGILIA)
 

Listopad 2014

 

Termin: poniedziałek, 3 listopada 2014, godz. 18.00
Temat: Grupa Tkacka "BABIE LATO"   otwarcie wystawy tkaniny artystycznej pt. "SZTUKA WŁÓKNA"


GRUPA TKACKA „BABIE LATO”
to grupa zaprzyjaźnionych od wielu lat tkaczek, absolwentek Państwowego Ogniska Kultury Plastycznej we Wrocławiu, których wykładowczynią była Maria Gostylla-Pachucka. Oprócz przyjaźni łączy je tkanina artystyczna, a odróżnia styl, faktura i różnorodność użytych materiałów. Główna tkanina, którą wykonują, to gobeliny — zróżnicowane pod względem faktury, koloru i materiału — tworzone poprzez precyzyjne wykonanie nawiązujące do arrasów. Inny rodzaj tkaniny to forma unikatowa prezentowana w przestrzeni. Pierwsza wystawa grupy odbyła się w Namysłowie w 1989 r., następne we Wrocławiu i poza nim. Tkaniny grupy podziwiane są w wielu krajach całego świata. Artystki biorą również udział z sukcesami w przeglądzie rękodzieła w Dzierżoniowie.
Przez ostatnie lata zmieniła się nasza twórczość - mówią. - Do tradycyjnej włóczki wełnianej dodałyśmy inne  materiały, takie jak: runo owiec i kóz, cięty materiał, jedwab, sizal, słoma i papier czerpany. Tak więc nasza grupa dołączyła do profesjonalnej awangardy tkackiej,  tzw. "sztuki włókna". Nie jest jednak naszym pragnieniem oderwanie się od tradycji, to tylko małe szaleństwo. Przykładem na to, że wracamy do naszych korzeni, niech będzie gobelin "Pejzaż polski" i "Ważka", nagrodzone w 7. Dolnośląskim Przeglądzie Twórczości "Rękodzieło" w Dzierżoniowie. Przyrzekamy nigdy nie zrezygnować z tradycji i kontynuować ją, ile sił!
W ciągu 25 lat działalności grono tkaczek nieco się zmniejszyło (4 osoby nie żyją, 2 odeszły) i obecnie grupę tworzą: Elżbieta Banach-Zatoka, Leokadia Żerdzicka, Urszula Mazurek, Eugenia Smakowska, Zofia Werblicka, Małgorzata Antoniak.


Wystawa czynna do 26 listopada 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 10 listopada 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 

Termin: 11 listopada 2014 r. godz. 18.00

Salonik zaprasza na Patriotyczną Wieczornicę Literacko – Muzyczną   pt:,,Obrona Lwowa 1918 – 1920 ”

w programie:


* Referat  - Zbigniew Mazur  SP nr 50
* Warsztaty Literackie Gimnazjum nr 27
* Muzyczna niespodzianka
* Okolicznościowa wystawa

         Wstęp wolny


 

Termin: poniedziałek, 17 listopada 2014, godz. 17.00 (uwaga! godzinę wcześniej niż standardowo)
Temat:
wieczór autorski ANNY ZAWADZKIEJ pt. "WIECZOREM"

 

W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku wierszy Anny Zawadzkiej pt. "Wieczorem"

Oprawa muzyczna:  ARTUR KOZA (gitara)


ANNA ZAWADZKA
Autorka powieści „Formy” („Ossolineum”, 1966, I nagroda w konkursie Związku Literatów Polskich), tomu opowiadań „Rozmowa z Nim” („Ossolineum”, 1970), tomików poetyckich: „Opukiwanie wiary” (2004) oraz wydanych przez „Kwiatpress”: „Połów światła” (2006), „Zanim światło przesłoni cień” (2007), „Zaduma o zmierzchu” (2008), „Jak daleko” (2009), „Krople nadziei” (2010), „Kwitnąca zima” (2011), „Tęczowe spotkania” (2012). Około 60 ogółem wierszy opublikowała w almanachach wrocławskiego Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło”: „Wielbić Pana chcę” (2005), „Święty Maksymilian Maria Kolbe wzorem wczoraj i dziś” (2007), „Pod wrocławskim niebem” (2009), „Tobie, Maryjo” (2011), „W prawdzie i miłości” (2013) oraz w ogólnopolskich almanachach Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta: „Przestrzeń prawdy” (2008), „W nauce życia” (2009), „Pamiętamy” (2010), „W witrażach czasu” (2013).Termin: poniedziałek, 24 listopada 2014, godz. 18.00

 Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


 

Październik 2014

 

 

Termin: 6 października 2014, o godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy malarstwa olejnego Elżbiety Zakrzewskiej "ŁAGODNOŚĆ"

 

W programie wernisażu:

promocja najnowszego tomiku wierszy męża autorki wystawy Sławomira Zakrzewskiego "OSWAJANIE" ilustrowanego rysunkami żony


ELŻBIETA ZAKRZEWSKA
Po ukończeniu Liceum Plastycznego we Wrocławiu, a następnie pedagogiki specjalnej – rewalidacji na Uniwersytecie Wrocławskim, cały swój czas poświęciła pracy z dziećmi specjalnej troski, rozwijając w nich talenty plastyczne. Odkąd jest na emeryturze, znajduje więcej czasu na doskonalenie swojej pasji – rysowania i malowania. Od wielu lat maluje obrazy dla rodziny. Obecna wystawa obrazów jest zbiorem rodzinnym, zebranym na jej poczet. Dominuje technika olejna. Z kolei na okładce tomiku męża oraz w środku znajdziecie Państwo kilka ilustracji wykonanych plakatówką. „Łagodność” to druga wystawa Elżbiety Zakrzewskiej w Saloniku Trzech Muz. Pierwsza, zatytułowana „Kontrasty”, została zainspirowana wierszami męża i również połączona była z jego wieczorkiem autorskim.
Dlaczego „Łagodność”? Kiedy patrzę niemal codziennie na dziejący się na moich oczach cud, jakim są kwiaty i drzewa, czuję się ich częścią, złączona z nimi Delikatnością. Zawsze je kochałam, gdyż są naturalnym Pięknem – mówi autorka. – Mam nadzieję, że klimat mojej wystawy złagodzi nieco poważny nastrój wierszy mojego męża.


SŁAWOMIR ZAKRZEWSKI
Urodził się 54 lata temu we Wrocławiu, ale od jakiegoś czasu mieszka wraz z żoną Elą na wsi, w domku położonym w uroczym ogrodzie. Choć całe jego dotychczasowe życie zawodowe związane jest z przemysłem i techniką, nie stał się technokratą kierującym się „szkiełkiem i okiem”. Przeciwnie, zawsze bardziej czuł się humanistą, poszukującym własnego sposobu wyrażania wewnętrznego świata emocji, wrażeń, przeżyć, przemyśleń. Któregoś dnia odkrył, że całkiem niezłym (i jak pojemnym) sposobem przekazu jest poezja. Zaczął eksperymentować z formami, środkami, słowami, dźwiękami, samodzielnie i na różnych warsztatach literackich. Z Salonikiem Trzech Muz związany od 2004 r. Efektem tych poszukiwań był debiutancki tomik pt. „Poszerzanie przestrzeni” (2011).
Inspirację dla moich wierszy – twierdzi – znajduję właściwie wszędzie. Może nią być zasłyszany fragment dialogu, przelatujące zdanie, artykuł w prasie, obejrzany film, lektura, kontakt z przyrodą, rozmowa z drugim człowiekiem, ze sobą, z Bogiem. „Zadaniem (…) poety jest wyjść już w tym życiu poza śmierć, przezwyciężyć dychotomię życia i śmierci, i  w ten sposób być świadkiem życia.” Nie wiem, na ile udało mi się sprostać opinii jednego z moich Mistrzów, Thomasa Mertona. Wiersze zebrane w tomiku pt. „Oswajanie” są próbą zmierzenia się ze zjawiskami skrajnymi, ostatecznymi, z przemijaniem i codziennością; są próbą zaakceptowania ich jako często niechcianych, ale obecnych towarzyszy wędrówki. Niektóre powstały wskutek niemożliwości zachowania milczenia wobec zderzenia się zwyczajności z czymś zupełnie odmiennym, niespodziewanym, niezrozumiałym. Nieśmiało wyrażam nadzieję, że czytelnik dostrzeże inny, nowy sens spraw i zjawisk zawsze istniejących, przestronnych jak powietrze.

 

Wystawa czynna do 29 października 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki   w godz. 16.00 - 20.00
Więcej o imprezie na naszej stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce "KALENDARZ".


Termin: 20 października 2014 roku,  godz. 18.00
Temat:  recital piosenki autorskiej BARBARY GULBINOWICZ pt. "ZESTAW NAPRAWCZY TABORU KOLEJOWEGO"
              z towarzyszeniem wystawy 5 obrazów olejnych pędzla Barbary Gulbinowicz

Wystąpią:

 

BARBARA GULBINOWICZ (słowa, muzyka, śpiew, keyboard)
WIKTOR MĄCZYŃSKI (gitara)

 

BARBARA GULBINOWICZ
Wrocławska malarka komponująca piosenki. Studiowała w latach 1983-1988 malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w pracowni prof. J. Hałasa. Dyplom uzyskała w 1988 r. Maluje obrazy w technikach: olej, akryl, akwarela, pastel, techniki mieszane i własne. Zajmuje się również poezją, pisze opowiadania oraz komponuje piosenki. Swoją twórczość prezentuje regularnie na licznych wystawach indywidualnych we Wrocławiu i w innych miastach w Polsce. Na wernisażach wykonuje piosenki własnej kompozycji. Jej obrazy przemawiają językiem realizmu. Jednak ruch, światło, moc koloru i kontrast, czytelność gestu malarskiego w osobliwy sposób nadają tradycyjnemu malarstwu znamię współczesności i nowoczesności, a zawierając pierwiastek symboliczny, czynią jego charakter uniwersalnym. W centrum twórczości Barbary Gulbinowicz, niezależnie od podjętego tematu, zawsze znajduje się człowiek – jego wewnętrzny świat myśli, duchowości i emocjonalności. Nastroje zmieniają się jak w kalejdoskopie. W ten sposób artystka, wędrując własną drogą, oswaja rzeczy nowe i dziwne. Ujmuje je w symbol i znaczy własnym imieniem, niejako oznajmiając: „Droga wolna, można iść dalej”. W ten sposób malarstwo Barbary Gulbinowicz staje się opowieścią pt. „Życie jest piękne”. Bowiem, gdy człowiek karmi się pięknem – żyje pięknie. Obrazy prezentowane są w wielu galeriach oraz zdobią zbiory prywatne w kraju i za granicą.

O swoich piosenkach autorka mówi tak:
"Układałam i śpiewałam piosenki w czasach liceum. Niektóre przetrwały. Potem długo, długo nic, aż piosenki do mnie wróciły kilka lat temu. Skomponowałam ok. 70 piosenek. Piosenki mnie relaksują, zachęcają, podtrzymują na duchu i dyscyplinują. Choć śpiewa się wspaniale, jednak nigdy nie powinnam zapominać, że przede wszystkim jestem malarką. Piosenki tylko otaczają malarstwo. Opowiadają wraz z melodią o obrazach, które znalazły utrwalenie na płótnie. Wszystko razem tworzy harmonijną całość. W samych obrazach wrażliwy odbiorca wyczuje nastroje, które zawarłam w piosenkach. A piosenki oderwane od malarstwa i tak prowadzą do tych samych obrazów. Mniej więcej tak jest. W końcu to tylko jeden obraz i jedna piosenka. Ponieważ ja jestem jedna."


Więcej o imprezie na naszej stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce "KALENDARZ".

  

Wrzesień 2014

 

Termin: 15 września 2014 roku, o godz. 18.00
Temat:  wieczór autorski IZABELI MONIKI BILL  pt. "Podróże poezją"
 

W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku IZABELI MONIKI BILL
„Podróże poezją”

prowadzenie spotkania: TADEUSZ LIRA-ŚLIWA


IZABELA MONIKA BILL
Wrocławska poetka, aktorka, statystka, krytyczka. Twórczyni erotyków motoryzacyjnych. Była asystentka Bogusława Litwińca. Była chórzystka. Współredagowała dodatek literacki do „Myśli Polskiej”. Współautorka 20 almanachów. Do tej pory wydała 3 tomiki: „Seksapil duszy” (2011), „Kameleony” (2012), „Sztuka jedzenia jabłek” (2013). Laureatka konkursów ogólnopolskich. Należy do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta,
Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło”, Saloniku Trzech Muz we Wrocławiu oraz Grupy Literackiej „Nurt” z Lubania i Stowarzyszenia Autorów Polskich II z Warszawy. Prowadzi autorską stronę www.kochankapoezji.jimdo.com. Interesuje się grafiką (sama projektuje okładki do tomików), fotografią, pociągami, motoryzacją, górami, podróżami, opuszczonymi miejscami).

„PODRÓŻE POEZJĄ” to tomik z fabułą, przedstawiający fragment życia/świata kobiety-poetki, która za pomocą podróży po Wrocławiu, Polsce i w głąb siebie szuka wartości idealnych. Bohaterka ma swoje ulubione trasy tramwajowo-autobusowe po Wrocławiu. Podczas przejażdżek snuje refleksje, pisze wiersze, obserwuje. Stąd komunikacja staje się drugim bohaterem tomiku. Ma też swoje ulubione miejsca na wrocławskim Rynku. Poznajemy też jej środowisko twórcze: pokój, blok, kota. Artystka przez cały czas szuka sposobu na ból istnienia i zagadki egzystencji poetyckiej. Raz w przyrodzie, raz w miłości, innym razem w pisaniu. Kiedy się „sparzy”, ucieka pociągiem w Polskę.
„PODRÓŻE POEZJĄ”  to poetycki oprowadzacz po Wrocławiu. Może nie prezentuje wszystkich zabytków jak przewodnik, ale pokazuje Wrocław oczami poetki, to, co być może interesuje, inspiruje niejednego miejskiego poetę. Mamy tu zarówno klasyczne zabytki, jak i miejsca objęte intymnym sentymentem. Czytelnicy znajdą liczne wątki biograficzne i powiązania z autorką. Wstęp odautorski odpowiada na wiele pytań, które smakosz poezji zada sobie podczas lektury. Tomik uzupełniają fotografie miejsc. Posłowie napisał Tadeusz Lira-Śliwa, krytyk i poeta, który przedstawił męski punkt widzenia na tematykę tomiku. (Agnieszka Lingas-Łoniewska)

 

Termin: 1 września 2014, o godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy malarstwa olejnego Grupy MOTYLA NOGA - "PORTRETY"


Grupa MOTYLA NOGA to grupa artystów, amatorów zakochanych w malowaniu farbami olejnymi. Powstała z głębokiej potrzeby serca, by móc poprzez kolor i fakturę wyrazić swoje uczucia i emocje. Zainspirowani otaczającą przestrzenią artyści nanoszą na papier lub płótno obrazy osobistej interpretacji rzeczywistości lub wyobraźni, każde w swój subiektywny sposób. Udało im się stworzyć własne warsztaty malarskie, na których spotykają się raz w tygodniu na wspólnym malowaniu, ale także by dzielić się uwagami, wspierać radą i cieszyć z efektów pracy, która daje im wiele satysfakcji i radości.
Każde z tej czwórki to inny styl, którego abstrakcyjna jakość zaskakuje i przyciąga uwagę. Kolorystyczna wrażliwość i umiejętność budowania zestawień to jeden z atutów ich prac.

 

Wystawa pt. PORTRETY to kontynuacja poszukiwań artystycznych, ale też efekt ważnych doświadczeń życiowych. Grupa z zaangażowaniem tworzy kolejne cykle, szuka właściwych sobie znaków i symboli zarówno wokół siebie,  jak i u wybitnych Impresjonistów. Dobry warsztat oraz olbrzymia pasja,
 z jaką artyści realizują kolejną wystawę tematyczną, sugeruje, że następne prace dostarczą odbiorcom ich dzieł równie dużą


Wystawa czynna do 30 września 2014 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


Więcej o imprezie na naszej stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce "KALENDARZ".

Jako ciekawostkę dodam, że na wystawie znajdzie się m.in. wielce udany portret Szefa Saloniku P. Bolesława Langa! :)))))


 

Sierpień 2014

 

PTTK O/Fabryczna Koło nr 6 „Polanka”
Zaprasza w SIERPNIU 2014 r. na WYCIECZKI piesze:

2.08.2014 sobota. Wycieczka piesza. Trasa wycieczki: Wojnów, Las Strachociński, Łany do Biskupina (10 km). Spotkanie z przewodnikiem na pl. Grunwaldzkim o godz. 9:50. Odjazd autobusem 115 do Wojnowa o godz. 10:10. Powrót z Biskupina około godz. 15:00. Wycieczkę prowadzą Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.
9.08.2014 sobota. Wycieczka piesza do Osoli i okolicznych lasów. Spotkanie z przewodnikiem o godz. 9:40 na Dworcu Gł., koło kas z wykupionym biletem do Osoli i powrotnym (koszt obu biletów - ok. 18 zł). Odjazd pociągu z Dworca Gł. do Osoli o godz. 10:03, Mikołajowa 10:09, Popowic 10:12, i  Świniar 10:27. Powrót z Osoli o godz. 15:58 i 17:44. Wycieczkę prowadzą Czesław Leśniara i Barbara Zarzycka.
16.08.2014 sobota. Wycieczka piesza ze Świniar prawym brzegiem Widawy do Odry. Spotkanie z przewodnikiem na przystanku autobusowym linii 105 o godz. 9:15 na skrzyżowaniu ulic Jana Kasprowicza – Wł. Broniewskiego i Żmigrodzkiej. Dojazd tramwajami linii 1 i 7. Odjazd autobusu linii 105 do Świniar o godz. 9:36. Powrót ze Świniar o godz. 15:15 lub 15:45. Wycieczkę prowadzą: Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.
23.08.2014 sobota. Wycieczka piesza trasą: Gałów – Lutynia – Leśnica (11 km). Zbiórka o godz. 10:00 w Leśnicy na pętli tramwajowej linii 10 i 20. Odjazd autobusu nr 917 o godz. 10:15 do Gałowa. Powrót z Leśnicy około godz. 15:00. Wycieczkę prowadzi Mirosława Halik.
30.08.2014 sobota. Wycieczka piesza trasą do Ligoty Pięknej i okolicznych lasów. Spotkanie z przewodnikiem na Dworcu PKP Nadodrze o godz. 9:00. Odjazd busem o godz. 9:20. Powrót z Ligoty około godz. 16:00. Cena biletu w obie strony – ok. 13 zł. Wycieczkę prowadzą: Antoni Zygnerski i Zofia Wągrowska.

Program wycieczek „Polanki” dostępny jest także w Internecie pod adresem: bit.ly/polanka

Uwaga:
Wycieczka może być odwołana:
a) ze względu na warunki atmosferyczne takie jak: obfity deszcz, śnieżyca, gołoledź lub temperatura powyżej 30 st. C.
b) jeżeli na wycieczkę zgłosi się poniżej 10 uczestników.


Zastrzega się możliwość zmian w programach wycieczek.
Uczestnicy wycieczek z opłaconą na bieżącą składką członkowską PTTK i wpisani na listę uczestników wycieczki są ubezpieczeni przez Zarząd Główny PTTK od następstw nieszczęśliwych wypadków. Teksty warunków ubezpieczenia są do wglądu u przewodnika. Pozostali biorą udział w w/w wycieczkach na własną odpowiedzialność i samodzielnie ubezpieczają się w PZU. Za uczestników nie ubezpieczonych organizator nie ponosi odpowiedzialności.
Na trasie uczestników obowiązuje podporządkowanie się wskazówkom przewodnika. Oddalający się od przewodnika z grupą przestają być uczestnikami tej wycieczki. Plan wycieczek opracował Kol. Antoni Zygnerski tel. kom. 0-694-069-604.
Informacji telefonicznej o wycieczkach udzielać będzie:
- Zofia Wągrowska, tel. (071)355-05-69.
- Biuro Oddziału PTTK Fabryczna ul. Kościuszki 13/5, któremu Koło PTTK nr 6 Polanka podlega organizacyjnie, czynne jest we wtorki i czwartki w godz. 11.00 – 15.00, numery telefonu: (071) 344-79-80 i 608-253-770
- Centrum Informacji Turystycznej, Rynek 14. 344-31-11, gdzie można otrzymać kopię programu wycieczek.
Informacja: na podstawie uchwały Zarządu Koła i Zarządu Oddziału z dnia 7.12.2012 za udział w wycieczkach członkowie PTTK opłacają 1 zł, a pozostali 2 zł. Opłaty pobierane są na wycieczce i wraz z rozliczeniem przekazywane są do kasy Oddziału. Z zebranych kwot Oddział pokrywa koszty delegacji przewodnika i koszty związane z przygotowaniem wycieczek, takie jak: pisanie programów wycieczek, kserowanie i materiały biurowe.
Składki członkowskie PTTK można opłacać na wycieczce lub w Biurze Oddziału.

Zapraszamy na wycieczki wszystkich zainteresowanych

 

Lipiec 2014 

 

Wystawa - otwarcie było 30 czerwca, ale czynna cały lipiec

Temat: Anna Pawłowska "CO W MEJ DUSZY GRA" (olej na płótnie)


ANNA PAWŁOWSKA


ur. 1964 w Goleniowie. Od 25 lat pracuje w Poczcie Polskiej jako asystent. Malowanie jest jej pasją i sposobem wyrażania swojego wnętrza.


Wystawa czynna do 31 lipca 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 


Termin: poniedziałek, 21 lipca 2014, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski ALFREDA KAMPY pt. "NASŁUCHIWANIE"

 

W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku ALFREDA KAMPY „Nasłuchiwanie"

 

ALFRED KAMPA


Wieloletni nauczyciel i pedagog. Od roku 2008 publikuje w Internecie jako „alfree”. Od maja 2010 roku uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych przez wrocławski Salonik Trzech Muz. Laureat konkursów literackich. Ma na koncie trzy autorskie książki poetyckie: „Człowiek: wszystko i nic” (2011), „Człowiek: zawsze i nigdy” (2012) i „Człowiek: wszędzie i nigdzie” (2013), stanowiące swoisty tryptyk, w którym dotyka znaczenia ludzkiej istoty i jej roli we wszechświecie, starając się wyłuskać najważniejszy aspekt współistnienia człowieka i kosmosu, rozumny przepływ fal emitowanych przez ludzki rozum pomiędzy pulsującymi falami kosmosu. Starając się powiązać elementy bezdusznej, surowej głębi kosmosu ze skomplikowaną i przepastną świadomością człowieka, poszukuje cząsteczek wspólnych i odróżniających jedno od drugiego, biorąc jednocześnie pod uwagę przenikanie się przestrzeni człowieka i przestrzeni kosmosu, zawieranie się jednego w drugim. Poszukiwania te ukazują chaos panujący zarówno w strukturze świata, jak i w ludzkich losach. Alfred Kampa nazywa swoją poezję „uściśloną”, wskazując tym samym na analityczne podejście do materii literackiej.

 

Czerwiec 2014

 

Termin: poniedziałek, 2 czerwca 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy Józef Józak "RYSUNEK, EKSLIBRIS"

 

JÓZEF JÓZAK


ur. 1951 w Jaksonowie k. Wrocławia. We Wrocławiu znalazł się w 1977 roku,. Pod okiem Janusza Halickiego, Andrzeja Żarnowieckiego, Marii Karpińskiej, Joanny Domaszewskiej i Tadeusza Wrońskiego rozwijał swój talent w dziedzinie rysunku, malarstwa olejnego oraz rzeźby (gł. w drewnie). Tu też przystąpił do Grupy "RYS", promującej małe formy graficzne, zwłaszcza ekslibris. Dziś poza licznymi rysunkami i projektami ekslibrisów, także pisze - złote myśli i wiersze, bardzo malarskie. Należy m.in. do Koła Literatów im. Zb. Herberta i Katolickiego Klubu Literackiego "Źródło". Ma na koncie wiele wystaw w kraju i za granicą, jak również spotkań z poezją i rysunkami, a także publikacji m.in. w katalogach i antologiach.

 

Wystawa czynna do 25 czerwca 2014 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


IMPREZA PLENEROWA

 

8 czerwca br. od godz. 9.00  wspólnie z Radą Osiedla ,, Żerniki” organizujemy imprezę plenerową  nie tylko dla dzieci
         pt;  ,, Kup i sprzedaj zabawkę”.Termin: poniedziałek, 9 czerwca 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 


Termin: poniedziałek, 16 czerwca 2014, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski IRENY BALIK pt. "WIDZIEĆ WIĘCEJ"


W programie wieczoru:  promocja najnowszego tomiku IRENY BALIK „Widzieć więcej” oraz piosenki do tekstów Ireny Balik w wykonaniu ELI KOŁODZIEJCZYK

                                       i jej gitary.


IRENA BALIK


ur. 8 czerwca 1953 r. we Wrocławiu. Przez wiele lat pracowała jako kustosz w jednej z bibliotek naukowych Wrocławia. Ze względu na pogarszający się wzrok od 2005 roku jest członkiem Polskiego Związku Niewidomych. Wiersze pisze od roku 1986. Od 2005 roku uczestniczy w salonikowych warsztatach literackich (jej utwory znajdują się we wszystkich antologiach warsztatowych ćwiczeń literackich). W 2008 roku ukazał się pierwszy zbiór jej wierszy pt. „In nuce”. Inspiracją są dla niej przeżycia osobiste, ludzie, których spotyka, książki i szeroko pojęta sztuka.Termin: poniedziałek, 23 czerwca 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


Termin: poniedziałek, 30 czerwca 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy Anna Pawłowska "CO W MEJ DUSZY GRA" (olej na płótnie)


W programie: koncert uczniów OSM I i II st.  im. K. Szymanowskiego.                
     

ANNA PAWŁOWSKA


ur. 1964 w Goleniowie. Od 25 lat pracuje w Poczcie Polskiej jako asystent. Malowanie jest jej pasją i sposobem wyrażania swojego wnętrza.


Wystawa czynna do 31 lipca 2014 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00
 

 

Maj 2014


Termin: poniedziałek, 5 maja 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy Eugeniusz Get Stankiewicz "KOTY" (miedzioryty) z prywatnej kolekcji Jolanty Kruszyny Radzickiej


EUGENIUSZ GET STANKIEWICZ
urodził się 14 maja 1942 roku w Oszmianie koło Wilna. Od 1961 do 1966 roku studiował architekturę na Politechnice Wrocławskiej.  W latach 1966-1972 uczył się grafiki i plakatu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu pod kierunkiem Stanisława Dawskiego i Macieja Urbańca. Dyplom magistra sztuki otrzymał w 1972 roku. W latach 1982-1985 prowadził Pracownię Grafiki Warsztatowej we wrocławskiej PWSSP, w 1986 roku - Bardzo Krótki Kurs Miedziorytu na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w roku akademickim 1992/93 - Krótki Kurs Miedziorytu we wrocławskiej PWSSP. Od roku 1995 tworzył Domek Miedziorytnika przy ulicy św. Mikołaja 1 we Wrocławiu. W roku 1998 powrócił do pracy w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 
Wystawa czynna do 30 maja 2014 r.
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 - 20.00Termin: poniedziałek, 12 maja 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 19 maja 2014, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski EWY MIKOSZ-MIEDZIŃSKIEJ  pt. "EWA Z NIEBA, EWA Z PIEKŁA"


W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku Ewy Mikosz-Miedzińskiej pt. "Ewa z piekła, Ewa z nieba"


EWA MIKOSZ-MIEDZIŃSKA urodziła się we Wrocławiu w 1951 r. Jest absolwentką filologii polskiej. Obserwacja życia, przyrody i refleksje skłoniły ją do ubrania swoich emocji w słowa. To taka zabawa, ale i arteterapia. Jej "pisadła" - jak sama je nazywa - długo leżały w szufladzie. Jest właścicielką Dziecięcego Studium Baletowego "Balerinka" założonego przez jej mamę Zofię Mikosz-Maszyńską w 1962 r. Taniec i muzyka wypełniają jej życie od najmłodszych lat. Polskie tańce narodowe i regionalne zajmują szczególne miejsce w jej sercu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się oprócz tego literatura, psychologia, pedagogika i wszelkie "łamigłówki" umysłowe.Termin: poniedziałek, 26 maja 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 

 

Kwiecień 2014

 

Termin: poniedziałek, 7 kwietnia 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy EWY JEDNORÓG  pt. "KOBIETA W SPORCIE" (malarstwo)


EWA ZOFIA BRYGIDA JEDNORÓG


Od 12 lat mieszka w Długołęce. Uprawia malarstwo olejne i  akwarelowe. Ulubionym tematem jej twórczości są pejzaże, architektura, zwierzęta i człowiek. W swoich obrazach opiewa piękno wsi polskiej i jej mieszkańców. Maluje na płótnie i na papierze dworki, pałace, kościoły, kapliczki i stare chaty, a także drzewa, krzewy, kwiaty, zwierzęta i ludzi. Od 2009 roku jest członkinią Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury we Wrocławiu. Należy też do Parafialnego Zespołu Caritas przy parafii pw. Św. Michała Archanioła w Długołęce i pełni w nim funkcję sekretarza. Pomaga ludziom pokrzywdzonym przez los lub nieumiejącym sobie poradzić z trudnościami życia codziennego. Realizacje na tle artystycznym przynoszą jej ogromną satysfakcję w życiu codziennym. Poza tym pisze wiersze. Prezentowała je m.in. na antenie Radia Rodzina. Uczestniczyła w wielu konkursach literackich i plastycznych, wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. we Wrocławiu, Oławie, Długołęce, Oleśnicy, Namysłowie, Krakowie, a także w Malmo (Szwecja).

 
Wystawa czynna do 30 kwietnia 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00Termin: poniedziałek, 14 kwietnia 2014, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 


 

Temat: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, godz. 18.00
Temat: wieczór autorski JOANNY TURCZYN pt. "KWIAT ZAKAZANEGO DRZEWA"


W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku Joanny Turczyn pt. "Kwiat zakazanego drzewa"

 

JOANNA TURCZYN mieszka i pracuje jako nauczycielka języka polskiego i edukacji wczesnoszkolnej w Złocieńcu. Długo pisała do szuflady. Od 2011 roku jest związana z portalem E-literaci. Zamieszczane na nim wiersze złożyła w debiutancki tomik "Przystań". Ponadto publikuje na eMultipoetry oraz w Kronikarzu Obywatelskim, w antologiach, m. in. IV Antologii "Nagie serca", wydanej przez Stowarzyszenie Autorów Polskich, którego od 2012 roku jest członkiem oraz zeszytach literackich. W 2012 roku wydała dwa tomiki poetyckie: "Myśli w stos poukładane" oraz "Jesiennienie". Jest autorką opowiadania "Pasażerka", opublikowanego w zbiorze "Książki Moja Miłość". W 2013 roku ukazał się "Kwiat zakazanego drzewa".
 
Gościem specjalnym wieczoru będzie Marta Świderska-Pelinko, członek ZLP, krytyk i tłumacz.
Poniżej fragment jej recenzji tomiku "Kwiat zakazanego drzewa":
"Kwiat zakazanego drzewa" to najnowszy, czwarty tomik poezji Joanny Turczyn. Poetka po mistrzowsku zderza w nas współczesny i nie tak bardzo odległy świat własnej wyobraźni z  realnym. Jej poezja jest jak muzyka; głośna i cicha, drapieżna i delikatna, dynamiczna i spokojna, a poprzez intonację słów, znaczeniowe połączenia i precyzję obrazów staje się nasycona emocjami i oryginalnością.

 

 

 

Marzec 2014

 

Termin: poniedziałek, 3 marca 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy Marii i Malwiny Matusiewicz pt. 2M2

 

Maria Matusiewicz "Moje rękoczyny" (decoupage)
Malwina Matusiewicz "Moje spojrzenia" (fotografie)

Motto wystawy:
"Wykorzystujmy swój czas, on tak szybko ucieka i nigdy nie wraca."


MARIA MATUSIEWICZ - "Moje rękoczyny"
Z wykształcenia ekonomistka - księgowa. Całe zawodowe życie liczyła cudze pieniądze, a dziś namiętnie liczy serwetki ze swojej imponującej kolekcji. Spotkanie z Akademią Sztuki Trzeciego Wieku, której jest absolwentką, pobudziło jej wyobraźnię i pozwoliło rozwijać nowe, nieznane dotąd przestrzenie w jej życiu. Z radością poznaje różne techniki, ale decoupage daje jej najwięcej satysfakcji. Uzależniona od drewienek, kleju i kolorowych papierków, wolny czas spędza w swojej malutkiej domowej pracowni. Kreuje, dekupażuje, ozdabia - to zajmuje jej myśli, ręce i bardzo odpręża.

 

MALWINA MATUSIEWICZ - "Moje spojrzenia"
Fotograf, filolog, miłośniczka podróży z aparatem po świecie widzialnym i niewidzialnym. W centrum jej obiektywu zawsze znajduje się Człowiek. Postrzegany i odbierany Sercem, w poszanowaniu swej wielowymiarowej odrębności. "Moje spojrzenia" to część projektu zrealizowanego dzięki zaufaniu, jakim obdarzyła ją grupa Ludzi z zespołem Downa, dzieląc się z nią swoimi najskrytszymi marzeniami. Jej Bohaterowie są uczniami sewilskiej szkoły tańca Danza Mobile.


 
Wystawa czynna do 31 marca 2014 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00


Termin: poniedziałek, 10 marca 2014, godz. 18.00
Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 17 marca 2014, godz. 18.00
Temat: wieczór autorski Katarzyny Georgiou pt. "Wiośniane przebudzenie"

 

Spotkanie z poezją i prozą poetycką Katarzyny Georgiou z tomików "Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem" i "Dychotomia Mojej Kobiecej Natury"

 

Oprawa muzyczna:
Beata Sielicka Kowalska - gitara i śpiew

 

KATARZYNA GEORGIOU jest wrocławską poetką, autorką tomików "Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem" (Wrocław 2013) i "Dychotomia Mojej Kobiecej Natury" (Tolkmicko 2010), trzech tomików wierszy dla dzieci: "Strefa Bałaganu" (Wrocław 2013), "Dziecięcy Świat – wiersze dla smyków z wyobraźnią" (Tolkmicko 2010) i "Imagination’s Light" (Warszawa 2011) w języku angielskim, oraz albumu dla kobiet "Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne" (Warszawa 2010). Z pasją pracuje z dziećmi jako anglista w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym "Alis" we Wrocławiu, a jej warsztaty literacko-plastyczne, prowadzone z twórczym zaangażowaniem w wielu bibliotekach publicznych na terenie województwa dolnośląskiego, są cenione w kręgach szkolno-przedszkolnych. Autorka czynnie uczestniczy w działających Kręgach Kobiecych i wielu warsztatach rozwoju osobistego. Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w szkole laboratoryjnej Seneca College Lab School oraz jako wykładowca kursów ECE w Seneca College w Toronto. Pobyt w kraju Klonowego Liścia to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian – rdzennych mieszkańców tej malowniczej ziemi.
Czytelnik, biorąc jej tomiki poezji do ręki, może się spodziewać przekazu ciepła i miłości wywołujących uśmiech i refleksje. Redaktor Wojciech Sodoś porównał jej twórczość, a szczególnie album "Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne" do ogrodu rozświetlającego szarzyznę dnia. Profesor Miodek natomiast zachwycił się szczególnie książką "Dziecięcy Świat – tomik wierszy dla smyków z wyobraźnią", nazywając ją "świeżym oddechem po tym
wszystkim, co się proponuje pokoleniu mojego wnuczka". Poetka stara się dostarczać tęczowych i wielobarwnych chwil, afirmować piękno w tym chaosie zalewających nas informacji i refleksyjne wytchnienie od codziennego zabiegania i chronicznego braku czasu na życie pełnią doznań.


Termin: poniedziałek, 24 marca 2014, godz. 18.00
Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 31 marca 2014, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
  

 

Luty 2014

 

Termin: poniedziałek, 3 lutego 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy malarstwa intuicyjnego Anny Szurlej  pt. "MOJA PERCEPCJA ŚWIATA"

 

W programie wernisażu KONCERT na gongach i misach tybetańskich w wykonaniu autorki obrazów

 

ANNA SZURLEJ
Nauczycielka intuicyjnego malowania Vedic Art, terapeutka dźwiękiem mis tybetańskich i gongów.
Odkąd pamiętam, rysowałam - mówi. - Kopiowałam to, co inni utrwalili na fotografii bądź obrazie i starałam się oddać to jak najwierniej. Teraz wiem, że tamta potrzeba perfekcjonizmu na wiele lat pozbawiła mnie radości tworzenia i swobodnego wyrażania siebie. Farby, kolor, struktura, pędzel i płótno pozostawały poza moją percepcją, w sferze marzeń. Dwa lata temu po raz pierwszy stanęłam przed czystym blejtramem z farbami i pędzlem w dłoni. Poczułam ogromną radość, a dreszcz oczekiwania przepełniał moje ciało. To był niezwykły czas. Czas tworzenia obrazów, czas spotkania z samą sobą i podążania za wewnętrznym głosem, czas czerpania inspiracji z ciszy własnego serca oraz poznania siebie w procesie kreacji. Jednak przede wszystkim doświadczałam niezwykłej wolności wyrażania siebie, swoich uczuć, emocji poprzez barwy, struktury, formy, a wszystko poza intelektem. Według Vedic Art krytyka w sztuce nie powinna mieć miejsca i zgodnie z tym przesłaniem zapraszam Was do doświadczania moich obrazów poprzez serce. Oglądajcie je oczami własnej duszy, poczujcie ich emanację. Czym są dla Was, czy i jakie uczucia oraz emocje w Was wywołują?


 
Wystawa czynna do 26 lutego 2014 r. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00Termin: poniedziałek, 10 lutego 2014, godz. 18.00
Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 Termin:  środa, 12 lutego 2014, godz. 18.00
Temat:  SALONIKOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY

 

W pierwszej części wieczoru przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich.
W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.

W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej części wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!Termin poniedziałek, 17 lutego 2014, godz. 18.00
Temat:  wieczór autorski Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak pt. "Na moich ścieżkach do Słowa"


ELŻBIETA ŚNIEŻKOWSKA-BIELAK

Poetka, pisarka, autorka książek dla dorosłych i dla dzieci. Mieszka w Gryfowie Śląskim. Jest już na emeryturze, chociaż cały czas pracuje twórczo. Swoje życie związała z oświatą. Była nauczycielką języka polskiego. W 1972 roku ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Jest członkinią Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich we Wrocławiu. Zaczęła pisać jako dziewięcioletnia dziewczynka i od tej pory jej przygoda z piórem trwa. Ma na koncie wiele publikacji w czasopismach literackich i lokalnych, w tym także dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1984 roku tomikiem "Świątki ciszy". Inne jej publikacje to m.in.: zbiorki wierszy "Aluzje do serca" (1997), "Pomiędzy..." (2003), "Miniatury karkonoskie" (2007); powieść "Weronika" (2004); zbiór opowiadań "Odlot motyla" (2006); tomik liryków religijnych "Moja mała adoracja" (2006); zbiorek wierszy i piosenek dla dzieci "Poszumianki znad Kwisy" (2007), zbiór wierszy, opowiadań i bajek dla dzieci "Czekam na bajkę" (2008); książka dla logopedów i nauczycieli nauczania początkowego "Mówię wyraźnie" (2008); mini-powieść dla dzieci starszych "Chłopaki z domku na drzewie"(2010). Współpracuje z wieloma wydawnictwami, gdzie regularnie wydaje głównie książeczki i czytanki dla dzieci.

Więcej informacji o autorce pod adresem www.sniezkowska.pl


Termin:poniedziałek, 24 lutego 2014, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

Styczeń 2014

 

Termin: środa, 8 stycznia 2014, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy fotografii ANNY SOBCZUK pt. "Szron"
 
W programie wernisażu:

koncert skrzypcowy w wykonaniu BARTKA NOWAKA,
tegorocznego dyplomanty Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu


Wystawa czynna do 29 stycznia 2014 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00


ANNA SOBCZUK
urodziła się we Wrocławiu na początku lat 60. ubiegłego wieku. Jej ulubiona dzielnica to Sępolno. Pracuje w szkole. Zdjęcia przy różnych okazjach robi od kilku lat. Cierpliwie, jak twierdzi, znoszą to jej bliscy, znajomi i przyjaciele, a szczególnie rodzina. Jest im za to wdzięczna, bo bez nich nie byłoby tej wystawy. Przez patrzenie obiektywem na ludzi i przyrodę — mówi — wracam chyba do świata dzieciństwa. Dla mnie  jest w tym zajęciu coś z beztroski, czystej radości, wytchnienia. Coś z balsamu dla duszy. To wielki plus bycia amatorem. Ponoć drugi skok spadochronowy jest trudniejszy niż pierwszy, bo skoczek już wie, co go czeka… Mam nadzieję, że moje amatorskie fotopodglądanie świata przyrody, prezentowane po raz drugi właśnie, nie zawiedzie życzliwego Odbiorcy, a szorstki i zimowy temat dostarczy ciekawych przeżyć. A zatem ośmielam się zaprosić na moją drugą wystawę fotografii do serdecznego zakątka Wrocławia, jakim jest Salonik Trzech Muz.

 


Termin: poniedziałek, 13 stycznia 2014, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


Termin: poniedziałek, 20 stycznia 2014, godz. 18.00
Temat: wieczór autorski LEOKADII BAJRAKOWSKIEJ pt. "Spełnienie"

 

W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku wierszy poetki pt. "Spełnienie"


LEOKADIA BAJRAKOWSKA
Urodzona w Sławkowie, od 1945 r. wrocławianka. Literatura od zawsze była jej pasją. Jej utwory to wiersze liryczne o różnym zabarwieniu emocjonalnym. W twórczości często sięga do własnych przeżyć, zadumy nad przemijaniem. Ma na koncie publikacje w pismach lokalnych. Wyróżniona w XXIII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim w Sławkowie (2008) i Nowej Rudzie. Jej poezja i proza ukazały się w almanachach "Bariera Słowa", wydanych przez Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Wydała trzy tomiki wierszy: "Tylko nenufarów brak" (2008), "Kuszenie" (2010) oraz "Spełnienie" (2010). Wiersze z tego ostatniego głównie zaprezentuje podczas wieczoru w Saloniku Trzech Muz.

 


Termin: poniedziałek, 27 stycznia 2014, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE
 
  

 

Grudzień 2013

 

Termin: sobota, 7 grudnia 2013, godz. 17.00

Temat: otwarcie wystawy fotografii MARTY BANAŚ  pt. "Ludzie"
 
W programie wernisażu:


koncert gitarowy w wykonaniu ARTURA KOZY

 

Wystawa czynna od 31 grudnia br. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 

MARTA BANAŚ


Obecnie studiuje pedagogikę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie. Wcześniej, zaraz po ukończonym liceum, zaczęła dwuletnie studia fotograficzne w Krakowskiej Szkole Artystycznej. "Od zawsze towarzyszył mi temat fotografii" - mówi - "ciekawił mnie, ale nigdy nie robiłam zdjęć tak na poważnie, fotografowałam, ponieważ sprawiało mi to ogromną przyjemność. Dopiero w trzeciej klasie liceum, kiedy to coraz bardziej zastanawiałam się, co tak naprawdę chcę robić w życiu, uzmysłowiłam sobie, że przecież mogę robić to, co kocham, czyli zająć się fotografią profesjonalnie. Od zawsze również chciałam iść na pedagogikę, ale nie żałuję decyzji dotyczącej studiów fotograficznych, nauczyłam się bardzo dużo, w wolnym czasie dalej mogę rozwijać moją pasję i wykonywać sesje zdjęciowe, a zarazem kształcić się dalej na innych studiach. Interesuje mnie fotografia znajdująca się w obszarze pomiędzy modą a portretem, największą inspiracją są dla mnie ludzie. Na moich zdjęciach chcę pokazać emocje, osobowość człowieka. Aparat jest częścią mojego codziennego życia, używam go, gdy gdy tylko coś mnie poruszy, np. sposób, w jaki wpada słońce przez okno, ale gdy chodzi o sesje reżyserowane to lubię mieć przygotowany w głowie obraz, który później staram się odtworzyć za pomocą aparatu. Poprzez fotografię mogę podzielić się z widzem tym, co czuję i jak widzę świat.
 


 

Termin: poniedziałek, 9 grudnia 2013, godz. 18.00

Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 16 grudnia 2013, godz. 18.00


Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE - WARSZTATOWA WIGILIA
 

 

 

Listopad 2013 

 

Termin: poniedziałek, 4 listopada 2013, godz. 18.00

Temat:  otwarcie wystawy RENATY ZAGAJCZYK  pt. "Piękno nadodrzańskich ogrodów" (kompozycje kwiatowe)
 
W programie wernisażu:
 
promocja najnowszego „Kalendarza autorskiego” z wierszami i obrazkami  RENATY ZAGAJCZYK
oraz prezentacja wierszy wybranych z różnych tomików poetyckich Autorki
 
Wystawa czynna od 27 listopada w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 – 20.00

 

RENATA ZAGAJCZYK
Wrocławianka, urodzona w Namysłowie. Poetka. Twórca regionalny (ikebany, stroiki świąteczne, pisanki, przestrzenne i płaskie kompozycje kwiatowe). Swoją twórczość prezentuje na rozmaitych wystawach i kiermaszach sztuki ludowej. Laureatka wielu nagród i wyróżnień w konkursach poetyckich i plastycznych (m.in. Europejskim Konkursie „Mistrzyni Sztuki Słowa — Ponad Granicami”, organizowanym przez Polka International Wrocław.   
Autorskie publikacje: „Kwiaty” (2003), „Cała ja” (2003), „Modlitwy” (2003), „Echa kolędy i zapach maku” (2003), „44 motyle” (2004), „Drzewo człowiecze” (2005), „Co było — co jest” (2006), „Moje obrazki. Poradnik” (2008), „Życie jak droga” (2011), kalendarze autorskie wydawane począwszy od 2006 roku, oraz „Przeszłość jest bramą w przyszłość” (2012), autobiografia napisana wspólnie z bratanicą Agnieszką Biegańską.
Związana z Salonikiem Trzech Muz i Osiedlowym Klubem „Polanka”. Z zawodu nauczycielka, obecnie na emeryturze.
 


 

Termin:  poniedziałek, 11 listopada 2013, godz. 16.30
Temat:  PATRIOTYCZNY WIECZÓR LITERACKO-MUZYCZNY
              pt. "Nie dajmy zginąć poległym" (Zbigniew Herbert)

 

Oprawa muzyczna:
Chór „BASILICA CANTANS” pod dyrekcją Mirosławy Jury-Żegleń

Referat:  Jarosław Jaroszewicz

Warsztaty literackie: Agnieszka Halicka


Termin: piątek, 15 listopada 2013, godz. 18.00

SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 Temat: poniedziałek, 18 listopada 2013, godz. 18.00

KONCERT KAMERALNY JANA BASTERA

 

JAN BASTER - lat 61, wrocławianin od urodzenia, mieszkaniec Kleczkowa, zapalony cyklista, gitarzysta - samouk. Swoją pasję muzykowania rozwija od wielu lat. Uwielbia country i ballady. Od dwóch lat komponuje muzykę, do której w większości teksty pisze Zenek Gutowski. Występował już na kilku imprezach, organizowanych przez DK "Bakara" SM "Metalowiec". Brał udział w pierwszej edycji konkursu "Kawałek Wrocławia" z własną kompozycją "Mój Kleczków". Gra także na harmonijce ustnej.

 


 


Termin: poniedziałek, 25 listopada 2013, godz. 18.00

SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 

 

Październik 2013

 

OBLICZE TEJ ZIEMI
NA KARTKACH POCZTOWYCH FILOKARTYSTY Stanisława Chmury
PAŹDZIERNIK - 2013
Autor za swą działalność wystawienniczą uhonorowany został odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Listem Gratulacyjnym Marszałka Dolnego Śląska,

Nagrodą Październikową Wrocławia, Złotą Odznaką T.M.W. oraz wycieczką do Europarlamentu w Brukseli Każdy może się przyczynić do zwiększenia tej
kolekcji przekazując choćby skromną ilość widokówek na tak wspaniały, społeczny cel.

Stanisław Chmura - autor, zbiera pocztówki i widokówki od wielu lat. Dzięki ludziom dobrej woli zgromadził już ponad siedemdziesiąt pięć tysięcy sztuk.Segreguje
je tematycznie, a z wybranych tematów tworzy okolicznościowe wystawy na potrzeby „Małej Kultury”, aby zachować je od zapomnienia. Dzieli się w ten sposób
swoim zbiorem z szeroką publicznością.
W temacie „Oblicze tej ziemi” widzimy jej uroki, są tu pokazane: góry, lasy, groty, pola uprawne, wodospady, chleb-sól, wulkany, gady-płazy, wiosna, konie, lato,
leśne zwierzęta, jesień, motyle, zima, ptaki, zachód Słońca.
Adres do korespondencji:
ul. Bałuckiego 10/5
50-034 Wrocław
tel.: 717884562, kom. 691963808

 

 

Termin: 21 października 2013r., poniedziałek godz. 18.00

Temat: wieczór autorski "Na skrzydłach marzeń"
             poezja i proza poetycka z najnowszego tomiku Katarzyny Georgiou
             Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem

 

Oprawa muzyczna: Beata Sielicka-Kowalska, gitara i śpiew

 

KATARZYNA GEORGIOU 

jest wrocławską poetką, autorką tomików Światy dwa w pogoni za Leśnym Lichem (Wrocław 2013) Dychotomia Mojej Kobiecej Natury (Tolkmicko 2010), dwóch
tomików wierszy dla dzieci; Dziecięcy Świat – wiersze dla smyków z wyobraźnią (Tolkmicko 2010) i Imagination’s Light (Warszawa 2011) w języku angielskim

oraz albumu dla kobiet Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne (Warszawa 2010).
Z pasją pracuje z dziećmi jako anglista w Niepublicznym Zespole Edukacyjnym „Alis” we Wrocławiu, a jej warsztaty literacko-plastyczne, prowadzone

z twórczym zaangażowaniem w wielu bibliotekach publicznych na terenie województwa dolnośląskiego, są cenione w kręgach szkolno-przedszkolnych.

Autorka czynnie uczestniczy w działających Kręgach Kobiecych i wielu warsztatach rozwoju osobistego.Wiele lat spędziła na emigracji w Kanadzie, gdzie

pracowała jako nauczyciel wychowania przedszkolnego w szkole laboratoryjnej Seneca College Lab School oraz jako wykładowca kursów ECE w Seneca College

w Toronto. Pobyt w kraju Klonowego Liścia to dla niej także okres fascynacji naukami i kulturą Indian – rdzennych mieszkańców tej malowniczej ziemi.
Czytelnik, biorąc jej tomiki poezji do ręki, może się spodziewać przekazu ciepła i miłości wywołujących uśmiech i refleksje.
Redaktor Wojciech Sodoś porównał jej twórczość, a szczególnie album Czas obietnicy – Macierzyństwo magiczne do ogrodu rozświetlającego szarzyznę

dnia. Profesor Miodek natomiast zachwycił się szczególnie książką Dziecięcy Świat – tomik wierszy dla smyków z wyobraźnią nazywając ją „świeżym oddechem

po tym wszystkim, co się proponuje pokoleniu mojego wnuczka”. Poetka stara się dostarczać tęczowych i wielobarwnych chwil, afirmować piękno w tym chaosie zalewających nas informacji i refleksyjne wytchnienie od codziennego zabiegania i chronicznego braku czasu na życie pełnią doznań. 

 

Wrzesień 2013

 

Termin: 23 września 2013 roku, o godz. 18.00

 
Temat: wieczór autorski IZABELI MONIKI BILL
              pt. "Sztuka jedzenia jabłek"
 
 
Sama autorka - która podczas tego wieczoru będzie Czarownicą Poezji ze swoją nową Księgą Jabłkową - tak zachęca do przyjścia na to spotkanie:
"Jeśli nie chcesz skończyć jak Królewna Śnieżka, co jeść jabłek nie umiała,
przyjdź do Saloniku Trzech Muz (które też były czarownicami). Jabłka będzie zaklinać na wiolonczeli ANNA RODAK."
 
W programie wieczoru:

promocja najnowszego tomiku wierszy IZABELI MONIKI BILL
„Sztuka jedzenia jabłek”
w oprawie muzycznej ANNY RODAK (wiolonczela)

oraz wiersze wybrane z poprzednich tomików Autorki,
świętującej 10-lecie pracy twórczej!
 
IZABELA MONIKA BILL


urodzona we Wrocławiu 27 maja 1982 roku, z wykształcenia nauczyciel języka polskiego po wrocławskim Kolegium Nauczycielskim ukończonym w 2005 roku. Zawód wykonywany: pracownik administracyjno-biurowy. Przez rok asystentka Bogusława Litwińca. Poetka, promotorka kultury, sopranistka w chórze Canta Nobiscum, współredaktorka dodatku literackiego „Myśli polskiej”, współautorka 17 almanachów w Polsce i za granicą. Wydała 3 tomiki: „Seksapil duszy” (2011), „Kameleony” (2012), „Sztuka jedzenia jabłek” (2013).
Prowadzi dwie autorskie strony: www.kochankapoezji.op11.pl  oraz www.kochankapoezji.jimdo.com
Członkini Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta Oddział Wrocław, Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział II Warszawa, Grupy Literackiej NURT z Lubania, Saloniku 3 Muz we Wrocławiu, Katolickiego Klubu Literackiego „Źródło” we Wrocławiu, Regionalnego Klubu Literackiego z Działoszyna; sympatyczka Stowarzyszenia Jeleniogórski Klub Literacki. Jej wiersze były czytane w radio Judo w Tychach. Jej wieczorki prowadzili m.in.: Tadeusz Lira-Śliwa, Bogusław Litwiniec, Leszek Żuliński, Kazimierz Burnat, Ewa Syska czy Igor Wieczorek.
Oprócz poezji w kręgu jej zainteresowań pozostaje grafika, fotografia, podróże, kolej, motoryzacja (pisze erotyki motoryzacyjne), góry, koty, opuszczone miejsca, pozowanie. Swoje zdolności aktorskie pokazała w takich produkcjach TV, jak: „Czyja wina” (odc. 20), „Dlaczego ja” (odc. 337), „Trudne sprawy” (sezon 5, odc. 313), „KamaSutra Show” (odc. 43), „Głęboka woda” (sezon 2) oraz „Pierwsza miłość”.
 
Więcej na  stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce "KALENDARZ".

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

Termin: poniedziałek, 9 września 2013 roku, o godz. 18.00

 
Temat: wieczór autorski VIOLETTY RÓŻY PAWŁOWSKIEJ
             pt. "Krucjata"
 
 
W programie wieczoru:

promocja najnowszego tomiku wierszy VIOLETTY RÓŻY PAWŁOWSKIEJ
„Krucjata”
 
VIOLETTA RÓŻA PAWŁOWSKA
Z zawodu pielęgniarka. Projektantka wnętrz, specjalistka Feng Shui. Nieustannie dąży do samopoznania, choć wie, że to niekończący się proces.
Wydała dotąd sześć tomików wierszy: „Przenikliwość wiatru” (2004), „Serce niesione wiatrem” (2005), „Wiatr i Róża” (2006), „Nie zgubić siebie” (2008), „Maski” (2011) oraz najnowszy „Krucjata” (2013). Jest również autorką „Doliny Światła”, poradnika, opatrzonego podtytułem „Nosce te ipsum — Poznaj samego siebie”. W planach ma kolejne tego typu pozycje.

Od autorki:
Człowiek to wieczny wojownik. Rycerz, który przeciera wciąż nowe szlaki, poszukując spełnienia. Czasami, dążąc do niego, traci grunt pod nogami, wiatr wieje mu w oczy, upada na duchu. Zbroja wiary we własne możliwości okazuje się niewystarczająca, a cel mglisty. Nieraz patrząc ku dalekim horyzontom, tęskni… Za sobą samym? Tym prawdziwym, którego poznać można tylko w drodze, w walce z własnymi słabościami, które — kiedy przyjrzeć im się z bliska — pokazują, ku czemu dążymy. Celem tej krucjaty jest pewność, że mimo ran i zmęczenia, z pochodnią miłości jesteśmy w stanie zdobyć każdą twierdzę.
 
Więcej na stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce "KALENDARZ".

 

 

Sierpień 2013


Termin: poniedziałek, 5 sierpnia 2013, godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy MAŁGORZATY GAŁWIACZEK pt. "Fontanna radości" (malarstwo intuicyjne)
 
W programie wernisażu: KONCERT na gongach i misach tybetańskich w wykonaniu Autorki wystawy MAŁGORZATY GAŁWIACZEK
                                         oraz BARBARY WARWASZYŃSKIEJ

Wystawa czynna do 31 sierpnia
w poniedziałki, środy, piątki
w godz. 16.00 – 20.00


MAŁGORZATA GAŁWIACZEK

 

W życiu bym nie pomyślała, że mogę, że umiem malować. Przez wiele lat nawet mi to przez myśl nie przeszło — mówi sama o sobie. Zauważa jednak, że wpatrywać się w obrazy mogła godzinami. Fascynowały ją. Trzy lata temu odkryła, że malowanie to sprawa nie tylko talentu, ale otwartości. A stało się to podczas warsztatów vedic art — malarstwa intuicyjnego. To one otworzyły oczy pani Małgorzacie i nagle okazało się, że malowanie to czynność niezwykle przyjemna i… że po prostu można — wystarczy tylko wyzbyć się myśli, że malarstwem mogą zajmować się tylko wykształceni artyści, że my nie będziemy potrafili.
Obrazy Małgorzaty Gałwiaczek są niezwykle kolorowe, pełne energii, emanują życiem. Nie znajdziemy tam konkretnych postaci, nie wypatrzymy znajomych miejsc, ale na pewno przeniosą nas w świat pełen pozytywnych uczuć i być może zaczniemy widzieć otoczenie w nieco bardziej „różowych” barwach.
 

 

 

 

Lipiec 2013 


Termin: poniedziałek, 1 lipca 2013 roku, o godz. 18.00

Temat: otwarcie wystawy IWONY SZABARKIEWICZ pt. "Po zmierzchu" (sgraffito tuszowe)
 
W programie wernisażu:  KONCERT w wykonaniu ARTURA KOZY (gitara)
 
IWONA SZABARKIEWICZ


W ubiegłym roku ukończyła licencjat na wydziale pedagogiki z edukacji artystycznej. Prowadzi warsztaty z rękodzieła z dziećmi i osobami dorosłymi. Sztuki plastyczne od dawna ją interesowały. Maluje na tkaninie, z masy solnej tworzy anioły, koty, sowy i wszystko, co tylko się da. Ale obecnie inspiruje ją sgrafitto tuszowe. Jest to technika plastyczna znana od bardzo dawna. Polega na zdrapywaniu czarnej powierzchni celem odkrycia kolorów ukrywających się pod nią.
Wystawa nosi tytuł „Po zmierzchu”, ponieważ przedstawia osoby, które wieczorem patrzą przed siebie.
A co widzą? Odpowiedź na to pytanie autorka pozostawia nam, odbiorcom, i naszej interpretacji.
Prace Iwony Szabarkiewicz można obejrzeć na blogu www.swiatwiedzmy.blogspot.com  
 
 
Więcej na  stronie www.salonik3muz.republika.pl w zakładce KALENDARZ.


 

Czerwiec 2013

 

Termin: poniedziałek, 3 czerwca 2013, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy IWONY SUCHAŃSKIEJ-HIMIK pt. "Kurze opowieści" (ilustracje)

 

W programie wernisażu:

 

KONCERT w wykonaniu bluesmana ROMUALDA KULI

 Wystawa czynna do 26 czerwca 2013r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

IWONA SUCHAŃSKA-HIMIK

 

Ilustratorka książek dla dzieci, przedstawia "Kurze opowieści" - historie zainspirowane artystycznym blogiem "Illustration Friday". Prace powstają spontanicznie od 2005 roku, a te prezentowane na wystawie stanowią tylko niewielki fragment z bogatego zbioru autorki. Większość z nich można zobaczyć na stronie http://www.ilustracje-issi.blogspot.com/ Wykonane akwarelą i tuszem, posiadają charakterystyczny styl, nie brakuje im przy tym lekkiej formy i specyficznego poczucia humoru. A dlaczego właśnie kury? Jak przekonuje autorka: "No cóż... to przecież przesympatyczne, ciekawskie stworzenia, na które zwykle nie zwracamy naszej uwagi."
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy.


 
Termin: sobota, 8 czerwca 2013, godz. 13.00
Temat: 
XV-LECIE SALONIKU TRZECH MUZ - IMPREZA PLENEROWA


Miejsce: podwórko w kwadracie ulic Żmigrodzka, Kasprowicza, Bończyka, Zawalna przed wejściem do Saloniku Trzech Muz

W programie:

• wystawa plenerowa "15 artystów pod chmurką na XV-lecie Saloniku Trzech Muz"
• prezentacje poetyckie "15 poetów pod chmurką na XV-lecie Saloniku Trzech Muz"
• prezentacje i warsztaty rękodzieła artystycznego
• pokaz tańca współczesnego w wykonaniu Szkoły Tańca "FLASHDANCE"

• KONCERTY
  

    - akordeoniści OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu
    - Big Band Politechniki Wrocławskiej

    - Chór "Basilica Cantans"

    - koncert na instrumentach archaicznych
    - prezentacje muzyczne MDK Fabryczna


Imprezę wspiera drużyna harcerska "Ślężanie"


Termin: poniedziałek, 10 czerwca 2013, godz. 18.00
Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIETermin: poniedziałek, 17 czerwca 2013, godz. 18.00
Temat
wieczór autorski
ALFREDA KAMPY pt. "Człowiek: wszędzie i nigdzie"

W programie wieczoru
prezentacja tomiku wierszy ALFREDA KAMPY "Człowiek - wszędzie i nigdzie"

                                  oraz występy uczniów wrocławskich szkół muzycznych

 

ALFRED KAMPA

 

Wieloletni nauczyciel i pedagog. We wczesnej młodości recytator, w czasach studenckich aktor w studenckim Teatrze Literackim „STYL”. Do pisania powrócił na emeryturze, w 2007 roku. Od roku 2008 publikuje w Internecie jako „alfree”. Od maja 2010 roku uczestniczy w warsztatach literackich organizowanych przez wrocławski Salonik Trzech Muz. Laureat konkursów literackich. W jego tekstach zauważa się chęć docierania do tajemnic istnienia i wiązania natury wszechświata z ludzką naturą. Alfred Kampa nazywa swoją twórczość mianem poezji uściślonej - wiele tutaj określeń związanych bardziej z techniczną stroną życia niż z jego poetyckością, co wynika ze ścisłego wykształcenia poety i jego zainteresowań strukturą przestrzeni. Debiutował tomikiem „Człowiek: wszystko i nic” (2011). Jego kontynuacją była wydana rok później kolejna książka poetycka zatytułowana "Człowiek: zawsze i nigdy" (2012). Zwieńczeniem swoistego tryptyku jest najnowszy tomik zatytułowany "Człowiek: wszędzie i nigdzie", który autor będzie promował podczas wieczoru.

 


Termin: poniedziałek, 24 czerwca 2013, godz. 18.00

Temat:  SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 


Maj   2013

 

Termin:  piątek, 3 maja 2013, godz. 18.00
Temat: wieczór patriotyczny z okazji Święta Konstytucji 3 Maja 
"ŻOŁNIERZOM RZECZPOSPOLITEJ"


W programie
piosenki Jacka Kaczmarskiego

                    śpiewa MAREK JASTRZĘBSKI

                    słowo o żołnierzach: Zbigniew MarzecTermin: poniedziałek, 6 maja 2013, godz. 18.00
Temat: otwarcie wystawy  
JOLANTY KRUSZYNY RADZICKIEJ  pt. "Czarno na białym" (techniki mieszane)

Wystawa czynna do 29 maja 2013 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

W programie wernisażu: KONCERT w wykonaniu duetu Paweł Scharoch (skrzypce) i Marek Kopel (gitara)

 

 

JOLANTA KRUSZYNA RADZICKA

 

Od autorki: "Akademia Sztuki Trzeciego Wieku, której jestem absolwentką, to miejsce, gdzie można realizować dotąd niespełnione marzenia, poznać różne    techniki twórczości artystycznej. Papier czerpany stał się tworzywem, z którym postanowiłam się zmierzyć, głównie podczas warsztatów w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, pod opieką artystyczną Krystyny Dyrdy-Kortyki, mistrzyni w sztuce papieru. Tak powstały kompozycje na granicy malarstwa i grafiki. Dla mnie papier czerpany ma podwójne znaczenie - to właściwe, bo powstaje z czerpania masy papierniczej na sito, i to ważniejsze, że czerpię radość, a czasem i satysfakcję z tworzenia prac na papierze czerpanym."

"Czarno na białym" to kolejna wystawa indywidualna Jolanty Kruszyny Radzickiej w Saloniku Trzech Muz.
Termin:  poniedziałek, 13 maja 2013, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY
LITERACKIE
 


 
Termin poniedziałek, 20 maja 2013, godz. 18.00
Temat: wieczór autorski  KATARZYNY FEDYK pt. "Cykle i Metamorfozy"

W programie wieczoru:
promocja najnowszego tomiku wierszy Katarzyny Fedyk pt. "Cykle i Metamorfozy"

Od Autorki:

"Drogi Czytelniku! Od przeszło czterdziestu lat mieszkam we Wrocławiu. Studiowałam europeistykę na Wydziale Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych. Piszę: wiersze, prozę, krótkie szkice literackie. W wolnych chwilach maluję, fotografuję. Od kilku lat oswajam i pogłębiam swoje umiejętności, talenty na spotkaniach i warsztatach rozwojowych. Wszystkim - dotychczas spotkanym - Mistrzom i Nauczycielom z serca dziękuję. W lutym 2012 roku wydałam swój pierwszy tomik wierszy - "Równo-Ważne Związki". Dotychczas publikowałam w antologiach wrocławskiego Saloniku Trzech Muz. Moje wiersze,przetłumaczone na język serbski, ukazały się w "Antologii Miłości" pod red. Olgi Lalić-Krowickiej. Tomik dedykuję tym, którzy zbliżają się do zrozumienia, że potrzebujemy inspiracji, duchowości, mistyki."Termin: poniedziałek, 27 maja 2013, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE  WARSZTATY  LITERACKIE 


 

Kwiecień 2013

 

Termin  8 kwietnia 2013, poniedziałek, godz. 18.00

Wystawa czynna do 30 kwietnia 2013 r. w poniedziałki, środy, piątki  w godz. 16.00 - 20.00

Temat:  otwarcie wystawy malarstwa ELŻBIETY WOŚ  pt. "Kogel-mogel"

 

ELŻBIETA WOŚ 

Całe życie zawodowe związana z biurem projektów. Po przejściu na emeryturę zaczęła realizować swoje zamiłowanie do sztuki. Dziedzina, w której tworzy, jest trochę pokrewna do wykonywanego przez nią zawodu - też rysowanie, lecz trochę inne, bez norm i przepisów. W roku 2011 ukończyła Akademię Sztuki Trzeciego Wieku. Jej dorobek jest na razie niewielki, ale za to różnorodny - tworzy w kilku dziedzinach sztuki: malarstwo, rzeźba, ceramika, decoupage, papier czerpany, biżuteria, pamiątkarstwo. Prace składające się na wystawę zatytułowaną "Kogel-mogel" pochodzą z ostatniego okresu.

Od Autorki:

"Nie mam wyrobionego stylu w malarstwie, trochę podpatruję innych malarzy, inspirują mnie piękne widoki, zachody słońca, przyroda i świat, który nas otacza. Poprzez sztukę staram się wyrażać emocje, uczucia, aktualny stan duszy i umysłu."

 


Termin:  15 kwietnia 2013, poniedziałek, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


Termin:  22 kwietnia 2013, poniedziałek, godz. 18.00

Temat: wieczór autorski KATARZYNY FEDYK pt. "Cykle i Metamorfozy"

W programie wieczoru: promocja najnowszego tomiku wierszy Katarzyny Fedyk pt. "Cykle i Metamorfozy"

Od Autorki:

"Drogi Czytelniku! Od przeszło czterdziestu lat mieszkam we Wrocławiu. Studiowałam europeistykę na Wydziale Dziennikarstwa i Stosunków Międzynarodowych. Piszę: wiersze, prozę, krótkie szkice literackie. W wolnych chwilach maluję, fotografuję. Od kilku lat oswajam i pogłębiam swoje umiejętności, talenty na spotkaniach i warsztatach rozwojowych. Wszystkim - dotychczas spotkanym - Mistrzom i Nauczycielom z serca dziękuję. W lutym 2012 roku wydałam swój pierwszy tomik wierszy - "Równo-Ważne Związki". Dotychczas publikowałam w antologiach wrocławskiego Saloniku Trzech Muz. Moje wiersze, przetłumaczone na język serbski, ukazały się w "Antologii Miłości" pod red. Olgi Lalić-Krowickiej. Tomik dedykuję tym, którzy zbliżają się do zrozumienia, że potrzebujemy inspiracji, duchowości, mistyki."


Tremin:  29 kwietnia 2013, poniedziałek,godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIEwieczór autorski RYSZARDA TURKIEWICZA pt. "Jaskinia Werteba"

 

Marzec 2013 

 

Termin:  4 marca 2013,poniedziałek,  godz. 18.00

Wystawa czynna do 27 marca 2013 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

Temat: Otwarcie wystawy malarstwa ANDRZELIKI JAZŁOWIECKIEJ

             pt. "Codzienność nie musi być nudna - poezja pisana pędzlem"

            W programie wernisażu: wieczór autorski AGNIESZKI BIEGAŃSKIEJ

 

ANDRZELIKA JAZŁOWIECKA
Zawodowo plastyk i nauczycielka wychowania przedszkolnego. Prywatnie matka, żona i przyjaciółka. Romantyczna dusza z głową w chmurach i jednocześnie twardo stąpająca po ziemi. Zodiakalna Rybka, więc stale walczą w niej dwie natury płynące w przeciwnych kierunkach. Jej pierwszą miłością jest malarstwo, w którym rzeczywistość interpretuje w sposób subiektywny, osobisty. Owa wykreowana rzeczywistość bywa często azylem dla tęsknot i marzeń, ale też bramą do innych światów, którym chce ofiarować wszystko, co jest w życiu najistotniejsze. Od ponad dwóch lat zakochana w scrapbookingu i w collagu. Uwielbia stare przedmioty, książki, nadruki i często wykorzystuje je w swoich pracach. Chomikuje wszystko, co "może się przydać" i lubi z pozoru niepotrzebnym rzeczom nadawać nowe życie.  Od 2010 roku prowadzi bloga, w którym pokazuje swoje pasje http://tworczelapkiangel.blogspot.com/

 
AGNIESZKA BIEGAŃSKA
W większości swoich wierszy autorka stara się ukazać dysonanse i bezsens niektórych naszych poczynań, a także bezradność wobec tego, co nieuniknione. Opowiada o cierpieniu, samotności, hołdowaniu pozorom i o pustce, która zostaje po wielkich przyjaźniach i wielkich miłościach. Ale nie tylko. Również szczęście i spełnienie miłości są obecne w jej twórczości. Wydawałoby się, że poetka spod znaku "Weny" nie pisze o czymś nowym - przecież poeci od wieków mówią właśnie o tym. Na szczęście wiersze Agnieszki mają swój własny, osobisty ton: ratuje je przed banalnością dbałość o lapidarność, interesujące metafory i takież skojarzenia słowne.  W chwili obecnej pracuje w Bibliotece Publicznej w Namysłowie, w oddziale dla dzieci i młodzieży. Wydała do tej pory dwa tomiki wierszy "Świat pomyślany przez chwilę" oraz "Namaluj naszą miłość – opowiedz jak mnie kochasz", a także biografię napisaną wspólnie z Renatą Zagajczyk "Przeszłość jest bramą w przyszłość". Poza tym wiele z jej wierszy
publikowanych jest w almanachach Klubu Młodych Twórców WENA i na jego stronie internetowej http://kmt-wena-namyslow.pl.

Termin: 11 marca 2013, poniedziałek godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


Termin: 18 marca 2013,poniedziałek godz. 18.00
Temat: wieczór autorski JÓZEFA JÓZAKA pt. "Pochwycony w sidła talentu"


JÓZEF JÓZAK
Od 1997 roku członek Wrocławskiej Grupy Grafików "RYS", uczestniczył czynnie w wystawach w kraju i za granicą. Ma na koncie ponad 300 wystaw i konkursów, w kraju wiele indywidualnych spotkań. Obecnie ogranicza się do rysunku, aforyzmu, poezji. Należy do Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta i innych grup poetów. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach muzeów, bibliotek i osób prywatnych, a także w licznych publikacjach: katalogach, antologiach, leksykonach artystów rzemiosł, malarzy, grafików, rysowników i poetów. Dobiega 40 lat jego działalności, w której ma na uwadze chwałę Boga i dobro ludzi.
 
Termin: poniedziałek, 25 marca 2013, godz. 18.00
Temat: SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


 

Luty 2013

 

Termin:  4 lutego 2013, poniedziałek, godz. 18.00
Wystawa czynna do 27 lutego 2013 r.w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

Otwarcie wystawy grafik Jadwigi Krawczyk-Halickiej pt. "RZECZ O ŚWIETLE"

W programie wernisażu: występ JULII JASZCZYK (śpiew)

 
 
JADWIGA KRAWCZYK-HALICKA
Urodziła się w 1932 roku w Krakowie. Ukończyła studia artystyczne na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, uzyskując dyplom w 1963 r. Uprawia malarstwo, grafikę i rysunek. Prace artystki inspirowane są tematyką wchodzenia w tajemnicę przestrzeni duchowej, pogłębione zagadnieniami światła jako formy niematerialnej. Rysunki eksponowane obecnie, o dużej syntezie wypowiedzi, kontynuują wcześniejsze zagadnienia. Ostatnie prace są inspirowane niepokojami związanymi z szeregiem działań człowieka. Artystka uczestniczyła w 153. wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, m.in. w: Portugalii, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Danii, Holandii, Belgii, Francji, na Ukrainie i Litwie. Około 40 prac, malarstwo, grafika, rysunek, znajdują się w zbiorach państwowych  i zagranicznych. Jest autorką jednej z pierwszych koncepcji kineform, długoletnim pedagogiem, współzałożycielem galerii „Kwartał”, a także współzałożycielem i uczestnikiem działań graficznych grupy „Rys”. W latach 80. jako artysta plastyk wspierała swoją twórczością działalność Solidarności. Rok 2013 jest dla artystki rokiem 50-lecia pracy twórczej.
 


  

Termin: 11 lutego 2013,  poniedziałek, godz. 18.00

SALONIKOWE WARSZTATY  LITERACKIE 


 
Termin: 15 lutego 2013, piątekgodz. 18.00

JUBILEUSZOWY WIECZÓR WALENTYNKOWY z okazji 15-lecia Saloniku Trzech Muz PAMIĘCI CZESŁAWA RODZIEWICZA
i Jego Sztuki Pogodnej

W pierwszej części wieczoru
przewidziana jest prezentacja przygotowana przez uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich, a także jubileuszowe niespodzianki związane z honorowymi gośćmi, współtworzącymi 15-letnią historię Saloniku Trzech Muz oraz osobą zmarłego niedawno Dobrego Ducha Saloniku, artysty plastyka i poety Czesława Rodziewicza.
 
W drugiej części wieczoru, jak co roku, odbędzie się BŁYSKAWICZNY KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZY WIERSZ MIŁOSNY.

 

W konkursie może wziąć udział każdy gość wieczoru, który przyniesie ze sobą do Saloniku jeden wiersz o tematyce miłosnej - własnego autorstwa, napisany czytelnie i podpisany godłem (pseudonimem) - oraz oddzielną kopertę z rozszyfrowaniem godła, czyli z danymi autora. Utwory konkursowe można będzie składać aż do zakończenia pierwszej częścii wieczoru. Wszystkie wiersze zgłoszone na konkurs zostaną odczytane na głos, a oceniać je będzie (poprzez oddanie "walentynkowego głosu serca") publiczność. Zwycięzca uhonorowany zostanie tytułem Walentynkowego Mistrza Pióra i na najbliższy rok stanie się posiadaczem naszej nagrody przechodniej: Miłosnego Pióra Trzech Muz. Przewidziane sympatyczne nagrody niespodzianki!!!Termin:  18 lutego 2013, poniedziałek godz. 18.00

wieczór autorski RYSZARDA TURKIEWICZA pt. "Jaskinia Werteba"

W programie wieczoru promocja najnowszego tomiku wierszy autora pt. "Jaskinia Werteba"


RYSZARD TURKIEWICZ
Urodził się w 1940 roku w Bilczu Złotym (woj. tarnopolskie). Dzieciństwo i młodość spędził w Jeleniej Górze. Absolwent bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego Zawodowo związany z Dolnośląską Biblioteką Publiczną im. T. Mikulskiego i Miejską Biblioteką Publiczną we Wrocławiu. Wydał dotychczas trzy tomiki wierszy: "On i my" (1992), "Kotlina" (2004) oraz "Przygody trawy" (2009). Najnowszy tomik "Jaskinia Werteba" nawiązuje do Podola, ziemi urodzenia, jest też swego rodzaju hołdem dla jego losów i mitów.


 

Termin:  25 lutego 2013, poniedziałek godz. 18.00


SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 

Styczeń 2013

 

Termin: 7 stycznia 2013, poniedziałek, godz. 18.00

Wystawa czynna do 30 stycznia br. w poniedziałki, środy, piątki w godz. 16.00 - 20.00

 

Temat
otwarcie wystawy fotografii Ryszarda Pelczara pt. "ZBLIŻENIA"   


Termin:14 stycznia 2013, poniedziałek,, godz. 18.00

 

Temat
SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


Termin: 21 stycznia 2013, poniedziałek, godz. 18.00

 

Temat
wieczór z poezją Marzeny Dudek i Andrzeja Iwanowicza pt. "DWUGŁOS O ŻYCIU"

projekcja filmu poetycko-muzycznego "jak drzewo" do wiersza Marzeny Dudek


wystawa grafik WIKTORA GORIACZKO - artysty grafika z Nysy
(portrety Marzeny Dudek oraz ilustracje do zaprezentowanych wierszy)

oprawa muzyczna - ARTUR KOZA (gitara)


Termin

28 stycznia 2013, poniedziałek,  godz. 18.00

 

Temat
 SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE


RYSZARD  PELCZAR

Ur. 4.05.1964 r. we Wrocławiu. Zodiakalny Byk. Z zawodu sanitariusz. Wiersze pisze od 2001 roku. Należy do wiernych przyjaciół Saloniku Trzech Muz. Wydał dotąd 5 tomików wierszy: "Motyle z moich snów" (2002), "Czekając na deszcz" (2004), "Ogrody zapomnienia" (2005), "Odwracam anioła" (2006) oraz "Na Prostej" (2007). Jego wiersze ukazały się m.in. w lokalnej prasie (np. kwartalnik "Nasze Popowice", który współtworzy), w radio, a także we wszystkich kalendarzach poetyckich i antologiach warsztatowych Saloniku Trzech Muz. Pisze również teksty piosenek, współpracując muzycznie z Elą Kołodziejczyk, czego efektem jest autorska płyta. Od 2008 roku jest członkiem Związku Literatów Polskich. Wtedy to również na poważniej zainteresował się fotografią, czego efektem była wystawa pt. "Patrząc obiektywnie". Obecna wystawa jest wynikiem eksperymentów autora z makrofotografią.

 

MARZENA DUDEK
Urodziła się i mieszka we Wrocławiu. Zodiakalny koziorożec. Z wykształcenia polonistka i psycholog. Swoje życie zawodowe związała z oświatą, pracuje jako nauczyciel w szkołach różnego typu z dziećmi i młodzieżą, przygotowując uczniów do konkursów recytatorskich i prowadząc klasowe zespoły teatralne. Współpracowała z miesięcznikiem Informacyjno-Kulturalnym "Co jest grane". Debiutowała w wieku 21 lat, publikując jeden z młodzieńczych wierszy na łamach "Gazety Polskiej". Od trzech lat pisze i publikuje wiersze na internetowych portalach literackich: granicach, poezjach i e-literatach. Związana z Głuchołaską Grupą Poetycką prowadzoną przez Wojciecha Ossolińskiego, od kilku miesięcy uczestniczka Salonikowych Warsztatów Literackich. Prezentowała swoje wiersze na spotkaniach Związku Literatów Polskich we Wrocławiu, w Głuchołazach w Bibliotece Gminnej we wspólnym z Andrzejem Iwanowiczem wieczorze autorskim, a także w Nysie podczas Dni Nysy (26 maja 12 r.) i prezentacji grup poetyckich Opolszczyzny. Współautorka wydanej przez Konfraternię Poetów w Krakowie książki "Słowo nie umiera. XXVII Zaduszki Poetów" (listopad 2012) oraz Antologii III "Drzewo jest jedno a liści tysiące" wydanej przez portal literacki E-Literaci, którego jest użytkownikiem (listopad 2012). Samotnie wychowuje 13-letniego syna Wiktora, który również pisze i publikuje swoje wiersze oraz opowiadania na internetowych portalach literackich.


ANDRZEJ IWANOWICZ
Urodził się 29.04.1962 r. w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie). Z wykształcenia mechanik maszyn budowlanych, od trzech lat pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Klubu Abstynenta "Azyl" w Głuchołazach. Należy do Głuchołaskiej Grupy Poetyckiej prowadzonej przez Wojciecha Ossolińskiego oraz do Rejonowego Stowarzyszenia Towarzystwa Kulturalnego Ziemi Opolskiej.   Debiutował na stronach miesięcznika "Zygzak". W grudniu 2009 wydał swój pierwszy tomik poetycki "Kręte ścieżki". Od roku publikuje wiersze na internetowych portalach literackich, gdzie w październiku ubiegłego roku poznał Marzenę Dudek. W grudniu 2011 r. mieli wspólny wieczór autorski w Bibliotece Gminnej w Głuchołazach, który cieszył się dużym powodzeniem. Obecnie w życiu prywatnym stanowią parę, a ich przyjaźń zaowocowała zaręczynami. Od kilku miesięcy Andrzej Iwanowicz mieszka we Wrocławiu i jest uczestnikiem Salonikowych Warsztatów Literackich.
 

Grudzień 2012

 

Termin
3 grudnia 2012.r poniedziałek godz. 18.00

Wystawa czynna do  31 grudnia 2012 r.
w poniedziałki, środy, piątki w godz.16.00 – 20.00

 

Temat
otwarcie wystawy JAGODY NIERZECKIEJ "GRAFIKA WARSZTATOWA - linoryt, suchy tłok"

tutaj wkleić przesłany obrazek

 

W programie
KONCERT w wykonaniu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu

 

JAGODA NIERZECKA Wrocławianka. Skończyła studia ekonomiczne, pracuje w zawodzie. Wolny czas poświęca na rozwijanie swoich pasji związanych z grafiką warsztatową.
Od trzech lat uczęszcza na zajęcia z grafiki warsztatowej w Ognisku Kultury Plastycznej im. Eugeniusza Gepperta.

Autorka o sobie: "W zwariowanym tempie życia, jakie prowadzimy, często brakuje chwil, które pozwalają na zatrzymanie się i zatopienie w marzeniach. Dla mnie taką chwilą wytchnienia od codzienności jest próba przeniesienia wyobrażeń i emocji na papier dzięki technice linorytu w grafice warsztatowej. Chciałabym podzielić się z Wami częścią moich przeżyć i pokazać prace, które powstały na przestrzeni ostatnich dwóch lat."

 


Termin

10 grudnia 2012 r. poniedziałek

 

Temat
godz. 18.00 SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE

 


Termin

14 grudnia 2012 r.
piątek, godz. 18.00 

 

Temat

wieczór poświęcony twórczości
WISŁAWY SZYMBORSKIEJ
pt. "Nie wystarczy" 

 

W programie

Biesiada literacko-muzyczna z udziałem uczestników Salonikowych Warsztatów Literackich oraz zaproszonych gości: Aliny-Marii Cichewicz i Andrzeja Ostoja-Soleckiego. Podczas wieczoru usłyszymy wiersze zmarłej w tym roku poetki-noblistki, jak również utwory inspirowane Jej twórczością. Towarzyszyć nam będą piosenki z tekstami Wisławy Szymborskiej, a także Jej głos z archiwalnych nagrań.
Postaramy się, by tego wieczoru Wisława Szymborska była bliżej nas, a my bliżej Niej.

 


Termin
 17 grudnia 2012 r.

poniedziałek, godz. 18.00 

 

Temat

SALONIKOWE WARSZTATY LITERACKIE 

 

W programie

Spotkanie wigilijne

   

 

 

 

 

X

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii. Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez www.wroclawskidom.pl lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może w każdym momencie zostać zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce Polityka dotycząca cookies

AKCEPTUJĘ